20.1 C
İstanbul
23 Mayıs 2024
Image default
Oyun İncelemeleri

Alien: Isolation – İnceleme

Alien: Isolation – İnceleme
Alien: Isolation – İnceleme

Sinema dünyasında bazı kült filmler vardır. Aslında eski dönemde bu tür filmler her ne hikmetse içerisinde gelecek, teknoloji gibi etmenler barındırdığında döneminin kült sınıfına giriyordu.

Doğal olarak biraz geleceği hayal eden, gelişmiş teknolojiler ile gelecekteki hayatımızı resmeden bu filmler çok uçuk fikirler olarak da algılanıyordu.

Tabi günümüz gözüyle baktığımızda aslında ne kadar eksik oldukları da ortaya çıkıyor. İşte bu filmlerden biri de Alien adlı yapımdı. 20th Century Fox filmi olarak 1979 yılında çıkmıştı.

Filmler ve Oyunlar

Alien: Isolation – İnceleme
Alien: Isolation – İnceleme

Biraz derine inelim isterseniz. Özellikle köpek balıklarının her türlü şeyin yağını çıkartıp fahiş para kazanma aç gözlülüklerinden bahsedelim.

Hele ki kendi yaptıkları bir şey olunca haşa Allah gibi dokunulmaz ve onlar ellerinde telifini tuttukları için kimse benzerini dahi yapamaz!

İşte bu tür bir şey içerisinde olan film yapımcıları, günümüz olarak unutulmuş filmlerinin, zamanının fahiş kazandıran filmlerinin daha fazla aç gözlülük için oyun sektörüne de girdiler ne yazık ki!

Neden?

Alien: Isolation – İnceleme
Alien: Isolation – İnceleme

Size göre bu eleştirim ağır gelebilir, fakat oyun sektöründe sırf daha fazla para avcılığı yapmak için ad üzerinden para kazanmayı zorlamak akıl karı değil.

İşinde uzmanlaşmış o kadar firma var ki bunları es geçip kendi kafalarına göre büyük eksikleri olan doğru düzgün yapılmamış oyunlar üzerinden oyun severleri avuçluyorlar.

Daha da ağır eleştirilerim olacak, fakat bu sadece oyunun da çıktığı 2014 yılına ait bir durum değil. Olay sadece yayımcı olan Sega firması da değil. Bir işin tam yapılmak istenmemesi!

Gerekçeler ve Anlamsızlıklar Üzerine

Alien: Isolation – İnceleme
Alien: Isolation – İnceleme

Boşuna demiyorum aç gözlülük üzerinden film yapımcıları oyun yapımcılarına bariz hatalar yaptırarak olmamış oyunları çıkarttırıyorlar, sonrasında olmayan şey üzerinden para kazanma telaşı!

Aslında bu ikinci oyun olsa da ilk oyunda hadi bazı şeyler kabul edilebilir ve filmden daha fazla bir oyun hissettirdiği söylenebilir.

Arkadaş dünyayı yediniz daha doymadınız! Bu serzeniş ve eleştirilerin sebebi tabi ki bu oyun ve bu oyunun yapımında kim el sürdü ise ona!

Film Olarak Kal! Oyun Olmak Zorunda Mısın?

Alien: Isolation – İnceleme
Alien: Isolation – İnceleme

Tamam 2019 yılında dijital bir dizi olarak da ekrana getirilmiş olabilir Alien: Isolation. Ama arkadaş gerçekten gereksiz yere yükseltilen oyunculara bu reva mı?

Açık söyleyeyim, ilk oyunu ilk çıktığı zamanlarda severek oynamıştım. Fakat FPS olarak gerçek anlamda oyun olduğunu ispatlıyordu.

Fakat bu ikinci oyunda yürüme simülasyonu, sabır simülasyonu, kaçış simülasyonu falan tonla simülasyon etmeni var. Magnum ile ölmeyen Alien mı olur! Sen film kal, otur oturduğun yerde!

Rüyalar ve Gerçekler

Alien: Isolation – İnceleme
Alien: Isolation – İnceleme

Dediğim gibi film yapımcıları hayaller diyarında kafaları kaç milyondu bilinmez, gerçekler acayip şekilde tokat gibi çarpmış olmalı suratlarına.

Acımadan yeriyorum, acımadan eleştiriyorum çünkü bu oyunu da indirimden aldığım halde şu anki fiyatı bile tüm indirilebilir içerikler dahil 500 TL ye yakın.

Hadi diyelim ülkedeki enflasyon, hadi Steam’in sırtındaki oyun firmalarının baskıları. Ama arkadaş senin ilk oyunun ile ikinci oyunun arasında 4 yıl fark varken biri 24 TL diğeri 500 TL mantıklı mı?

Nasıl Geçeyim Oyuna Dostlar?

