Call Of Duty WWII – İnceleme
0

Call Of Duty WWII – İnceleme

Eyl 10 GamerAdmin  

Call Of Duty WWII – İnceleme

Call Of Duty WWII – İnceleme

Call Of Duty WWII – İnceleme

Oyun dünyasında bazı oyunlar hikayesi ve içeriği ile akılda kalıcılık bırakmıştır. Bu bir propaganda aracı olarak da hizmet edebilir, bazen gerçekleri de yansıtmak için kullanılabilir bir durumdur. Call Of Duty WWII – İnceleme ile buna değineceğim.

Maalesef ki son 60 yılda ikinci dünya savaşı o kadar köpürtülüp karşımıza çıkartıldı ki artık insanlar yaşadıkları zamanın bile değerini bilmez oldular bir bakıma. Hayır bir de o kadar “Yahudi” propagandasına dönüştü ki bu iş oyunlarda bile eğer ki askerlik hikâye tabanı varsa sanki sadece Nazi Almanya’sı dünyada tek düşman, tarihte tek savaşmış gibi lanse edilmeye çalışılmıştır.

Bu yüzden “Yahudi” propagandası diyorum. Yoksa ne savaşlar var ki dünyada son kazananların ellerini çekmesi yeterli olacaktır gerçeklerin öğrenilmesi açısından.

Call Of Duty WWII – İnceleme

Call Of Duty WWII : İkinci Dünya Savaşı

Call Of Duty ilk ve ikinci oyununu da zaten ikinci dünya savaşı temasıyla ortaya koymuş olup, sonrasında saçma sapan bir yere yolunu değiştirerek her iki ya da üç yılda bir farklı firmalarla anlaşıp çoklu oyuncu üzerine adeta yoğunlaşmıştı. Tabi yeni nesil ama kabak tadı veren ikinci dünya savaşı temasına geri dönmüş yeni oyunla.

Yayımcı olarak Activision, geliştirici olarak da Sledge Hammer Games, Raven Software (eski oyun severler bilir, hani bir zamanlar Soldier Of Fortune adlı bir oyun var işte onun geliştiricisi bu Raven Software) üstlenmiş.

Ama merak ettiğim şu acaba ne zaman bırakacaklar tarihlerinde kendileri savaşın başından sonuna kadar dahil olmadıkları bir ortamda yaptıkları soygunlar karşısında kendileri ile gurur duymayı?

Çünkü hani şu nükleer silah var denilip Saddam Hüseyin’e savaş açan yine bu Amerika, aslında bu haydutluğunu ikinci dünya savaşında Yahudileri kurtarmaya gidiyoruz mottosu ile haydutluğa başlamış, o kadar alışmış ki Irak ve diğer Ortadoğu ülkelerini önce karıştırıp sonra barış götürüyoruz ayağına çalıp çırpmış bir ülke konumundadır.

Call Of Duty WWII – İnceleme

Call Of Duty WWII : Yaratıklar?

Özellikle de kendi hesabında işe yaramayan beş para etmez insanları asker olarak hızlıca alıp çok kısa süre eğitim verip sahaya sürmüştür. Amaç her zaman para da olmamıştır, amacı her daim altın stoklamak olduğu için bunları diğer ülkelere yaşatmış, kendini sahte bir kahraman görmüştür.

Bakmayın o kadar pazarlama ve şov dünyasını elinde tuttuğuna. Şu zamandaki pandemi süreci yüzünden milyonlarca insanı ölmekte olduğu halde hala insanlık aklına gelmediği gibi sigortası olmayan bir insana da pandemi tedavisi sonrasında 38.000$ gibi bir fatura çıkartıp soyması da her şeyi ortaya koyuyor aslında.

Call Of Duty WWII – İnceleme

Call Of Duty WWII : Grafiklere pek aldanmayın

Neyse eski zamandan şimdiki zamana kadar ne değiştiğiyle ilgilenelim biz oyun hakkında. Eski teknoloji doğal olarak daha ilkel anlamda tatmin ediyordu oyun severleri.

Tabi yeni teknoloji de büyük gelişmeleri içerdiğinden daha bir cazip gelecektir. Fakat en büyük atlanılan olay genel anlamda baktığınızda oyuna hikâye saçma sapan bir yere takılı kalıyor.

Yani Amerikalılar ikinci dünya savaşı zamanında geçen bir hikâyeyi iki asker arkadaşın arasındaki bağın ne kadar güçlü olduğunu ispat etmek için yapmışlar gibi. Bu türdeki en iyi oyun bana göre Medal Of Honor serisiydi. Tabi rakip olarak Call Of Duty de o yıllarda mevcuttu ama ilk defa bu kadar yetersiz ve alakasız bir ikinci dünya savaşı oyunu görmedim.

Call Of Duty WWII – İnceleme

Call Of Duty WWII: Korku oyunu sanki!

Hikâye iki asker arkadaşın yaşadıkları, savaştıkları ortamın haricinde o kadar abartılı işlenmiş ki koca general ve komutanların bile emirlerini çöpe atacak duruma getirilmiş. Bu da olayın bir bakıma savaşı bırakıp “arkadaş bu kadar şey yaşamış bu adamlar savaşı yok sayıp asker arkadaşının peşine düşmek ne kadar mantıklı” dedirtecektir.

Zaten oyunun başından sona yaklaşana kadar Yahudiler hakkında tek bir olay yok, koca hikâyeyi Yahudi olan arkadaşın ile sonlandır. İşte bu Amerikan Pazarlaması ve şov dünyası.

Call Of Duty WWII – İnceleme

Call Of Duty WWII: Savaş sahneleri?

Modellemeler güzel, çevresel nesneler güzel ama can sıkıcı ara sahneler, hele ki dakikalardan sonra geçiş izni veren sahneler, anlamsızca verilen ve tarihten uzak olan bilgiler gerçek anlamda sizin oyunla aranıza mesafe koymasını kolaylaştırıyor.

Adı üstünde oyun bu, sizi etkilemesi ve bu konuda sizi kendine yakınlaştırması gerekiyor. Burada resmen iyi olabilecek bir düşüncenin içine etmişler.

Call Of Duty WWII – İnceleme

Call Of Duty WWII : Asker göreceksiniz oyunda merak etmeyin.

Atmosfer ve müzikler kaliteli. Ama sizi oyunda büyük bir aksiyona davet etmiyorlar. Çünkü oyuna odak vermeniz gerektiği yerlerde çalan müzik hiçbir zaman sizi tetiklemez. Özellikle de askeri bir oyunsa bu. Tabi sıkıcı ve uzun diyaloglar da cabası.

Call Of Duty WWII – İnceleme

Call Of Duty WWII : Tanklar baş ağrısı oyunda.

Oynanabilirlik konusunda iki ayrı açıklama yapmam gerekiyor. Oyunu ya konsollardan port etmişler her şeyi güzelleştirip sadece kontrol grubunda aptallık yapmışlar, ya da oyunu test etmeyip baştan sağma bırakmışlar. Arkadaş fare ve klavye ile oynadığında esnek olarak hızlıca dönebilen bir tank yapmamışlar.

Yani o kadar hassaslık ayarı yapsan da joystick bağlayıp oradaki hassaslığa erişemiyorsunuz. Yani birkaç defa tank ve uçak kullandığınız bölümlerde çileden çıkacağınızı söylemekte yarar var. Yani bir de tank bölümünde tanka top salladığınızda üzerinden sekip başka yere gitmesi saçmalığı nedir Allah aşkına!

O kadar gerçekçilik aşığıysanız tek bir Tiger veya tek bir Panzer tankının hız ve atış hasarı karşısında 2-3 tankı yok edebilecek güce sahip olduğunu unutup, sadece Tiger ve Panzer tanklarının üzerindeki zırha kafayı takmış olmaları salakça! Evet salakça! Çünkü gerçek savaşta 45 adet tank sadece toplu atış yaptığında ve isabetli vurabildiğinde Tiger Tanklarını yok etmiştir. Yani rüya görmeyi bırakın!

Genel olarak oyunda tam bir hikâye uyduramadıkları için, normal asker, askerlik hayatı, ikinci dünya savaşında askerlik hayatı, iki askerin arkadaşlığı, iki askerin ikinci dünya savaşındaki arkadaşlığı, bir askerin bir mahzende bulduğu topluluktaki ufak bir kızın unutulması görevi gibi girintili ve çıkıntılı saçmalanmış noktalar var.

Hatta aksiyon tuşlarını eskitmeniz gereken düşman saldırıları bile var. Yani bir anlamda dediğim gibi ya hikâye yalan ya da dikte ettikleri ikinci dünya savaşı tarihi yalan.

Çünkü hiçbir savaşta bu kadar mola ve bu kadar kısa sürede bu kadar olay yaşanmamıştır. Özellikle de savaşın son 4 yılında olaya dahil olunduysa. Zaten Tom Hanks’in “Band Of Brothers” filmi ile en üst zirve yapan Yahudi seviciliği, kendi ülkelerinde siyahi ırkçılığı olduğu günümüz döneminde ne yazık ki dibe vurmuş durumda.

İşte zaman zaman birileri bu tarz oyun firmalarını fonluyor olmalı ki 10 yıl geçmeden zırt pırt ikinci dünya savaşı oyunu olarak ve hep savaşan olarak da Amerika ile Almanya gösterilip servis ediliyor. Kabak tadı vermeye başladı gerçekten.

Yani sizi alıp ikinci dünya savaşına götürmeyecek ama grafikleri ve verilen saçma bilgilere istinaden hayali bir hikâyeye tahammülünüz varsa alabilirsiniz. Bu arada unuttum söylemeye, bu oyun en yüksek indirimle bile 70 TL oluyor Steam üzerinde. Onu bile hak etmiyor desem yeridir. Çünkü eğer ki bu tür bir oyun hayranıysanız Wolfenstein size ilaç gibi gelecektir. Hele bir de indirimlerde 30-40 bazen daha altını gördüğünde kaçırmayın derim.

İyi oyunlar…

Yazar Hakkında: GamerAdmin

2003 yılında sistem mühendisliği (MCSE) eğitimi alan yazar, Sakarya Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunudur. Kendisi 1989'dan beri oyunlarla haşır neşir olan yazar, bu yıldan yanadır oyunlar hakkında bilgi sahibi olup, kendisi bir oyuncudur. Bilgilerini ve bitirdiği oyunların tam çözümleri hakkında sitede paylaşımlar yapmaktadır. Sorularınızı lütfen iletişim kısmındaki e-posta adresinden gönderiniz.

Cevap Yaz

You must be logged in to post a comment.