Borderlands game of the year enhanced Header Image
Borderlands game of the year enhanced Header Image

Borderlands GOTY – İnceleme

Borderlands GOTY – İnceleme
Borderlands GOTY – İnceleme

Borderlands GOTY – İnceleme

Borderlands GOTY – İnceleme
Borderlands GOTY – İnceleme

2K Games birçok oyunun altına attığı imza ile 2010 yılından bu yana bizleri seçkin oyunlarla buluşturmayı başaran yegâne yayımcı firması olduğunu biliyoruz. Borderlands GOTY – İnceleme yazımızla oyuna değinelim.

Tabi bu oyunu geliştirenler ise Gearbox Software ve Blind Squirrel Games olsa da aslında çok farklı bir yerden fikir yakalayıp oyun dünyasına kazandıran önemli geliştirici firmaları. Gearbox Software özellikle 2K Games ile 2011 yılında çıkarttıkları ve çok beklenen Duke Nukem Forever adlı oyunu zaman zaman ertelemeye takılsalar da büyük bir kazanımla oyun severler ile buluşturmayı bildiler. Tabi gelişen bilgisayar teknolojileri sayesinde de oyuncuların takdirini kazanmayı başardılar.

[wbcr_js_snippet id=”7418″ title=”Yandex GZT Mobil – Reklamı”]

Borderlands GOTY – İnceleme
Borderlands GOTY : Zamanına göre güzel grafiklere sahip

Borderlands oyunu çok farklı bir fikrin ürünü demiştik. Sanırım açık dünya başlangıçlarından olan bu oyun özellikle MMO’ya yakın, hikayesi olan, hatta çoklu yardımlaşma oyuncu özelliği taşıyan bir devrim aslında. Oyunda hem birden fazla arkadaşınız ile oynayabiliyor, isterseniz tek başınıza oynayabiliyorsunuz.

Büyük devasa bir harita yapısının yanında modellenen çevresel karakter ve objelerin çok değişik bir biçimde ele alınıp Chrome 5 grafik teknolojisini farklı yere taşıyarak geliştiren ve kendilerine göre daha farklı bir grafik geliştirmesi yaparak oyunun hem daha fazla sistem gereksinimi istemeden (en azından zamanına göre) rahat bir oyun keyfini sunabilmişler.

Borderlands GOTY – İnceleme
Borderlands GOTY : Karakterler farklı ve göze hoş geliyor

Oyunda seçeceğiniz 4 adet karakter üzerine şekillenen hikâye ortamı eğer ki kontrolünüz altında olmazsa bir süre sonra sizi çok farklı yerlere götürebiliyor.

Evet o zamanlar biraz farklı bir açık dünya yapısı vardı. Hatta belirli bölgelerden geçtiğinizde ve oradaki yaratıkları öldürdüğünüzde bile sonrasında yine geçmeye çalıştığınızda MMO mantığı ile tekrar o yaratıklarla kapışmak zorunda kalıyorsunuz.

Bu bir anlamda iyi bir anlamda kötü. Eğer ki hikâyeyi bitirdiyseniz sorun olmayıp bir daha karşınıza gelmiyorlar, fakat hikayeyi bitirmediyseniz bunlarla cebelleşmek zorunda kalıyorsunuz. Bu da aslında bir bakıma oynama şevkinizi kırıyor.

Borderlands GOTY – İnceleme
Borderlands GOTY : Oyunda robotlar her yerde olacak.

Oyunda çok fazla silah çeşidi ve detayı var. Bu da her karakter seviyesini yükselttiğinizde doğal olarak daha güçlü ve farklı özellikli silahlara ihtiyaç duyacağınız ve duyduğunuz anlamına geliyor. Bu da bir bakıma aslında MMO oyunlarına has bir özellik olsa da bunu oyun içi dinamikleri ile tek oyunculu sisteme sokmayı başarmışlar.

Neden devrim niteliğinde derseniz de bilesiniz ki bir oyunda hem MMO öğeleri taşıyan hem çok oyunculu sistem hem de tek oyunculu olarak hikayeye bağlı kalabilen nadir oyunlardan olduğu için. Her özel karakterin farklı bir hikayesi ve saldırı sistemi de var. Bu da kendini özel kılıyor açıkçası.