Alien Isolation – Oyundaki Bir Dergi
Alien Isolation – Oyundaki Bir Dergi

Kimse bana övmeye kalkmasın. Yok şusu var busu var demesin. Oyun içi hatalar mı, saç baş yolduran yaratık mı, oyun içerisindeki düşmanlar mı yoksa yönettiğiniz karakterin ketumluğu mu?

Bugüne göre yorumlayıp eleştirmiyorum. Bugüne göre eleştirebilmem için oyunun yakın zamanda güncelleme almış olması lazım. Bakıyorum en son güncelleme veya içerik 28 Ekim 2014!

Tüm zamana göre baktığımda gerçek anlamda uzak durmanızı şiddetle tavsiye edeceğim bir dönem ödevi bu. Oyun değil!

Oynanabilirlik

Emergency Phone
Emergency Phone

Öyle bir ortama geliyorsunuz ki, aksiyon dahi oyunu oynadıktan neredeyse 1-1,5 saat sonrasına denk geldiği gibi, bulmaca şeklinde bir şeyler arar oluyorsunuz. Çok zaman kaybettiriyor.

Sahne geçişleri arasındaki hatalar gerçekten can sıkabiliyor. Özellikle asansör kısmı ve bazı diğer geçiş sahnelerinde. Gerilim oyununda düşman var, kahraman var, silah var ama işe yaramıyor.

Birçok defa bu tür sorunlar yaşandığını görmüş olmalı ki Creative Assembly ve Feral Interactive firmaları, “Önceki Yükleme” ve “Sonraki Yükleme” gibi seçenekler sunmuşlar kayıt için.

Grafikler

LM-LINK Ekranı
LM-LINK Ekranı

Oyundaki grafikler tatminkâr ama asla ilerisi değil. Bu şu demek oluyor, grafikler için uğraştıkları çabanın çok azını oyun mekanikleri ve çeşitlendirme için ortaya koysalardı olurdu.

Bir bakıma oyunda Day By Daylight mantığı oturtulmaya çalışılmış. Yani Jason’dan kaçan mağdurlar olayındaki durum Alien ve diğer düşmanlar için geçerli hale getirilmiş.

Yapay zekâ bazen o kadar saçmalıyor ki birkaç düşman bile size yer bırakmıyor, 3 mermi ile ölebiliyorsunuz. Saç baş yolduruyor, bu kadar da olmaz diyorsunuz.

Atmosfer

Oyunda Yalnız Değilsiniz
Oyunda Yalnız Değilsiniz

Oyuna filmdeki müzikleri yedirmişler. Tabi aksiyon(o da varsa!) anında hareketli Hollywood filmlerindeki müziklerin neredeyse aynısı var fakat gerilim filmlerindeki gibi.

İlk oynamaya başladığınızda zaten yürüme simülasyonu olduğunu görecek ve ürpereceksiniz. Ürpermenizin sebebi ise “Lan şuradan mı çıkacak yaratık acep” beklentinizden.

Yani ses olsaydı sadece bu oyunda korku oyunu ya da aksiyon diyebilirdik. Fakat ne yazık ki öyle bir şey değil.

Genel

Collecting Briefing File
Collecting Briefing File

Olmamış bir yapıma 500 TL vermek akıl karı olmadığı gibi, karakterin hem bulmaca hem köşe kapmaca hem yürüme hem sessizce kaçma durumlarının yapılamayacağını ispatlayan yapım.

Tekrar hatırlatıyorum, değerli bir ürün eğer ki gerçek değerinde ise vitrinde sergilenmez! Kötü mal vitrinde sergilenir, sebebi ise satılamadığı ya da kötü olduğu içindir.

İşte bu oyunda böyle bir bakıma. O kadar çok reklam v.s. yapıldı ve oyun severleri yükselttiler ki insanlar daha güzelini beklerken durum böyle bir hale gelmiş. Siz düşünün artık!

Sonuç

Saz Arkadaşlarınız
Saz Arkadaşlarınız

Hani derler ya “Evlat olsan sevilmezsin” diye, işte bu oyun bunun ispatı adeta. Film yapımcıları kesin müdahale etmiştir oyunun yapım aşamasına. Etmemişlerse de yapımcılar çuvallamış derim.

Bence alıp da sakın paranızı çöpe atmayın. Çok aman aman bir oyun olmadığı gibi bu zamanda bu parayı asla hak etmeyen bir oyun Alien: Isolation.

İndirimde dahi olsa hali hazırda devam eden hataları ve ısrarla yapımcı, yayımcı firmaların hatta film yapımcılarının bile unuttuğu bir oyun bu!

İyi oyunlar…

İlgili Yazılar

Mon Bazou – İnceleme

GamerAdmin

Command And Conquer: Red Alert 3 – İnceleme

GamerAdmin

Resident Evil VIII Village – Demo İnceleme

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku