Escape Dead Island İnceleme
0

Escape Dead Island İnceleme

Haz 30 GamerAdmin  
  • Grafik
  • Oynanabilirlik
  • Sistem
  • Zorluk
  • Atmosfer

Escape Dead Island İnceleme

Escape Dead Island İnceleme

Escape Dead Island İnceleme

Deep Silver firmasının bir başka yapıtı olan “Escape Dead Island”, akılda birçok soru işaretleriyle karşımıza geliyor. Escape Dead Island İnceleme yazıma geçeyim.

Mesela grafiksel olarak oyuna baktığınızda, “Borderlands” kategorisinde görebilirsiniz, fakat bazı yerlerde ise “Dead Island” kalıbında olabiliyor. Oyunda Xian Mei adlı karakteri tanıyoruz ama başkarakterimiz aslında diğer “Dead Island” oyunlarından farklı.

Bildiğiniz üzere ilk oyunda dört, ikinci oyunda ise beş farklı karakteri seçebiliyorduk. Fakat bu oyunda ne yazık ki böyle bir durum yok.

Aslında 3 arkadaşın yat seyahatiyle, Banoi Adası’na ulaşmasıyla aslında tüm hikâye başlıyor. Dead Island: Riptide’ın sonunu hatırlayanlar varsa, biliyorlar ki her şey bittikten sonra son karede sadece bir yat görüntüleniyordu. Aslında bu oyunun da habercisiymiş diyebiliriz.

Escape Dead Island İnceleme

Escape Dead Island : Grafikler Chrome Engine kullanılarak modellenmiş.

Sakın önceki oyunlara aldanıp bu oyundan da aynı beklentilere girmeyin. Sebebi ise sanırım Dead Island Epidemic oyununa kendilerini fazla kaptıran yapımcılar, ilk iki oyun haricindeki Epidemic mantığıyla hareket etmeyi –artık tembelliklerinden mi dersiniz yoksa uğraşmak istemedikleri bir ara geçiş oyunu mu dersiniz bilemem- seçmişler. Epidemic oyununda malum parası olan üst düzeyde takılabiliyordu.

Evet, paranızla aldığınız altınlar ile birçok farklı silahı geliştirebiliyordunuz. Fakat Escape Dead Island oyununda ise sade bir hikâye, çizgi film benzeri bilindik “Borderlands” grafikleri, tanından sadece “Xian Mei” karakteri ile gelmekte.

Oyundaki karakterler, fakat sadece kanlı t-shirt giymiş arkadaşı yönetebiliyoruz.

Silah konusunda yukarı da belirttiğim gibi cömert olmadıkları gibi, yaratıcı da olamamışlar. Elinizde arkadan sessizce saldırı için kullanabileceğiniz tornavida ( Evet böyle ne yazık ki ), bir adet betonlu bir demir ( beton demirini ancak akıl edebilmişler, ne kadar hayalperestler değil mi? ), ileride bıçağı da bulduğunuzda birlikte kullanabileceğiniz bir balta, tabi çok aramanız gerektiği gerçeğini de gözden kaçırmazsak, eğer bulabilirseniz bir adet de pompalı tüfek – makineli tüfek kırması bir silah daha alabileceksiniz.

Yalnız oyunda bir farklı balta daha varmış fakat ben daha bulup alamadım.

Oyunun sistem isteklerine de baktığınızda zaten ahım şahım bir iddiası olacak yapım olmadığı da aşikâr. Bu sebeple alıp, bitirip hemen kenara atabileceğiniz, sadece farklı bir hikâye olarak görebileceğiniz, zorluk seviyesi sıradan, çok farklı canavarları olmayan, önceki oyunlardan da çok dışlanmış bir yapım “Escape Dead Island”.

Şu sırada da zaten Steam’de oyunun fiyatı 10,54 TL. İndirimde olması hasebiyle böyle ama ilk çıkış fiyatı çok abartıydı. 59,00 TL olarak çıkan oyun, sonrasında sabitlenerek 31,00 TL ye kadar geriledi indirim olmadan. Belki ileride oyunu 5TL ye de alabilirsiniz belli mi olur. Ben 9,63 TL den aldığım için memnunum.

Ama dediğim gibi arkadaşlarınız falan çok met ediyorsa, abartılı şekilde de bahsediyorsa inanmayın! Bu sadece Dead Island 2’den önceki baştan savma oyunu. Belki yaşınız 10-14 arasındadır, buna istinaden alıp biraz kendinize seviye atlatabilirsiniz. Onun haricinde çok büyük bir kayıp olmayacaktır.

İyi oyunlar…

Yazar Hakkında: GamerAdmin

2003 yılında sistem mühendisliği (MCSE) eğitimi alan yazar, Sakarya Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunudur. Kendisi 1989'dan beri oyunlarla haşır neşir olan yazar, bu yıldan yanadır oyunlar hakkında bilgi sahibi olup, kendisi bir oyuncudur. Bilgilerini ve bitirdiği oyunların tam çözümleri hakkında sitede paylaşımlar yapmaktadır. Sorularınızı lütfen iletişim kısmındaki e-posta adresinden gönderiniz.

Cevap Yaz

You must be logged in to post a comment.