16.1 C
İstanbul
23 Mayıs 2024
Image default
Oyun İncelemeleri

Mafia II: Definitive Edition – İnceleme

Mafia II: Definitive Edition – İnceleme
Mafia II: Definitive Edition – İnceleme

Oyun dünyasında son zamanlarda “Remake” ya da “Remastered” furyası aldı başını gidiyor. Özellikle de kült olmuş oyunlar bu konuda nasibini alıyor. Mafia II: Definitive Edition – İnceleme ile buna değineceğim.

Zaten genele baktığınızda ise bu durum bize doğru düzgün hikayesi olan, eskisi gibi bol fikirlerin üretildiği zamandan çok uzak olduğunu gösteriyor. Sanırım oyun dünyasında artık bazı noktalar değiştirilmeli ya da şu kumara yakın olan kutu açma, para ödeyip fazladan güçlü olmak için almanız gereken ekipmanlar gibi şeylerin oyunlardan sökülüp atılması karşısında belki de bir değişim yaşanabilir.

Mafia II: Definitive Edition - O klasik yıkık bir restoranı tarama sahnesi
Mafia II: Definitive Edition – O klasik yıkık bir restoranı tarama sahnesi

Özellikle son 4-5 yılda çıkarılmadan önce oyunları şişirerek reklamları yapıldı. Sonrasında üst üste gelen erteleme haberleri de yapımcı-yayımcı-oyuncu ilişkisini ortadan kaldırdı. Tamam bir pandemi sürecindeyiz ama arkadaş pandemi son 1 yıldır neredeyse var. Öncesinde çalışmadığınızın ispatı oluyor bu bahaneler bir bakıma. İşte bu süreç içerisinde Mafia serisinin devam oyununu çıkartmayıp oyunculara “Definitive Edition” sürümünü çıkarttı 2K Games ve Hangar 13. Aslında burada büyük bir hata yapıldı yıllar önce.

2K Czech ve Hangar 13 de bu oyunun devamı için çalışanların bir kısmı sırf küçülmeye gidilmesi için çıkartıldı. Şimdi ise yeni bir senaryo olmadığı için üç oyunun da “Definitive Edition” sürümü (tabiri caizse kısa yoldan vurgun) çıkartılarak, nostalji şeklinde bir ürün oyun severlere sunuldu.

Mafia II: Definitive Edition - Joe ve Vito
Mafia II: Definitive Edition – Joe ve Vito

Tam olarak duruma bakıldığında hani derler ya ağlasak mı gülsek mi diye, işte 2K firması dördüncü oyun çalışmalarına girmemek için elinden geleni yapmış, eskiyi sadece daha yüksek çözünürlük ve “High Definition” özelliği getirerek yeni nesil oyunculara da sunma peşine girmiş.

Önceki “Mafia III: Definitive Edition – İnceleme” yazımda da belirttiğim üzere, bu üçlünün sadece ilk iki oyunu belki de oyun severleri sevindirdi. Bu da 2K ve Hangar 13 firmasının üzerinde yoğunlaşamadığı, hatta eksikleri gidermeden sadece HD görüntü bazında oyunun grafiklerini yeni nesil donanımlarda daha iyi olmasını planladıkları aşikâr. Ama gelin görün ki evdeki hesap çarşıya uymamış.

Mafia II: Definitive Edition - Mafya Toplantısı
Mafia II: Definitive Edition – Mafya Toplantısı

Öncelikle oyunu görüntü olarak başarıyla yeni sistemlere entegre etmişler. Fakat sadece entegre etmişler. Eski oyunla karşılaştırdığınızda bu yeni nesil için geliştirildiği iddia edilen oyun birçok anlamda sıkıntılı. Mesela eski oyunda herhangi bir çatışmaya girdiğinizde aniden FPS düşüşü yaşamıyordunuz.

Fakat burada “CUDA” işlemi üzerindeki “Physx” özelliğini optimize etmeyi unutmuşlar. Eski oyunda Nvidia 86009800 GTX arasında bir karta ihtiyaç duyarken, bu kartlarda iyi şekilde FPS düşüşü olmadan oyun akıcı bir şekilde oynanırken, ne yazık ki elimdeki MSI Nvidia Geforce GTX 1070 8 GB’lık kartla hızlıca yavaşlama söz konusu oluyor. Hani bir zamanlar bu oyunun eski versiyonunu “Benchmark” olarak özellikle Physx konusunda kartı teste tabi tuttuğumuz bu oyunda bu kaçınılmaz olmuş. Çok kötü.

Mafia II: Definitive Edition - Empire City
Mafia II: Definitive Edition – Empire City

Özellikle bu durum yapay zekaya sahip olan düşmanlarınızın eline “Thompson” marka silah olduğunda ortaya çıkıyor. Tabi doğal olarak parçacık teknolojisi optimize edilmediği için de elinizde en yüksek kart olsa bile bu sorun yaşatacaktır. Çünkü oyunun şu anki çekirdeğinde bile 8 GB bir grafik belleği kullanılmazken artık siz düşünün gerisini.

