Mafia III: Definitive Edition – İnceleme
0

Mafia III: Definitive Edition – İnceleme

Kas 11 GamerAdmin  

Mafia III: Definitive Edition – İnceleme

Mafia III: Definitive Edition – İnceleme

Mafia III: Definitive Edition – İnceleme

Hikayesi olan oyunlar konusunda son zamanların kısırlığı biz oyuncuları vurmuş durumda. Mafia III: Definitive Edition – İnceleme ile buna değineceğim.

Malumunuz oyunlardaki hikayeler genel anlamda bir hayal ürünü ile çıksa da bazıları da normal hayatta yaşanmışlıkları bizlere anlatıyordu.

Hayal ürünü ile üretilen hikayelerin çok nadir kısmı bizleri etkiliyor olsa da eğer ki gerçek hayat ile de mekanikleri bire bir uyumlu ise benimsediğimiz gerçeğini görmekteyiz. İşte bunlardan bir şah eser devamı olan, Hangar 13 ve Aspyr geliştiriciliğinde ve 2K yayımcılığında Mafia III: Definitive Edition oyunu karşımızda. Karşımızda ama bu oyun çıkalı bayağı zaman geçmedi mi?

Mafia III: Definitive Edition

Mafia III: Definitive Edition : 1970’lerde geçen bir oyun.

Evet geçti geçmesine fakat yenilendiği şeklindeki “Definitive Edition” olayı ile tekrar temcit pilavı gibi pişirilip önümüze getirildi. Özellikle de önceden oyunu satın alıp bir daha yüzüne bakmayanlar şu sıra daha şanslı. Sebebi ise oyunun güncel fiyatı cep yakıyor ve eskisinden de çok büyük bir farkı yok. Hem hikâye olarak hem grafik olarak hem de mekanik olarak.

Mafia III: Definitive Edition

Mafia III: Definitive Edition : Eski arabalarla bezenmiş bir ortamda olacaksınız

Neyse gelelim oyunun tam olarak incelemesine. Oyun eskisinden daha iyi değil. Evet aynen öyle. Yani baktığınızda oyunda hala sorunlar mevcut. Görevlerdeki hatalardan tutun da oyun içindeki mekaniklerin saçmalamasına kadar, grafik hatalarının oyunu zaman zaman oynanmaz hale getirmesine kadar.

Tabi kötü yanlarının yanında ise dokunmadan eski oyundaki hikâyeyi de olduğu şekli ile yansıtmışlar. Ama arkadaş sırf oyunun adının sonuna “Definitive Edition” ibaresi koymakla oyunun ücretini 200 TL yapmak mantıklı değil. Yani Pre-order olan ön sipariş ücreti bile 6 yıl önce 238 TL idi. Yani tamam eskiden alanlar yüksek ücret ödedi diye yeniden almaları gerekmiyor lakin yeni alacaklara da büyük bir haksızlık bu.

Mafia III: Definitive Edition

Mafia III: Definitive Edition : Önceki oyunlardan çok farklı

Grafikler yine olduğu gibi oyunun belirli bir oynanış süresi geçtikten sonra sorun çıkartıyor. Özellikle bazı anlık ekran geçişleri öyle sıkıntı yaşatıyor ki oyun bir anda beyaz ekranda ya da bir anda kara bir ekranda takılı kalıyor. Bu oyunun grafik ayarlarıyla çözülebilecek bir durum değil. Misal oyunda bir anda hayali karakterlerin animasyonları gösterileceği sırada bir anlık beyaz parlama söz konusu oluyor.

İşte bazen bu sıkıntı olup ekran o beyazlıkta takılı kalıyor, oyun kilitlenmiyor ama bu animasyon da geçmediği için oyunu kapatıp tekrar açmanız gerekiyor. Bu da hali hazırda grafik anlamında optimize olmadığını ispat ediyor. Evet hala 2020’de bile! Diğer bir olay ise bir görevi nasıl 3 defa yaparsınız temasını gözümüze sokmuşlar!

Evet 3 defa aynı görevi yaptırıyor oyuncuya. Şu kel kafalı zenci abimizin bir dizi pavyon görevini yaparken en sondaki görevi 3 defa yapmazsanız ne yazık ki oyun bunu başarılı olarak yaptığınızı kabul etmiyor ve bu görevi atladığınızda ise eksik bitirmiş oluyorsunuz. İşte 200 TL istedikleri sakat bir oyun!

Mafia III: Definitive Edition

Mafia III: Definitive Edition : Grafiklere aldanmayın

Yapay zekâ çok üstün değil. Belki de orta zorlukta oynadığım içindir. Fakat polislerin sizlere saldırı anında ne hikmettir ki bir anda öldürseniz de bitiremiyorsunuz. Yani anlık olarak ölenlerin haricinde 10 metre ilerlediğinizde yaya olarak polisler gelmeye devam ediyor. Bu da canınızı çok sıkıyor açıkçası.

