Saints Row – İnceleme
0

Saints Row – İnceleme

Oca 01 GamerAdmin  

Yeni yılın başı olmasına karşın Saints Row – İnceleme yazımla başlıyorum. Elbette 2024 yılı eskisine nazaran güzel geçsin, sağlıklı, mutlu ve huzurlu geçsin. Fakat ülke durumu içler acısı.

Eskiden ders almamamızın gerçek hayatta acı tecrübesini hatırlatmak için şerh düşüyorum buraya. Yoksa amacımız elbette oyun anlatmak, incelemelerimi sizlerle paylaşmak.

Ne yazık ki durum kötü olunca her türlü şeye sirayet ediyor ve bu sebeple de insan bazen anlatası gelmiyor. Ama emin olun yine de anlatacağım oyunu sizlere.

Saints Row – İnceleme

Saints Row – İnceleme

Temcit Pilavı mı?

Saints Row – İnceleme

Saints Row – İnceleme

Biliyorsunuz genelde bu oyunun serileri yeni bir GTA serisi öncesi çıkartılıyor. Genelde sanırım oyun yapımcıları yeni GTA çıkartılmadan önceki süreyi efektif kullanarak kütleyi elde tutmaya çalışıyor.

Elbette neredeyse hepsi GTA klonu gibi görünse de aslında piyasadaki açığı kapatıyor da. Sizce kapatmasa devam oyunu gelir mi?

Geliştiricisi yine Deep Silver Volition. Aslında sadece Koch Media çatısı altında birleşen bir çok şirkette var derininde. Bu oyun bir bakıma Reboot ilk oyunla kıyaslanınca.

Farkı Ne?

Saints Row – İnceleme

Saints Row – İnceleme

Bunun bir kolay bir de zor cevabı var. Reboot adı altında ilk oyunu yeni teknoloji ile mi almışlar diye sordum kendi kendime. Elbette hayır. Bu çok farklı bir yapım olmuş gerçekten.

İlk oyunla alakası yok. Bu kolay cevabı, zor olan ise de en son oyunla da bir alakası olmaması. Yani farklı bir bakış açısı getirilerek şeytanlar ve mafya varilikten uzak bir hikaye tanımlamışlar oyuna.

Başlangıcında ise bir şirketin özel koruması olarak işe başlayıp sonrasında topluluğa dahil oluyorsunuz, tabi yeni teknoloji grafikleri ve içeriği ile.

Değişim mi?

Saints Row – İnceleme

Saints Row – İnceleme

Bir bakıma değişim denemez buna. Genel hatları ile bu tür oyunlar, özellikle de içeriğinde zamanının parodilerini barındırıyorsa, kalıcı bir hikayeye sahip değillerdir diyebiliriz.

Hikayeleri varsa elbette bu kadar etmen içerisinde saygı duyulası bir durumdur lakin diğer yüksek bütçeli oyunlardan kendisini ayırması da kalıcı veya devamlılık içeren bir hikayesinin olmaması.

Yani her yeni oyun bir bakıma farklı bir hikaye farklı karakterler topluluğu diyebiliriz. Bu da bir oyun ömründe çok fazla fikrin üretilmesi ve tüketilmesi demek oluyor.

Nereye Kadar Gider Böyle?

Saints Row – İnceleme

Saints Row – İnceleme

Genel olarak baktığınızda bu tür oyunların bir sınırı olmaz önlerinde. Tabi ki satış rakamlar her daim şirketlerin iştahını kabartıyor. Deep Silver bu konuda aslında aç gözlü olmayan bir firma.

Takdir edilesi olsa da şirket her daim arka planda durarak elinden geldiğince bu oyunu yapan takım arkadaşlarını elinde tutmaya devam ediyor ki gerçekten bu tarzla devam ederlerse 100 seri çıkar.

Peki Oynama Ömrü Nedir?

Saints Row – İnceleme

Saints Row – İnceleme

En kaba hatlarıyla oyun sizi en fazla 40-50 saat idare ettiriyor. Tabi her oyun farklı hikayeyle geliyor olsa da detayına indiğinizde bir bakıma çıtır çerez diyebilirsiniz.

Ya da paldır küldür oyuna girip hızlıca 4-5 saatte de bitirebilirsiniz, seçim size kalmış. Bu oyun serisinin en çok beğenileni de içerisindeki yarışmalara sizleri dahil etmesi ve eğlence seviyesini yükseltmesi.

Hikâyeye bağlı kalmadan da ilerlerim derseniz de bir oynama süre sınırı yok. Hatta ileri gidip çevrimiçi yardımlaşarak oyunu genişletebilirsiniz de. Yine seçim burada size kalıyor.

Kaliteden Haber Ver!

Saints Row – İnceleme

Saints Row – İnceleme

Kendine has bir oyun biraz Saints Row. İlk çıkan oyunu 2006 yılındaki sürümüne göz atarsanız Bully: Scholarship Edition ile Grand Theft Auto IV çiftleşmesi diyebilirsiniz.

Fakat yeni oyunda gerçekten grafiksel ve oynanış bakımından tadından yenmiyor. GTA 6 çıkmadan önce bir resital sunuyor bizlere. Bu konuda gerçekten yeni nesil teknolojiye doyacaksınız.