Grafikler iyi optimize edilmiş oyunda. Lakin öncesinde de bahsettiğim üzere FPS düşüşleri bir anda oluyor ve görevi bitirdikten sonra düzeliyor. Yalnız bir sonraki görevde de eğer ki düşmanlarınızın elinde yine “Thompson” benzeri seri bir silah varsa doğal olarak havada uçuşacak olan mermilerin ve çarptığı yerlerdeki çıkarttıkları parçacıklar yine kastırmaya devam edecektir.

Mafia II: Definitive Edition - Empire City yaz mevsimi
Mafia II: Definitive Edition – Empire City yaz mevsimi

Bu durum haricinde oyunun bir bölümündeki muhasebecinin yüzünü tam optimize edemediklerinden adam canavar gibi gözüküyor. Tabi bu gibi şeyleri optimize etmeyi unutmamışlar, bence bırakıp oyunu sürmek için acele edip, paracıkları ceplere indirmeyi düşünmüşler.

 

Oyun mekanikleri ise farklı değil. İlk defa oynamasanız bile şu “Tutorial” kısımları bir anda ekrana geliyor ya işte bazen sizi çileden çıkartabilir. Sebebi ise bir çatışmada iken oyunun başında bir anda çıkıp oyun zevkinizin için e edebiliyor. Bari bunu geliştirip oyuncunun oyun zevkini bölmeden bilgilendirmeye gitseydiniz ya. Ama yok dediğim gibi aceleye getirilip para kasmak için uğraşılmış. Bunun dışında tüm mekanikler eskisi gibi.

 

Oynanabilirlik konusunda en azından “Mafia III ve Mafia III: Definitive Edition” dan daha oynanabilir durumda. Bu yüzden alınabilir bir oyun statüsünde aslında. Tabi nostalji seviyorsanız, yeni nesil sistemler ile harmanladığınızda oyun sıkıntısız. Bir konuya daha değinmem gerekiyor.

Öncesinde bir takip görevinde takip ettiğiniz yapay zekâ siz bir şey yapmasanız bile öldüğünde oyunun bölümünü tekrar oynatıyordu ve hanenize eksi olarak yazılıyordu. Şimdi ise bu durum eğer ki bu yapay zeka verilen doğrultudan dışarı çıkarsa, mesela gitmesi gereken güzergaha gidemezse, bir engel ile karşılaşırsa oyun direk sizi baştan oynatıyor ama sizinle ilgili bir problem olmadığını ekrana yazarak dile getiriyor. Bunu düzgün bir şekilde halletmişler, iyi olmuş.

 

Hikâye ve oyunun seyrinde bir gram değişiklik yok. En azından olmaması sizin için büyük avantaj. Çünkü hem eskiyi yeni nesil bir sistemde oynama şansını veriyor, hem de eski oyunu oynamış olanlar da bu konuda tecrübeli olduklarından oyuna yabancı olmadıkları için hikâyenin ve oyunun sonuna kadar zevk alarak bitireceklerini söylemem lazım. Bu yüzden gerçekten 9 sene öncesine sizi götüreceği aşikâr bu oyunun. Hele ki o zamanın kült oyunlarından biri olduğunu da düşünürseniz gerçekten başarılı.

 

Son olarak da Capital’in dünya üzerindeki acımasızlığını da anlatmadan geçmemek lazım. Oyun “Trilogy” paketi altında üç oyunu da sunuyor ve bu paket sadece Epic Store’da mevcut.

Fiyatı ise bayağı tuzlu; 374 TL. Yalnız durum bununla mı bitiyor dersiniz? Tabi ki hayır! Eğer eskiden bu oyunları aldıysanız sadece ikinci ve üçüncü oyunların “Definitive Edition” sürümleri Steam hesabınıza otomatik ekleniyor. Her hangi bir ücret ödemeden. Ama yine bitmedi! İlk oyunun eski sürümü hesabınızda olsa dahi ne yazık ki eklenmiyor ve sadece ilk oyunun “Definitive Edition” sürümünün ücreti ise Steam de 259 TL. Resmen pazarlama değil tuzaklama yapmışlar.

Ben ilk oyunun yeni sürümünü almadım, almayacağım da. Çünkü sadece ilk oyunun eski sürümünü ikinci oyunun grafikleri ile tekrar piyasaya sürdükleri yadsınamaz bir gerçek. Eski sürümle devam edip en azından hikayeyi tamamlarsınız. Fakat elinde hiçbir sürümü olmayan arkadaşlara da mantıklı olan “Trilogy” sürümü olacaktır ki gerçekten pahalı. Bu konuda sağlam bir indirimi beklemenizi ya da Epic Store’da zamanı geldiğinde bedava verileceği günleri saymanızı tavsiye ederim.

Mafia II: Definitive Edition - Kapışma sahnesi
Mafia II: Definitive Edition – Kapışma sahnesi

Genel olarak güzel bir oyun Mafia II: Definitive Edition. Ama işte gelin görün ki her gülün bir dikeni var.

İyi oyunlar…

İlgili Yazılar

Binary Domain – İnceleme

GamerAdmin

State Of Decay – İnceleme

GamerAdmin

House Flipper – İnceleme

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku