Metro Exodus – İnceleme
0

Metro Exodus – İnceleme

Ara 04 GamerAdmin  
Metro Exodus - İnceleme

Metro Exodus – İnceleme

Oyun dünyasında hikâyeye sahip oyunların yeri her daim ayrıdır. Hele ki bu oyunlar bir romandan, bir yaşanmış hikâyeden alınmışsa oyunun serisi uzar gider. Metro Exodus – İnceleme ile buna değineceğim. Bu durumda oyun seveler tabi ki bu hikayelerin ya da yaşanmışlıkların hepsi ile birebir olmasını beklemez. Hatta aynısı olsa belki de romanı okuduğu ya da yaşanmış olan hikâyeyi duyduğu için oyunu da tahmin edebileceğinden bu konuda oyunu almaz.

Lakin farklı bir üslup ile her serisinde karakteri aynı, hikayesi her zaman değişen, dönemine ve zamanının getirdiği yeniliklere de her daim ayak uyduran Metro Exodus, 2019 yılının sonlarına doğru piyasaya sürülmüş güzel ve tadını koruyan oyunlardan. Hali hazırda iki farklı hikâyeyi içeren oyununun yanında “Redux” adı altında tekrar yapımları da mevcut.

Metro Exodus - Metro Evrenine Hoşgeldiniz.

Metro Exodus – Metro Evrenine Hoşgeldiniz.

Yani sadece eskiye ait 4 oyun, 2 farklı hikâyeye sahip. Dmitry Glukhovsky oyunun hikayesinin roman yazarı olarak haklarını 4A Games ve Deep Silver iş birliğinde oyun için vermiş olsa da devam oyunu konusunda geliştirici ve yayımcı gerçek anlamda güzel bir iş çıkartmışlar.

Çıkartmışlar da gel gelelim yayınlanacak platform konusunda ne yazık ki ihtilafa düşülse de önce ilk yıl için “Epic Store” da sonraki samanda ise Windows Store, Steam gibi platformlarda yerini fiyatını yüksek tutmaya devam ederek sunmuşlar. Aslında bu bazı oyun severlerin uzak durduğu bir durum oldu.

Metro Exodus - Bu oyunda eski olanlardan daha farklı bir evren mevcut

Metro Exodus – Bu oyunda eski olanlardan daha farklı bir evren mevcut

Oyun birkaç indirimde bile 150-140 TL bandında seyretse de yakın zamanda sadece Windows Store üzerinde 73 TL ye kadar indirim görebildi. Yakın zamandaki sonbahar ve cadılar bayramı indirimlerinde 100 TL’nin üzerindeydi. Windows Store’a göz attığım sırada karşılaştığım fiyatı oldukça cazip geldi. Fakat orada da bir problem var.

Eğer ki tüm indirilebilir içerikler ile oyunu satın alırsanız 115 TL civarına geliyor. Lakin Gold Edition sürümünde satış fiyatı 152 TL civarındaydı. Yani eğer ki üç paketi de ayrı ayrı indirimle alırsanız oyunla birlikte aslında 115 TL ödemeniz yetiyor, eğer ki Game Pass üyeliğiniz mevcutsa. Tabi bu söylediğim fiyat Windows Store üzerinden satın almanız karşılığında geçerli.

Gelelim oyunun bağladıkları hikayesi ve içeriği konusundaki izlenimlere. Oyun hikâye olarak bu sefer bayağı bir uzun tutulmuş. Aslında oyunun uzattığı durum yarı açık bir dünya olmasının yanında, bu sefer her mevsimi yansıtmaya çalışmışlar. Diğer bir etkileşim ise oyundaki karakter sayısı yükseltilmiş.

Tabi indirilebilir içerikleri saymazsanız yine kontrol ettiğiniz karakter Artyom. Hikâye eski oyunlardan hemen sonrasında devam ediyor. Anna ile birlikte maceralara atılıyoruz. Ölümler atlatıyoruz. Tabi bu oyunun zevk alacağınız yönleri olsa da kötü yönlerine de değinmek lazım. Oyunda en sıkıcı şeylerden biri uzun uzadıya olan diyaloglar.

Bazı diyaloglar neredeyse 10 dakika sürebiliyor. Yani diyelim ki oyunu 30 saatte bitirecekseniz, diyaloglar yüzünden neredeyse 50-60 saate varabiliyor. Bu da sıkıcı gerçekten. En azından oyundaki tam hikâyeyi anlamak isteyen oyun severler konusunda bıktırma derecesine getirecek cinsten.

Diğer bir husus ise oyundaki grafiklere eklenen sözüm ona yeni teknolojiler. Tabi ekran kartı RTX (Raytracing) destekleyenler şikayetçi olmayabilir ama bilesiniz ki “Nvidia Hairworks” gibi saçma sapan bir grafik teknolojisi sırf iyi görünsün diye 8 GB belleğe sahip GTX 1070 ekran kartına eziyet etmesi akla ve mantığa sığmayan isabetsiz bir atış olmuş desem yeridir 4A Games için.

