Resident Evil VIII Village – Demo İnceleme
0

Resident Evil VIII Village – Demo İnceleme

Oca 23 GamerAdmin  
Paylaş
Resident Evil VIII Village – Demo İnceleme

Resident Evil VIII Village – Demo İnceleme

Resident Evil serileri birçok takipçisi ve taraftarı olan nadir bir aklın ürünü. Bildiğiniz üzere son 10 yılda özellikle Capcom bu seri için çıkarttığı oyunlarda kendince değişime gitmeye çabalıyor. Tabi bir de Remake denilen o bataklıkta oyunlarını heba ediyor desem yeridir.

Çünkü 1996 yılında başladığı bu serüvene teknolojiye yenik düşerek yıpratmayı kolaylaştırdı.

Oyundaki yaratıkların hepsi böyle değil tabi

Oyundaki yaratıkların hepsi böyle değil tabi

Bu serinin tam olarak başlangıcından 3. Oyununa kadar geçen sürede o kadar büyük hayranlık uyandırmıştı ki, devamı için bu serinin taraftarı olanlar çok memnundu ve devamı için gözlerini Capcom firmasına dikmişlerdi. Lakin Capcom oyunu bir zombi-virüs ikileminden çıkartıp bir bakıma kafayı sıyırmış insanlarla değiştirdi.

Ne oldu sonrasında dersiniz? Tabi ki sadece hikayesi olan bir oyun oldu. Korkudan çok gerilime abanılan, aksiyon dolu bir oyun haline geldi Resident Evil serisi. Hele bir de şu çoklu oyuncu seçenekleri ile denemeleri de zaten içine ettiği gerçeğini değiştirmiyor.

Yahu arkadaş biz bu oyunu tek oyuncu, birden fazla hikâye ve tutarlı oyun mekanikleri ile tanımıştık. Ne ara sen bu işi sadece paraya döküp vur kaç öldür mantığına getirdin?

Resident Evil VIII Village – Demo İnceleme : Meşhur Lady Dimitrescu

Resident Evil VIII Village – Demo İnceleme : Meşhur Lady Dimitrescu

İlk 3 oyunda zekayı kullanarak birçok bulmacayı, birçok yaratığı öldürmeyi önceden planlayarak yapardık. Şimdi ise bu çok uzakta. Evet yeni oyunun kısa oynanış olan sürümünden bahsedeceğim.

Aylar öncesinde birçok oyun severin gözüne öyle videolar sokmaya çalıştı ki Capcom, zannedersiniz Resident Evil 4’ün Remake tabanlı sürümünü çıkartacak.

Kısa fragman videolarından bu çıkarım yapılsa da ne yazık ki öyle olmadığı bu kısa oynanış sürümünde ortaya çıkıyor. Bilirsiniz Capcom özellikle oyunu çıkartmadan kısa bir süre önce kısa oynanış sürümünü oyun severlere sunmasıyla da bilinir. İşte bu oyunun çıkmasında önce de bunu yaptı.

Resident Evil VIII Village – Demo İnceleme : Chris Redfield

Resident Evil VIII Village – Demo İnceleme : Chris Redfield

Oyun aslında Resident Evil VII ile Resident Evil 2 Remake, Resident Evil 3 Remake karışımı. Farkı neler derseniz, zombilere veda edin. Sanırım bundan sonraki çıkartacağı oyunlarda da zombiler olmayacak.

Çünkü bu yeni oyunda vampirlere benzeyen insanları kullanmışlar. Yahu biz zaten vampir öldürmek isteseydik “Vampyr” diye dolu oyun vardı neden seni seçelim? Büyük hayal kırıklığı yaratacağından eminim bu durumun oyun severler açısından.

Köylülerden bir kızcağız

Köylülerden bir kızcağız

Peki 3 oyunun karşımı olduğunu nereden anlıyoruz? Öncelikle oyun içi eşyalar bu üç oyundaki ile neredeyse aynı.

Bu konuda sanırım yeni bir üretim yerine eskileri alıp biraz grafiksel çevre mekanlarını süsleyip oyun severlere itelemeyi başarı sanmışlar olsa ki, zindan kısmından malikanenin lobisine kadar olan modellemeler ne yazık ki Resident Evil VII’deki modellemelere çok benziyor.

Bu da üzerinde uğraşılmamış, sadece ellerinde eski oyunlara ait olan çevresel modelleme ve eşyalarla bezenmiş bir oyuna şahit oluyoruz. Yeni bir oyun adı altında eski şeyleri kullanarak oyunu yeni şekilde bir ücretlendirmeyle satmak, birkaç güzel kadın modellemesi ekleyerek gerçek hikâye amacından çıkartma çabasına girişmek bence marka ismini kullanarak dilenmekten farksız.

O yüzden beklentinizi çok yükseltmeyin derim. Hatta oyunu ilk çıkışında da almayın. Çünkü konsol tarafında bu oyun 500 TL civarında olacağını düşünürseniz değmeyecek bir ücret desem yanlış olmaz. Steam tarafındaki fiyatlandırma ise 360 TL civarında olacak.

Yani eski temelli bir oyunun sırf hikayesi farklılaştı diye bu ücret PC oyun severlere dayatılıyorsa Capcom aklını kaçırmış demektir.

Köylülerin Dua Seansı

Köylülerin Dua Seansı

Kısa oynayış sürümünde en fazla 15-20 dakikalık bir oynayış hakkı tanıyor size. Zaten sonuna doğru geldiğinizde ise kötü kadınlardan oluşan bir grup vampirle hatta biri Wolverine yeteneklerine sahip, karşılaştıktan sonra birkaç sahne giriyor ve orada son buluyor. Açıkçası oyun bana soğuk geldi.

Sizi çok bağlayacak bir durumu olmaz diye tahmin ediyorum, bunu düşündüren şey ise “Kim vampirden korkar ki?” sorusu. Yani bir serinin içine etmek istiyorsanız bunun en büyük ispatı Capcom’dur. Bu kadar mı hikâye üretme zekasından uzaksınız? Bu kadar mı oluşturulan hikâyeyi bağlamak konusunda noksansınız?

Ne yani Jill, Leon, Claire, Chris, Ada gibi karakterlerden çok fazla hikâye çıkartabileceğinizden, bu kadar mı umutsuzluğunuza daldınız? Gerçekten çok saçma bir strateji güdüyor Capcom. Umarım Resident Evil 4’ten bu yana saçmaladığı durumdan kurtulur da oyun severlere yine o 90’lardaki oyun zevkini verme gayreti içine girer.

Resident Evil VIII Village – Demo İnceleme : Lady Dimitrescu ve Hizmetkarları

Resident Evil VIII Village – Demo İnceleme : Lady Dimitrescu ve Hizmetkarları

Bir süreden sonra Resident Evil Resistance ile odaklanmaya çalıştığı durum aslında gözler önünde. Adamlar çoklu oyunculu bir oyun yapıp yıllarca bundan para kazanmaya çabalıyor. Arkadaş bunu yapamazsınız.

Yani bir Deceit gibi ya da Day By Daylight gibi oyunlardaki başarı zaten kalıcı değildi, devamında bu oyunların içeriği zombi temalı değil, sadece korku temalı. Yani ne yapmaya çalışıyor Capcom çözen varsa beri gelsin.

Diğer yaratık türleri

Diğer yaratık türleri

Bu arada, RE Engine’i geliştirdik diye Resident Evil VII’de millete gösterdiniz. Tamam da arkadaş neden peki bunu Resident Evil 2 Remake’de, Resident Evil 3 Remake’de kullanmaya devam ettiniz? Geliştirmeye devam etmeyip temcit pilavı gibi ısıtıp ısıtıp oyuncuların önüne koyduğunda “Resident Evil” ismini dinamitlemiş oluyorsun.

Bir diğer soru ise eğer bu kadar iyiydi bu geliştirdiğiniz grafik teknolojisi ve 3 oyunda da bunu kullanacaktınız, neden peki bu son 2 oyunda Remake adı altında kısa oyun yapmakla yetindiniz?

Aslında bu yazının adı “Resident Evil Nasıl Yok Edilir” olmalıydı ama tam sürüm çıktığında oyun (7 Mayıs 2021 tarihini vermişler, kesin bakmayın erteleme olma ihtimali vardır her zaman) o zaman daha iyi anlayacağız oyunculara verdiği değeri Capcom’un.

İyi oyunlar…

Resident Evil VIII Village

Görüşünüzü yazın

İsminizi yazın
E-posta adresinizi yazın
Website Bağlantısı
Görüşünüzü yazın