Tabi fiyatı Epic Games Store’da şu sıra indirimde olsa da indirimsiz fiyatı 375 TL, Steam de ise indirimsiz standart fiyatı 23 dolar, Gold Edition sürümü ise 30 dolar seviyesinde.

Detay Ver

Oyunun çıkışı ve Epic Games Store’da yılın sonunda bedavaya verilmesi gerçekten takdire şayan bir durum. Hele ki şu zamanda fiyatlar ateş pahası falan değil bizzat lav muhabbeti.

İçerik olarak, oynanış olarak, yeni nesil teknolojiyle gelmesi olarak büyük artıları barındırsa da dolu dolu bir oyuna sahip olacağınızı bilin.

Tabi daha da özel detaya girerek oynamadan önceki zevkinizi kaçırmak istemiyorum. Oynadığınızda buna bizzat kendiniz şahit olacaksınız. Bu arada 3 farklı ekran kartı üreticisine de destek veriyorlar.

Atmosfer

Oyunun kendine has bir atmosferi önceki serilerde de mevcuttu. Aynen devam ettirmişler ve GTA’daki gibi araba kullanırken olsun, görevlerde olsun güzel müzikler aksiyon yoğunluğuna göre etki ediyor.

Gün geliyor suçlu peşinde gün geliyor kendi topluluğunuzla takılıyorsunuz. İşin temelinde parodi ve eğlence varsa işte onun adına Saints Row deniyor. Hakkını veriyor.

Sizleri aksiyona ve bol yarışmaya doyuracak bir oyun yapmışlar. Sadece küt bir hikayeye bağlı tutarak oyun sevkini kısıtlamamışlar.

Grafikler

Bence en çok ses getirecek etmenlerden biri grafikler. Hani GTA 6 için çok fazla yükseliyor insanlar bir oyun içi olmayan videosuna bile. İşte bu oyunda bir bakıma GTA 6’nın öncesindeki alıştırması.

Grafik teknolojisindeki ilerlemeler detaylarda boğulmadan istediğiniz gibi ayar çekmenize de olanak sağlıyor. Mesela sadece oluşturduğunuz karakterinizin giyim kuşamı ya da fiziği değişmiyor sadece.

Mekân modellemeleri, araç modellemeleri, silah modellemeleri, karakter modellemeleri hem tatminkâr hem de gerçekten uğraşılarak yapıldığını hissettiriyor oyuncuya. Hata da görmedim oyunda.

Oynanabilirlik

Açıkçası ben Intel Arc A 770 16GB bir ekran karı ile oynadım. Eğer ki Vsync özelliğini açmazsanız 100 FPS üzeri görebilirsiniz 2K çözünürlükte. 4K pek tavsiye etmiyorum oyunlarda malum kısıt.

Çatışmalar, vuruş hissi gibi şeyler tatmin eder cinsten ve bazı yerlerde oha dedirtiyor. Tabi oyundaki aksiyona göre değşse de benden olumlu puan aldı diyebilirim.

Büyük bir hata ya da oynanabilirliği engelleyecek bir sorunla karşılaşmadım. Tabi GTA 6’ya para vermek istemiyorsanız bence Saints Row biçilmiş kaftan.

Genel

Çok farklı bir tat bırakan TPS açılı bir oyun olsa da Saints Row, yeni bir yapım olarak oyun severlerin karşısına sunuluyor. Elbette fiyatı eski serilere nazaran çok pahalı, evet çok pahalı!

Steam ve Epic platformlarında eski oyunların paket versiyonları bile 30-40TL ye alınırken yeni oyunu ne kadar enflasyona sadece bağlansa da ülkemde hala fahiş fiyatla satılıyor.

Epic Games Store’dan bedavayı kaçırdıysanız beklemeniz gerekecek ya da çok cüzi fiyatla indirime girdiğinde alabilirsiniz. Aksi halde fiyat bareminde takılıyor güzel oyun.

Sonuç

Bedavaya veya indirimde fırsat bulamazsanız almayın derim. Güzel bir oyun mu? Evet. Oyuncuyu mutlu edebilir mi? Evet. Fahiş fiyat yüzünden uzak durulması gerekir mi? Evet!

Arşivlik ve kafa dağıtmalık bir oyun olsa da oynanış süresi çok uzun olmamakla birlikte bitirdikten sonra arşive kaldırılabilecek bir oyun bu.

Umarım ekonomik ortamlar düzelir, ülkenin gidişatı geleceğe doğru iyi seyreder de bu tür güzelim oyunları hak ettiği fiyatlarla alabilme şansına tekrardan sahip olabiliriz.

İyi oyunlar…

Yazar Hakkında: GamerAdmin

2003 yılında sistem mühendisliği (MCSE) eğitimi alan yazar, Sakarya Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunudur. Kendisi 1989'dan beri oyunlarla haşır neşir olan yazar, bu yıldan yanadır oyunlar hakkında bilgi sahibi olup, kendisi bir oyuncudur. Bilgilerini ve bitirdiği oyunların tam çözümleri hakkında sitede paylaşımlar yapmaktadır. Sorularınızı lütfen iletişim kısmındaki e-posta adresinden gönderiniz.

Cevap Yaz

You must be logged in to post a comment.