Hele ki yaratıkların her kılının modellemesi iş yükü olarak karta bindirildiğinde performans açısından oyuna resmen tecavüz edildiğini gözden kaçırmaları gerçekten fiyasko olmuş. Birçok oyun sever de zaten bu özelliği kullanmadan oynamıştır.

Neyse gelelim oyunun tam olarak incelemesine. Oyunda öncelikle grafik geliştirmeleri 4A Games tarafından hatırı sayılır derecede yükseltilmiş. Zaten önceki iki oyunda da Nvidia ekran kartları için bir Benchmark platformunu sunuyordu. Burada da yeni nesil ekran kartlarına istinaden yine Nvidia tabanlı ekran kartları için özellikler mevcut. Bu görüntünün gerçekten işlendiği söz konusu.

Tabi Nvidia Hairworks sadece yok, diğer özellikleri de mevcut. Bu anlamda oyunda yaratık modellemeleri, insan modellemeleri detaylı ve çok gerçekçi yapılmış. Tabi oyunu 4K çözünürlükte de rahatlıkla sıkıntı olmadan oynamanız mümkün. Bir bakıma Nvidia ekran kartlarının etinden ve sütünden yararlanılmış. Çevresel modellemede de bu bariz ortada. Büyük bir hata da almıyorsunuz bu konuda. Gerçekten sevindirici.

Oyun içi atmosfer eski tadında. Yani bir yere gidip sinsice pusu yaptığınızda, biri sizi gördüğünde aksiyon müziği devreye giriyor. Tabi çevresel etmenlerin de oynanışınız konusuna direk etki ettiğini bilmeniz gerek. Yani biri sizi çok uzaktan göremiyor, hatta ilk görme anında yakınında değilseniz size doğru hareket etmeye başladığında bile birkaç saniyeniz olabiliyor.

Bu da gerçekçiliği üst planda tuttuklarının bir göstergesi. Bir güzel olay ise diyelim ki çevrenizde 10 adet düşman var. Bazı yerlerde 9 bazı yerlerde 8 tanesini öldürdüğünüzde, iki ya da tek kalan düşmanlar o anda teslim oluyorlar. Evet bu gerçek, teslim oluyorlar. Öldürüp yolunuza devam etmek ya da onları orada bırakarak devam etmek sizin elinizde. Merak etmeyin arkanızdan da saldırmıyorlar.

Oyundaki oynanabilirlik eski oyunlardakiyle aynı. Tabi silah çeşitliliği çok aşırı olmasa da yeni eklenenler var. Yine silahlara yükseltilebilir özellikler de eklenmiş. Bu oyunda hangi oynanış türünü istiyorsanız ona göre hareket edebileceğinizi seçenek olarak sunmuş oluyor. Bu da istediğinizde ortaya çıkıp her düşmanı avlayabilir, istediğinizde sinsice pusu kurup hepsini tek tek avlayabilirsiniz. Bu arada oyundaki hikâyede sinsice pusu kurmak çok önemli olabiliyor. Hele ki birileri ile göreve çıktığınızda.

Son zamanlarda sadece çoklu oyuncu veya çevrimiçi oyunlar çok fazla olduğunu göz önüne alırsanız, hikâyeye önem veren, oyunun kalbi hikâye olan oyunlar çok nadir de olsa çıkıyor ve bu konuda hakkını teslim etmem gerekiyor Metro Exodus’un. İndirilebilir içerikler ile oyun bayağı bir kendini oynatacaktır. Tabi fiyatı indirilebilir içerikler ile ortalama 50-60 TL civarında ancak alınabilir. Kanımca daha üstü hiçbir zaman bu fiyata değmez.

Genel olarak hikayesi, yarı açık dünya haritası, farklı karakterler ile atılan macera ve diğer iki oyunun da devamı niteliğinde olan Metro Exodus, arşivinizde hak ettiği fiyata indiğinde alınabilecek bir oyun.

Tabi hali hazırda ekran kartınız Nvidia 2080 ve türevi ise tadından yenmez bir görsel şölen yaşatacaktır. Kartın özelliklerini rahatlıkla bu oyun ile deneyimleyebilirsiniz. Ama altındaki kartlar ile ne yazık ki bu durum sadece standart olan özellikler şeklinde olacaktır. Bu konuda belki ilerisi için (yeni bir RTX destekli ekran kartı alma fikriniz varsa) bir yatırım olabilir.

İyi oyunlar…

Yazar Hakkında: GamerAdmin

2003 yılında sistem mühendisliği (MCSE) eğitimi alan yazar, Sakarya Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunudur. Kendisi 1989'dan beri oyunlarla haşır neşir olan yazar, bu yıldan yanadır oyunlar hakkında bilgi sahibi olup, kendisi bir oyuncudur. Bilgilerini ve bitirdiği oyunların tam çözümleri hakkında sitede paylaşımlar yapmaktadır. Sorularınızı lütfen iletişim kısmındaki e-posta adresinden gönderiniz.

Cevap Yaz

You must be logged in to post a comment.