Yani bir araba ile gelseler en azından arabadan inmeden halledersiniz, lakin burada böyle bir şey beklemeyin. Standart düşmanlarınız ise tuşlara alıştığınız takdirde hızlıca ölmeleri an meselesi. Tabi size karşı çok da dayanacakları bir yapay zekaya sahip değiller.

Mafia III: Definitive Edition

Mafia III: Definitive Edition : Kapışma sahneleri bazen sıkıcı olabiliyor

Oyun mekanikleri sıkıntılı. Mesela ilk yatağa gireceğiniz mekânda yanlışlıkla bir sandalyeye çarptığınızda, sandalyenin canı varmışçasına etrafta hareket etmeye başlıyor. Sanki hayaletli bir mekân gibi. Bazı oyuncuların da resim ve videolarına baktığımda öldürülen düşmanlar yerde dans eder gibi tur atıyorlar.

Gerçekten sıkıntılı. Yani oyun içerisinde bu tür problemlerin olması sizi oyundan soğutuyor. Hani diyeceksiniz ki ekran kartınız eskiydi, 2016 yılında çıkan bir oyunu oynatmıyordu, şimdi de oynatması beklenemez.

Tamam bu teoride aynı noktadayız, fakat zamanının en iyi kartlarından olan Nvidia GTX 1070 ile bu oyun o zamanda oynanmıyordu sıkıntılarından ve çökmelerinden dolayı, şimdi de oynanmıyor. Tabi kapatıp açmak konusunda tembel değilseniz o ayrı.

Mafia III: Definitive Edition

Mafia III: Definitive Edition : Kapışma sahneleri bir süre sonra kendini tekrar ediyor

Oyunun modellemeleri ise güzel ama tatminkâr değil. Bu da size oyunda üstün körü bazı değişikliklerin yapılıp tam bir oyun olmadığını gösteriyor. Bir bakıma sıkılıp yarıda bırakılmış gibi. Yani araba modellemesi güzel ama çevre modellemesinde hala optimizasyon sorunları var. 2K çözünürlükte bile oyun çok eski teknolojide yapılmış gibi gözüküyor.

Özellikle yer kaplamaları. Zaten almak istiyorsanız da oynadığınızda şahit olacağınız kötü durumlardan biri olacak.

Oynanabilirlik konusunda zor bir taraf yok ama öncesinde yazdığım gibi durumlara takılmazsanız değiştirilmeden aktarılmış olan bir oynanabilirlik mevcut. Bu konuda çok büyük bir aksilik yok desem yeridir. Ama grafikler ve modellemeler hatta mekanikler konusunda sıkıntıya düşmezseniz büyük bir mucize demektir.

Hikâye eskisi gibi devam ediyor, lakin oyuna el attığını sanan geliştiriciler 5 yıldan sonra bile bu oyunun sıkıntılı olacağını görmüş olacaklar ki hali hazırda güncelleme dahi gelmiyor. Bu da sizlere gelmeyecek olan yeni düzeltmeler yüzünden boğuşmanız gerekecek olan boş bir oyun sahibi olacağınızı ispatlıyor.

Genel olarak da zaten oyun eskidekinden birkaç ayar yapılarak hataların kalbine dokunmadan piyasaya sürüldüğü için büyük bir beklenti içerisinde olunmaması kanaatindeyim. Bu sebeple “Triple- A” denilen oyunların yanından dahi geçemeyeceğini bilmenizi isterim. Derseniz ki hikâyeye devam etmek istiyorum, o zaman da hatalarla boğuşup aştığınızda belki bir ihtimalle oyunun sonunu görme şansınız olabilir. Ama fazlası değil!

İyi yönlerine bakmak istediğinizde ise kısa süreli hatasız bir oyun zevki. Yani hikâyede aynı karakterler değiştirilmeden devam ediyor, lakin sizin sabrınızı da zorluyor oyun. Kısa molalarda oynanabilecek bir oyun yapmışlar. Bu da çok zevkli ve eğlenceli olmayacağı anlamına geliyor. Düşünsenize toplamda 15-20 saatlik bir oyun sırf bu yüzden 100 saatinizi alacak ve siz de bana oynanışın zevkli ve eğlenceli olacağını söyleyeceksiniz. Affedersiniz ama ; gülerler!

İyi oyunlar…

Yazar Hakkında: GamerAdmin

2003 yılında sistem mühendisliği (MCSE) eğitimi alan yazar, Sakarya Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunudur. Kendisi 1989'dan beri oyunlarla haşır neşir olan yazar, bu yıldan yanadır oyunlar hakkında bilgi sahibi olup, kendisi bir oyuncudur. Bilgilerini ve bitirdiği oyunların tam çözümleri hakkında sitede paylaşımlar yapmaktadır. Sorularınızı lütfen iletişim kısmındaki e-posta adresinden gönderiniz.

Cevap Yaz

You must be logged in to post a comment.