[wbcr_js_snippet id=”7416″ title=”Yandex RTB Reklamı”]

Borderlands GOTY – İnceleme
Borderlands GOTY : Çok farklı tipte düşmanlarla kapışacaksınız

Oyun grafikleri dediğim gibi Chrome 5 grafik altyapısı ile bir bakıma çizgi film tadında, diğer yandan ise FPS oyun tarzını da birebir yaşatmakta. Tabi mekân modellemeleri, karakter modellemeleri, araç modellemeleri gibi şeyler de detaylıca yapılmış ve tatmin edici.

Oyunda grafik anlamında son olarak bildiğim kadarı ile Nvidia ekran kartlarında daha yüksek performans verdiği yönde. Büyük bir hata ile karşılaştığımı söyleyemem, yani grafiksel anlamda ekran görüntü işlemesi gecikmeleri haricinde (genel olarak bir yavaşlama değil etraftaki çevre modellemelerinin detayındaki çözülme gecikmeleri) bir sorun yaşamayacaksınız diye umuyorum.

Borderlands GOTY – İnceleme
Borderlands GOTY : Silah çeşitliliği çok fazla ama önemli olan güçleri

Oynanabilirlik ise standart FPS oyunlarından farkı yok. Tek olumsuz olabilecek durumu ise kısmi olarak kullanılabilen joypad kontrolcüsü. Klavye ve fare ile rahatlıkla baş ağrıtmayacak şekilde oynayabilirsiniz. Bu da size aslında ergonominin yanında FPS oyunlarındaki hızlı ve anlık saldırılar karşısında klavye ve fare ile ne kadar rahat hareket edebildiğinizi kanıtlar niteliğinde.

Sistem olarak zamanına göre iyi, şimdilerde ise orta ve düşük seviye diyebileceğimiz bir gereksinime sahip. Tabi çıktığı 20 Ekim 2009 yılından sonra 3 Nisan 2019 yılında Game Of The Year Enhanced sürümü arasında büyük bir fark yok. Tabi grafik anlamında ve geliştirme anlamında olabilir sadece.

Genel olarak ele alırsanız Borderlands GOTY oynama süresi olarak da çok uzun bir oyun diyebiliriz. Bu da şu zamanlarda eğlenceli vakit geçirebileceğiniz uzun soluklu bir oyun zevki demek. Her gittiğiniz bölgede keşfedecekleriniz, kapışmak zorunda kalacağınız yaratık ve insanlarla Borderlands evreninde gerçek anlamda bir koşuşturma ve kaosa dayanma durumunuzu deniyorsunuz bir bakıma. Oyun Enhanced sürümü ile 130 TL’den 42,57 TL’ye düşmüş durumda.

Tabi bu pakette ise tüm indirilebilir içerikleri de var. Bu da ayrı ayrı almak yerine tek paketle daha ucuza hepsini satın alabilmenizi sağlıyor. Bence kaçırmayın derim. En azından hikayesi ve Borderlands evrenine giriş için çok iyi bir seçim olacaktır. Bu arada oyun 6 günlüğüne Steam üzerinden bedava oynama şansı veriyor.

İndirim ise 30 Nisan 2020 yılına kadar devam edecek. Diğer bir sevindirici olan ise Borderlands Bundle paketi ile satışta olan tüm serinin fiyatı 257,79 TL. İçerisinde Borderlands 3 de mevcut yalnız Borderlands 3 indirilebilir içerikle mevcut olmadığı gibi, sadece Borderlands 3 almaya kalktığınızda da fiyatı 309 TL oluyor. Bilginize.

İyi oyunlar…

Borderlands Game of the Year Enhanced
Borderlands Game of the Year Enhanced
Geliştirici: Gearbox Software, Blind Squirrel Games
Fiyat: 129 TRY
Borderlands: Game of the Year Edition
Borderlands: Game of the Year Edition
Geliştirici: 2K
Fiyat: ₺45,37
GamerAdmin
2003 yılında sistem mühendisliği (MCSE) eğitimi alan yazar, Sakarya Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunudur. Kendisi 1989'dan beri oyunlarla haşır neşir olan yazar, bu yıldan yanadır oyunlar hakkında bilgi sahibi olup, kendisi bir oyuncudur. Bilgilerini ve bitirdiği oyunların tam çözümleri hakkında sitede paylaşımlar yapmaktadır. Sorularınızı lütfen iletişim kısmındaki e-posta adresinden gönderiniz.