Havrita’ya Mahkeme Kararıyla Erişim Engeli Getirildi
0

Havrita’ya Mahkeme Kararıyla Erişim Engeli Getirildi

Ağu 22 GamerAdmin  

Havrita‘ya Mahkeme Kararıyla Erişim Engeli Getirildi; Geçtiğimiz günlerde sosyal medyanın yeni gündemi olan ‘Havrita’ uygulaması hakkında bugün önemli bir karara imza atıldı. “#havritakapatılsın” etiketiyle gündeme taşınan, “Köpeklerin yoğunluğu ve sebep oldukları olumsuz olayların konumunu gösteren harita” olarak tanımlanan uygulama hakkında erişim engeli kararı alındı.

Söz konusu karar, Ankara 1’inci Sulh Ceza Mahkemesi tarafından verildi. Havrita’ya ilişkin suç duyurusu, daha önce dolandırıcılık iddiaları ile gündeme gelen Pati Koruyucuları Hayvanları Koruma Derneği’nin (Paw Guard) Avukatı Muhammed Yusuf Damnalı tarafından yapılmıştı.

İstanbul Barosu da Suç Duyurusunda Bulunmaya Hazırlanıyordu:

Havrita'ya Mahkeme Kararıyla Erişim Engeli Getirildi

Havrita’ya Mahkeme Kararıyla Erişim Engeli Getirildi

Havrita’ya yönelik tepkiler sosyal medyanın gündemi iken İstanbul Barosu da harekete geçmişti. Gelen şikâyetler ve ortaya atılan iddiaların ardından İstanbul Barosu’nun da uygulamaya yönelik suç duyurusunda bulunmaya hazırlandığı öğrenilmişti. İstanbul Barosu’nun açıklaması şu şekildeydi:

“Bu bir suç aynı zamanda toplum ve insan sağlığını da tehdit ediyor. Sadece hayvanlar değil hayvan severler de hedef haline geliyor. Bu işaretlemeler yapıldığında o hayvanları korumak için giden de oluyor. Bu da birtakım çatışmaları beraberinde getiriyor. Bir an önce gerekli müdahaleler yapılmalı.”

Havrita’dan Açıklama Gelmişti

Havrita'ya Mahkeme Kararıyla Erişim Engeli Getirildi

Havrita’ya Mahkeme Kararıyla Erişim Engeli Getirildi

Havrita uygulamasının sözcüsü olarak açıklamada bulunan Avukat Devrim Koçak, yaptığı açıklamada uygulamanın “Burada köpekler gösterilmiş, gidin zarar verin” gibi bir amaçla kurulmadığını ve böyle bir misyona hizmet etmediğini bildirmişti.

Sosyal medyada konuşulmaya başladığından bu yana, yapılan linç kampanyaları sonucu uygulamanın ziyaretçi sayısında büyük bir artış yaşandığını söyleyen Koçak, 1 saat içinde yaklaşık 4 bin kişinin uygulamaya girdiğini ifade etmişti. Koçak, açıklamalarını “Bir müptezel, bir köpeğe kötülük yapmak istiyorsa ‘haritadan bakayım’ demez” sözleriyle sonlandırmıştı.

Yazar Hakkında: GamerAdmin

2003 yılında sistem mühendisliği (MCSE) eğitimi alan yazar, Sakarya Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunudur. Kendisi 1989'dan beri oyunlarla haşır neşir olan yazar, bu yıldan yanadır oyunlar hakkında bilgi sahibi olup, kendisi bir oyuncudur. Bilgilerini ve bitirdiği oyunların tam çözümleri hakkında sitede paylaşımlar yapmaktadır. Sorularınızı lütfen iletişim kısmındaki e-posta adresinden gönderiniz.

Cevap Yaz

You must be logged in to post a comment.