21.2 C
İstanbul
23 Mayıs 2024
Image default
Oyun İncelemeleri

Cyberpunk 2077 – İnceleme

Cyberpunk 2077 – İnceleme
Cyberpunk 2077 – İnceleme

Oyun dünyasında son zamanlarda iyi ve kötü şeyler olmakta. İşte bunlardan birini de Cyberpunk 2077 – İnceleme yazımla ele alacağım.

Oyunlar özellikle firmalar tarafından su istimale açık bir duruma getirildi. Genelde oyuncuların ceplerindeki paraya göz diken aç gözlü firmalar yüzünden mağdur durumdalar.

Genel olarak bir oyun yapım aşamasındadır, geliştirilmeye devam eder ve geliştirme bittikten sonra ufaktan resmi videoları yayınlanır.

Cyberpunk 2077 – İnceleme - Açıklama
Cyberpunk 2077 – İnceleme – Açıklama

Lakin eğer oyun içi oynanış videosu yoksa, her seferinde çok fazla çıkış tarihi ertelemesi alıyorsa şüphe kafanızı mahvedecektir.

Bu durumla oyuncuyu zarara sokacak durumu konsol platformunda başına bela yapan CD Projekt Red firması adeta çuvallamış durumda.

Platform farklı olması aslında mağduriyetlerin az olduğunu düşündürebilir fakat unutmayın ki yıllar öncesinde yazdığım bir incelememde bahsetmiştim.

Bilgisayar platformundaki karı az gören firmalar, fahiş yüksek karlar için oyunları konsollara ilk olarak çıkartma yoluna gitmişti.

İşte CD Projekt Red firması da bunu yapmaya çalışıp sonrasında eline yüzüne bulaştırdığı için ve önceki çıkarttığı oyunları da bilgisayar platformunda öncelikle yaptıklarından burada fena patladılar.

Cyberpunk 2077 – Oyun Grafikleri

Cyberpunk 2077 – İnceleme - Grafikler
Cyberpunk 2077 – İnceleme – Grafikler

Oyundaki gaz o kadar yükseltilmişti ki grafik teknolojisi konusunda her türlü zamanının yeni teknolojisini eklemekten kaçınmamışlar.

Bakın bir oyunda her grafik teknolojisi eklenmişse, oyunu yapanların ne yapmak istedikleri konusunda kararsız olduklarını gösterir bu durum.

Bir oyunu yapmaya başladığınızda bir plana ve disipline sahip değilseniz, patlamanız olasıdır. Bu da oyundaki yapım mühendisliğine vurulan en büyük baltalamadır.

Kaldı ki bu tüm yeni grafik teknolojileri ortalama sistem gereksinimlerindeki istediği ekran kartlarında neredeyse yok gibi.

Oyun içerisindeki grafik konusuna gelirsek, eğer kartınız Nvidia 2xxx serisi bir RTX destekli kart değilse oyunun yüksek kalitesinden mahrum kalacağınızı bilmeniz gerekiyor.

Evet bilgisayar sisteminde orta halli ayarları tatminkâr olsa da bundan öteye geçemiyor ne yazık ki.

Cyberpunk 2077 – Oynanabilirlik

Cyberpunk 2077 – İnceleme - Oynanabilirlik
Cyberpunk 2077 – İnceleme – Oynanabilirlik

Yapılan bir işte kontrol her şeyi ifade eder. Eğer yapılacak olan işin kontrolü sizden çıkarsa bunu herkes yapabileceği için sizin değeriniz düşer.

Cyberpunk 2077 oyununda da sanırım bu olmuş. Oynanabilirlik konusunda tuş ve tuş kombinasyonları çok zor değil.

Oynanabilirliğe etki eden durum oyun içerisindeki yapay zekâ. Bu biraz ucuz etin yahnisi gibi kalmış. Bir bakıma Deus Ex yapmaya çalışmışlar.

Deus Ex oyununu küçümsemiyorum, yanlış anlaşılmasın. Deus Ex oyununda bile yapay zekâ çok kararlı ve oyuncuyu zorlayıcıydı.

Lakin bu oyunda oyun zevkinin içine edecek kadar yavan ve saçmalayan bir zekaya başvurulmuş. Sanki oyun yapılmaya başlanmış da yarıda kalmış gibi.

Cyberpunk 2077 – Atmosfer

Cyberpunk 2077 – İnceleme - Atmosfer
Cyberpunk 2077 – İnceleme – Atmosfer

Seçimlerinizle bir şeylerin değişeceğini söylemem gerekiyor. İşte bu durumda atmosfer de buna göre değişiyor. Aynı Deus Ex oyunundaki gibi.

Oyunun müzikleri sizi sarsa da öteye geçemiyor. Yani zaten oyunda ya öldüreceksiniz ya da karakterinizin zekâsı ile direnç göstereceksiniz.

Açıkçası çok bir beklenti içerisine sokulan Cyberpunk 2077 AAA oyunu olmadığını ispatlarcasına atmosfere de bunu direk yansıtmış durumda.

Cyberpunk 2077 – Genel Bakış

Cyberpunk 2077 – İnceleme - Genel Bakış
Cyberpunk 2077 – İnceleme – Genel Bakış

Oyun reklam ve fazla şişirme sonucunda oyuncuya aynı nitelikte bir ürün sunamamış. Bu oyunu aşırı kötü ya da aşırı iyi yapmaz sonuçta.

Benim gibi bir oyuncuyu üzen ise reklamları şişirip karşılığında fahiş fiyatlardan oyun satan firmaların oyuncuları kazıklaması.

Bilgisayar ortamında da şu an 250 TL civarında olması zaten yapılamamış bir oyunun keriz silkelemeden öteye gitmediği de aşikâr.

Cyberpunk 2077 – Sonuç

Cyberpunk 2077 – İnceleme - Oyundan bir kare
Cyberpunk 2077 – İnceleme – Oyundan bir kare

Konsol oyuncularını özel olarak buradan uyarmak isterim. Bilgisayar ortamındaki satış fiyatına istinaden konsol fiyatı 60$ civarında.

Yani bu oyun bana göre 100 TL altı olmalı. Çünkü hatalar, yapılan yanlışlar zaten oyunun ve yapımcı firmanın itibarını yok etti.

Sonuçta Polonya’da bu firma hakkında açılan davalar, bilmelisiniz ki benim sözüme göre açılmadı değil mi? Ya da yerdiğim için.

Ne yazık ki ancak oyun 40-50 TL civarında Steam üzerinden ultra mega bir indirime girdiğinde alınmalı, fazlası çok gereksizi diye düşünüyorum.

Tabi yine de karar sizin, isterseniz alıp CD Projekt Red firmasının nasıl güzel bir fikri çöpe attığına şahit olabilirsiniz.

İyi oyunlar…

İlgili Yazılar

American Truck Simulator – İnceleme

GamerAdmin

Space Engineers – İnceleme

GamerAdmin

State Of Decay Year – One Survival Edition – İnceleme

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku