16.5 C
İstanbul
23 Mayıs 2024
Image default
Tam Çözüm

Dead Island – Tam Çözüm

Bir başka zombie killer tarzı oyunla karşınızdayım. Dead Island – Tam Çözüm yazıma geçelim. Grafik konusunda ve oynanış bakımından zengin, Action-Shooter olarak da adlandırabilecek, güzel bir hikâyesi de olan Dead Island, gerçekçi modellemeleriyle de dikkat çekiyor. Biliyoruz ki zombi oyununda olması gereken öncelikle modelleme, sonrasında başarılı bir hikâye ve oyun içi ekipmanlar. Emin olun ki oyun içinde sadece silahlar ya da bombalar, mermiler yok.

Kendi oluşturabileceğimiz yüzlerce şey mevcut. Bu yüzden oyun diğer zombi tarzlarından sıyrılmayı başarıyor. Tabi ki Resident Evil gibi sığ bir yapısı da yok. Yani bir yere gidip buradaki bulmacayı çözüp, yola devam etmek şeklinde olmuyor oyunda. Mekan olarak tam bir serbestlik söz konusu.

Resident Evil’daki gibi zombiyi bir odada öldürdükten sonra bir daha gelmiyordu hatırlarsanız. Burada böyle bir şey söz konusu değil. Tabi mekândaki yerinizde proaktif olduğundan, yanınızda görmediğiniz, uzağınızda kalan bir zombi, yakınınızdakiyle kapışmaya başladığınız süre içerisinde yanınıza gelebiliyor.

Dead Island – Tam Çözüm
Dead Island – Tam Çözüm

Tabi kaçınmamız gereken toplu zombi saldırıları. Sonuçta belirli bir yerden sonra zombiler yakamıza yapışıyor ve diğer boşta kalanları da bize vurmaya başlıyor. O yüzden de zombi topluluklarına uzaktan saldırmak daha mantıklı. Tabi ki elinizde Molotof ve el bombası varsa acımayın. Sonuçta oyunda bol ekipman mevcut.

Diğer bir olay ise 3-5 ekipmanı birleştirerek alacağınız “Blue Print”’ler ile mermi, el bombası, şok bombası, zehirleyici bomba, Molotof gibi birçok şeyi kendiniz de yapabiliyorsunuz. Oyunun içinde farklı sürprizler de mevcut. Mesela kurukafalar. Belirli bir yerde saklı olan kurukafaları alıp, yine belirli yerlerdeki platformlara yerleştirdiğinizde, ekstra “Blue Print”’ler ile size güzel ekipmanlar sağlıyor olacak.

Tabi olaya diğer taraftan baktığınızda, birçok şeyin etken olabileceğini göreceksiniz. Oyunda kurukafa, dergiler, kimlikler, Banoi ile ilgili broşürler ve günlükler mevcut. Şimdi hepsini belirli yerlerde olduğunu düşünün. Hikâyedeki sürprizleri de üstüne koyun.

Dead Island – Tam Çözüm - “Blue Print”’ler size güzel ekipmanlar sağlıyor olacak.
Dead Island – Tam Çözüm – “Blue Print”’ler size güzel ekipmanlar sağlıyor olacak.

Diğer yandan da deneyim puanlarınızı ve ekstra kazanacağınız yetenekleri de üstüne koyup oyunun ne kadar geniş bir perspektif de olduğunu anlarsınız. Gerçekten zombi olayına farklı yaklaşılmış. Bence Resident Evil’dan sonraki milat Dead Island’dır. Çünkü “Left 4 Dead” serisindeki gibi vur kaç yok. Ya da tek başınıza ilerleyememe gibi bir şey söz konusu değil (Left 4 Dead’de botlar olmadan ilerlemeniz gerçekten çok zor.).

O yüzden oyuna entegre edilmiş, Co-Op versiyonu ile de zevkini çıkartmanız mümkün. Tabi maksimum 4 kişiye kadar. Benim gibi Steam’de oynayan biriyseniz, emin olun Co-Op konusunda zorlanmayacaksınız. Eğer ki tek başınıza oynamayı sevmiyorsanız. Öldüğünüzde de korkmayın, oyun hemen bitmiyor. Eğer ki cebinizde para var ise önceki kontrol noktasından devam ediyorsunuz. Tabi otomatik kayıt sistemi de olduğu için kendi başınıza kayıt etmeniz diye bir şey söz konusu değil.

Dead Island – Tam Çözüm - Oyun uyandığınız otelde başlıyor.
Dead Island – Tam Çözüm – Oyun uyandığınız otelde başlıyor.

Başlangıç ; Doğuş ve Işıldama :   Şimdi bulunduğumuz odadan çıkmamız lazım ama öncesinde siz ortalığı güzelce bir araştırın. Sonuçta işinize yarayacak çok şey olabilir. Sonrasında odadan çıkıp sola dönün ve etrafa bakının. Sonra geriye dönüp düz ilerleyin. Yolun sonundaki çantaları karıştırın ve içindeki para, ekipman v.b. şeyleri alın. Sola dönüp kapıdan girin.

Soldaki kapıyı açın ve banyoda duran cüzdanı alın. Geriye dönüp odanın içindekileri alın ve sağdaki kapıyı kırarak açmamız lazım. Yukarı-aşağı ilerleyen çubuğu tam ortaya geldiğinde aksiyon tuşuna basarsanız, kapı tek seferde açılır. Aksi halde 3-4 denemede açılacaktır. Kapıyı kırdıktan sonra düz ilerleyin ve sağdaki dolapların içindekileri alın.

Sağa dönün ve düz ilerleyin. Sağa baktığınızda yine çantaları göreceksiniz. Ekipmanları alın ve sola dönüp ilerleyin. Çantaların olduğu yere geldiğinizde yine ekipman için çantaları karıştırın. Sonrasında soldaki kapıyı açmayı deneyin. Sağdaki koridordan yürüyün ve araya demoun gireceğini belirtmeliyim. Demodan sonra, tüm çantaları karıştırıp ekipmanları alıyoruz.

Dead Island – Tam Çözüm - Çantaları karıştırıp her şeyi alın.
Dead Island – Tam Çözüm – Çantaları karıştırıp her şeyi alın.

Asansörün olduğu yere geliyoruz ve aksiyon tuşunu kullanarak asansörün üzerinde duran kapağı kaldırıyoruz. İçeriye atlıyoruz ve araya demo giriyor. Demodan sonra kapı açılacak ve eğilerek geçmemiz gerekecek. Sonrasında, yerdeki çantaları yoklayıp soldaki koridordan devam edeceğiz. Çantaları yoklayın ve düz devam edip sağdaki kapıdan ilerleyin.

Sonrasında bir eleman sesli olarak uyarıyor olacak sizi. Ya geriye dönüp kapıdan gireceksiniz ya da gelenleri indireceksiniz. Tabi daha seviye atlamadığımız için kapışmaya girişmek mantıklı sayılmaz. Geriye dönüp açılan kapıdan girin ve koşarak düz ilerleyin. Araya demo girecek. Sonrasında başımızda 2 adam olduğunu göreceğiz ve araya yükleme ekranı gelecek.

Yine demo gelecek ve burada konuşmalara şahit olacağız. Demodan sonra sağa dönüp ilerleyin ve elemanların yanından geçip kız ile birlikte yan yana duran elemana doğru ilerleyin. Zaten kız size bir şeyler söyleyecek. Sonrasında eleman ile diyaloga gireceğiz. Sonrasında kapının yanında duran tahta küreği alın ve dışarıya çıkın. Solda arkadan bir eleman bizi tek yumrukla yere seriyor. Seri davranmanız lazım. Elemanları indirin ve araya demonun girmesini bekleyin.

İlgili Yazılar

Resident Evil Remake – Tam Çözüm

GamerAdmin

Resident Evil Remake Jill Valentine

GamerAdmin

Resident Evil Remake Chris Redfield

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku