Apple Cihazları Olanlar Yandı!
0

Apple Cihazları Olanlar Yandı!

Ağu 22 GamerAdmin  

Apple Cihazları Olanlar Yandı; ABD merkezli teknoloji devi Apple, yayınladığı açıklamayla milyonlarca kullanıcısını adeta şoke etti. Teknoloji devi Apple, kamuoyunu bilgilendirmek için paylaştığı açıklamada, iPad, iPhone ve Macbook kullanıcılarına adeta şok geçirtti.

iPad, iPhone ve Macbook’ları etkileyen bir güvenlik açığı tespit edildiğini açıklayan Apple, bilgisayar korsanlarının söz konusu açığı kullanarak cihazları tamamen ele geçirebileceğini ifade etti. Sorunun çok ciddi olduğunu belirten Apple, güvenlik açığını engellemek için yeni bir sistem güncellemesi yayınlayarak kullanıcılarından söz konusu güncellemeleri bir an önce yapmalarını istedi.

Apple Cihazları Olanlar Yandı!

Apple Cihazları Olanlar Yandı!

Güvenlik Açığından Hangi Cihazlar Etkilenecek?

Apple tarafından yayınlanan açıklamanın ardından söz konusu güvenlik açığından hangi cihazların etkileneceği ve kaç kullanıcının bu açıktan zarar gördüğü merak konusu oldu. Apple kullanıcıları, hangi cihazların güvenlik açığından zarar göreceğini araştırmaya başladı.

Sistemdeki güvenlik açığından kaç kullanıcının etkilendiğini açıklamayan Apple‘dan yapılan açıklamada söz konusu güvenlik açığından şu modellerin etkileneceği belirtildi:

iPhone 6S ve sonraki iPhone modelleri

iPad 5. Nesil ve sonraki iPad modelleri

iPad Pro ve iPad Air2

MacOS Monterey kullanan tüm Mac bilgisayarları

Gazeteciler Bir An Önce Sistemlerini Güncellemeli

SocialProof Security isimli güvenlik şirketinin CEO’su Rachel Tobac, İngiliz basınından Guardian’a verdiği röportajda, bilgisayar korsanlarının söz konusu güvenlik açığını kullanarak yönetici erişimini ele geçirebileceklerini ve böylece cihazın sahibi gibi işlem yapabileceklerini söyledi. Özellikle aktivistler ve gazetecilerin devlet boyutunda casuslukların hedefinde olabileceklerinin altını çizen Tobac, bir an önce sistem güncellemesini yapmaları gerektiğini vurguladı.

İsrailli NSO Group gibi ticari casusluk programları geliştiren şirketlerin bu gibi sistem açıklarını kullandıkları biliniyor.

Macbook kullanıcılarına gelen yazılım güncellemesi mesajı.

Apple Cihazları Olanlar Yandı!

Apple Cihazları Olanlar Yandı!

iPhone kullanıcılarına gelen güncelleme mesajı.

Yazar Hakkında: GamerAdmin

2003 yılında sistem mühendisliği (MCSE) eğitimi alan yazar, Sakarya Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunudur. Kendisi 1989'dan beri oyunlarla haşır neşir olan yazar, bu yıldan yanadır oyunlar hakkında bilgi sahibi olup, kendisi bir oyuncudur. Bilgilerini ve bitirdiği oyunların tam çözümleri hakkında sitede paylaşımlar yapmaktadır. Sorularınızı lütfen iletişim kısmındaki e-posta adresinden gönderiniz.

Cevap Yaz

You must be logged in to post a comment.