Resident Evil 4 İnceleme
0

Resident Evil 4 İnceleme

Tem 08 GamerAdmin  
  • Grafik
  • Oynanabilirlik
  • Sistem
  • Zorluk
  • Atmosfer

Resident Evil 4 İnceleme

Resident Evil 4 İnceleme

Resident Evil 4 İnceleme

Aslında yazıya nasıl başlasam diye düşünüyorum. Çünkü Capcom’un bir oyuna zig-zag çizdirmesi ve başarısına ket vurması bu olsa gerek. Resident Evil 4 İnceleme yazıma geçiyorum.

Tamam bazı sahneleri, oyun içi derlemeleri güzel ama arkadaş bu kadar da oyunun önceki serilerden koparılması anlaşılacak bir şey değil. Zaten 1-0 mağlup olduğu durum ilk sahnede başlıyor ; Zombiler yok! Önceden bir farklılığı, ayrıcalığı vardı Resident Evil serilerinin. Ama bu oyun ile bunu öldürmeyi gerçekten başarmış Capcom. Bravo!

Resident Evil 4 İnceleme

Resident Evil 4 : Oyuna bu iki polis eşliğinde başlıyoruz.

Oyunda baş karakter Leon, farklı bir ülkedeyiz ve o kadar çok kopuk bölümler var ki insan çok farklı bir izlenime sahip oluyor. Şahit olup bir Türk’ün bile söylediği ” Ya abi şu Resident Evil 4 diğerlerine, hepsine bin basar” lafını emin olun bir İngiliz’den bile duydum ve şok oldum!

Arkadaş her şeyden öte, önceki oyunlarla bir bağlantısı yok, mermiler yerine dolu farklı eşyalar, pırlantalar, ufak ekstra oyun bile eklenmiş. Anlayamıyorum hatta oyunda bir satıcı bile var. Önceden sağa sola kaçışan zombiler olmasa da, zombi diyemeyeceğimiz insan kılıklı hastalar, bazen büyük canavarlardan daha can sıkıcı olabiliyor.

Tabi elinde testerelisi mi dersin, sırtından böyle kamçı gibi bir şey çıkan kurt köpekleri mi ararsın, satanist kılıklı tarikat üyeleri mi dersin, ne dersen de!

Resident Evil 4 İnceleme

Resident Evil 4 : Öleceklerinden haberleri olmadan yola devam ediyorlar.

İlk versiyonu bilgisayar için çıkan Resident Evil 4, 2000’lerin başında çıktıysa da, ilk versiyondaki sorunları görmüş olacak ki Capcom, yeni bir yama yayınlayıp görüntü kalitesini iyileştirdi bir nebze de olsa. Ama bu yine de oyunun gerçekten diğer serilerden iyi olduğu anlamına gelmiyor. Sebebi ise eski serilerdeki gibi oyuna odaklanıp, sağa sola koşturup mermi aramak, enerji aramaktan uzak, sayılara yönelik, sırf para kazanma mantığı ile pırlanta toplamak oyuncuyu soğutuyor açıkçası. Zaten bu oyundan sonraki seriler de ne yazık ki orijinal Resident Evil havasından uzaklaştı.

Leon S. Kennedy

Oyunun müzikleri klasik Capcom oyun içi operamsı müzikler. Çok dinamik müzik bekliyorsanız üzülürsünüz. Oynanış güzel gibi görünse de, ilk aldığımda neredeyse fare ile oyunu oynamak kabir azabıydı. Endişelenmeyin, Steam üzerinden alacağınız oyunun bu hatası da düzeltildi. Gönül rahatlığı ile hem Joystick ile hem de klavye + fare ile rahatlıkla oynayabiliyorsunuz.

Oyun içindeki yaratıklar zaman zaman grafiksel hatalara maruz kalsalar da, çok zor değiller. Tabi oyun içinde bazı bölümlerde tuş kombinasyonları ile anlık ölümlerden sıyrılabiliyorsunuz ki bazen bu can sıkıcı olabiliyor. Özellikle de Jack Krauser ile savaştığınız bölümde. Bir saniye gecikmenizi bile affetmiyor oyun.

Grafikler ne kadar da yapay gözüküyor değil mi ?

Gelelim tavsiye kısmına. Açıkçası sırf hikaye için alacaksanız almayın. Çünkü dediğim gibi önceki seriden çok farklı ve anlamsızca saçmalamışlar hikaye olarak. Evet bir kaç farklı karakter karşımıza çıkıyor ama yani çok farklı olan ve farklı yerlere ait olan yaratık çeşitliliği, “Zombiler nerde Capcom ?” dedirtebiliyor. Alacaksanız da, çok güzel bir oyun olduğunu da söyleyemem. Arşivde olması gerekir mi ? Olmasa da olur. Çünkü sonraki seride bu oyunun adı dahi anılmıyor.

İyi oyunlar…

Yazar Hakkında: GamerAdmin

2003 yılında sistem mühendisliği (MCSE) eğitimi alan yazar, Sakarya Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunudur. Kendisi 1989'dan beri oyunlarla haşır neşir olan yazar, bu yıldan yanadır oyunlar hakkında bilgi sahibi olup, kendisi bir oyuncudur. Bilgilerini ve bitirdiği oyunların tam çözümleri hakkında sitede paylaşımlar yapmaktadır. Sorularınızı lütfen iletişim kısmındaki e-posta adresinden gönderiniz.

Cevap Yaz

You must be logged in to post a comment.