Duke Nukem Forever İnceleme
0

Duke Nukem Forever İnceleme

Ağu 05 GamerAdmin  
  • Grafik
  • Oynanabilirlik
  • Sistem
  • Zorluk
  • Atmosfer

Duke Nukem Forever İnceleme

Duke Nukem Forever İnceleme

Duke Nukem Forever : Hail To The King Baby!

1995’de 3D Realms adlı bir firma, çok sıra dışı bir oyun geliştirdi. Duke Nukem Forever İnceleme yazıma başlıyorum.

Tabi her yerde Captain America, The Avengers, Batman gibi çok şişirilmiş ve pazarlaması yapılmış sıra dışı kahramanlardan ziyade, küfürlü konuşan, hava atmayı seven, kızları ve Rock müziği seven bir kahraman oluşturdular : Duke Nukem.

Oyundaki oluşum ise standart uzaylı istilası olsa da, bu karakterin kendi özel üslubu ile gerçekten çok farklı bir platforma geçiş olduğunu göstermişti.

Tabi o zamana bakarsak, bu tarz bir oyun ne yazık ki bu tür bir üslup ile yapılmamıştı. Tabi Wolfenstein, Doom ve Quake oyunlarına bakıp değerlendirmeye kalkarsanız bu oyunu yanılırsınız. Çünkü diğer oyunların hem grafikleri çok berbattı hem de ayrı sıradışı bir üslup yoktu.

Duke Nukem Forever İnceleme

Duke Nukem Forever : Eskilerden hatırlayacağınız bir yaratık.

Oyunun firması bir çok yan oyun çıkartmış olsa da ( Duke Nukem Atomic Edition-PC, Duke Nukem Time to Kill – PSX ) yeni bir ana oyun çıkartmak için de Duke Nukem severlere söz vermişti. Fakat 1995’den bu yana ( 2011 yılında çıktı Duke Nukem Forever ) grafik motoru teknolojik gelişmeleri aslında firmanın başını yaktı diyebiliriz.

Diğer yandan da firma mali konularda da sıkıntıya girince, 2K Games 3D Realms’ı alarak bu konuda hem dağıtımcı olarak hem de pazarlama konusunda da destek vererek oyunu son hale 2011 de getirdi.

Tabi 1995-2011 arasında çıkartılamayan oyun, bir çok beta resimlerinin de basına ve internete sızmasıyla da, tam anlamıyla bir oyun teknoloji gelişim zaman çizelgesi haline gelmiş oldu.

Duke Nukem Forever İnceleme

Duke Nukem Forever : Oyundaki grafikler gerçekten güzel.

Yeni yapılan oyun belki de daha çıkmadan en çok sükse yapan tek oyundur oyun dünyasında. Öyle ki daha çıkartılacağı zaman içerisinde bir çok kişi ön sipariş verse de, 2K Games hala elinde ön sipariş makbuzunu bulunduran oyun severe de ( 1996’dan bu yana ) fazladan hediye gönderimi ile de gönlünü almış oldu.

Tabi bu bir anlamda duygusal oyun sever yapımcı vefalılığı. Ama oyun her şeye rağmen de çıkartılacağı yılda da satış tarihi 2 defa ertelendi. Özellikle ilk 100.000 içerisinde ön sipariş veren benim gibi oyun severlerdenseniz, sizde yaşamışsınızdır 2011 yazındaki bu ertelemeleri.

Fakat işin sonunda kavuşturulduğumuz için de gerçekten sevinçli olduğumuzu da saklayamayız.

Oyunda düşmanlarınız her yerden geliyor olacak.

Oyunda düşmanlarınız her yerden geliyor olacak.

Tabi daha oyunun önceki versiyonunu bilmeyen, oyunun sadece vur kaç, öldür, amaçsızca sadece CS tarzı olduğunu sananlar, oyun hakkında ağır eleştiriler yaptı. Çok düşük puanlama yaptılar ve gerçekten oyuncu olmanın ne olduğunu bilmeyen bu hızlı tüketim nesli, daha oyunun çıkmasına 15 yıl varken, hangi oyun bu kadar sükse yapmış dünyada bilen yok.

O sebeple de sadece oyun olarak bakmadan, zamanın devrim niteliğindeki bir oyunun da 15 yıl sonrasının teknolojisine enjekte etmek de çok kolay olsaydı emin olun Duke Nukem yapımcıları da her yıl çıtır çerez niteliğinde oyun severleri geçiştiren berbat oyunlar yapabilirdi. Fakat yapmadılar! Oyunculara verilen önemin de bu şekilde vefalılık ile ilerlediğini görmezden gelmek de nankörlüktür!

Yaratıklar küçümsenmeyecek kadar hasar veriyor oyunda.

Oyun grafiksel olarak gerçekten güzel. Hiç bir grafiksel hata ile karşılaşmadım. Hatta oyuna güzel bir platform yerleştirmişler ve çevirim içi oynadığınızda kazandığınız tecrübe puanları ile de Duke Nukem’in malikanesindeki kapalı olan eşyaları da açabiliyorsunuz. Tabi FPS olan oyunda joystick desteği olsa da tavsiyem klavye + fare ile daha rahat oynayabileceğinizdir.

Çevirim için de çok zevki olan oyun, bir çok oyuncu ile de arkadaş olabileceğiniz bir platformu da size sunuyor. Eğlence, grafiksel şenlik ve sırf Duke Nukem ise kaçırmayın derim.

İyi oyunlar…

Yazar Hakkında: GamerAdmin

2003 yılında sistem mühendisliği (MCSE) eğitimi alan yazar, Sakarya Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunudur. Kendisi 1989'dan beri oyunlarla haşır neşir olan yazar, bu yıldan yanadır oyunlar hakkında bilgi sahibi olup, kendisi bir oyuncudur. Bilgilerini ve bitirdiği oyunların tam çözümleri hakkında sitede paylaşımlar yapmaktadır. Sorularınızı lütfen iletişim kısmındaki e-posta adresinden gönderiniz.

Cevap Yaz

You must be logged in to post a comment.