16.8 C
İstanbul
24 Mayıs 2024
Image default
Teknoloji Haberleri

Havrita’ya Mahkeme Kararıyla Erişim Engeli Getirildi

Havrita‘ya Mahkeme Kararıyla Erişim Engeli Getirildi; Geçtiğimiz günlerde sosyal medyanın yeni gündemi olan ‘Havrita’ uygulaması hakkında bugün önemli bir karara imza atıldı. “#havritakapatılsın” etiketiyle gündeme taşınan, “Köpeklerin yoğunluğu ve sebep oldukları olumsuz olayların konumunu gösteren harita” olarak tanımlanan uygulama hakkında erişim engeli kararı alındı.

Söz konusu karar, Ankara 1’inci Sulh Ceza Mahkemesi tarafından verildi. Havrita’ya ilişkin suç duyurusu, daha önce dolandırıcılık iddiaları ile gündeme gelen Pati Koruyucuları Hayvanları Koruma Derneği’nin (Paw Guard) Avukatı Muhammed Yusuf Damnalı tarafından yapılmıştı.

İstanbul Barosu da Suç Duyurusunda Bulunmaya Hazırlanıyordu:

Havrita'ya Mahkeme Kararıyla Erişim Engeli Getirildi
Havrita’ya Mahkeme Kararıyla Erişim Engeli Getirildi

Havrita’ya yönelik tepkiler sosyal medyanın gündemi iken İstanbul Barosu da harekete geçmişti. Gelen şikâyetler ve ortaya atılan iddiaların ardından İstanbul Barosu’nun da uygulamaya yönelik suç duyurusunda bulunmaya hazırlandığı öğrenilmişti. İstanbul Barosu’nun açıklaması şu şekildeydi:

“Bu bir suç aynı zamanda toplum ve insan sağlığını da tehdit ediyor. Sadece hayvanlar değil hayvan severler de hedef haline geliyor. Bu işaretlemeler yapıldığında o hayvanları korumak için giden de oluyor. Bu da birtakım çatışmaları beraberinde getiriyor. Bir an önce gerekli müdahaleler yapılmalı.”

Havrita’dan Açıklama Gelmişti

Havrita'ya Mahkeme Kararıyla Erişim Engeli Getirildi
Havrita’ya Mahkeme Kararıyla Erişim Engeli Getirildi

Havrita uygulamasının sözcüsü olarak açıklamada bulunan Avukat Devrim Koçak, yaptığı açıklamada uygulamanın “Burada köpekler gösterilmiş, gidin zarar verin” gibi bir amaçla kurulmadığını ve böyle bir misyona hizmet etmediğini bildirmişti.

Sosyal medyada konuşulmaya başladığından bu yana, yapılan linç kampanyaları sonucu uygulamanın ziyaretçi sayısında büyük bir artış yaşandığını söyleyen Koçak, 1 saat içinde yaklaşık 4 bin kişinin uygulamaya girdiğini ifade etmişti. Koçak, açıklamalarını “Bir müptezel, bir köpeğe kötülük yapmak istiyorsa ‘haritadan bakayım’ demez” sözleriyle sonlandırmıştı.

İlgili Yazılar

Acer RG321QU Oyuncu Monitörü Her Zaman Yanınızda

GamerAdmin

Xvid Dosyası Nedir Nasıl Dönüştürülür?

GamerAdmin

Borçelik Yeni Teknolojileri Kullanarak Bakım ve Üretim Kalitesini Kusursuzlaştırıyor

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku