16.8 C
İstanbul
24 Mayıs 2024
Image default
Makaleler

Gece Yarısı Uyanık Olmak Basitçe Doğamıza Uygun Değil!

Pek çoğumuz geceleri ayakta kalmayı sevenlerden olsak da aslında beynimizin bu saatlerde tamamen farklı işlediği, on yıllardır yapılan araştırmalarla kanıtlandı. Hatta öyle ki gece beyniniz anlık kararlar vermeye daha meyilli olduğundan, alışveriş platformları da bundan faydalanacak taktikler geliştirdi ve uyguluyor.

Peki, gece yarısı ayakta kalmak sağlığımız ve davranışlarımızı nasıl etkiliyor? İşte Frontiers in Network Psychology’de yayımlanan yeni araştırma, bu sorunun en güncel cevabını verdi. Bilim insanları, beynimizin geceleri nasıl farklı bir şekilde davrandığını gösteren kanıtlar ortaya sundu.

Gece uyanık kalmak basitçe doğamıza uygun değil

Gece Yarısı Uyanık Olmak Basitçe Doğamıza Uygun Değil!
Gece Yarısı Uyanık Olmak Basitçe Doğamıza Uygun Değil!

Bilim insanlarının yeni hipotezine göre insan vücudu ve aklında 24 saat boyunca duygularımızı ve davranışlarımızı etkileyen aktiviteler gerçekleşiyor. Beynimiz, belirli saatlerde biz farkında olmadan belirli şekillerde hissetmemizi sağlıyor. Doğamız gereği geceleri de bu doğal süreç, uyumamız üzerine kurulu olan aktivitelerden oluşuyor.

Gece vakti için oluşan bu aktiviteler, aslında binlerce süren evrimimize dayanıyor. Gündüzleri avlanabilen bir tür olarak insanlar, geceleri savunmasız bir şekilde uyuyorlardı. Fakat bilim insanlarına göre uyku sırasında herhangi bir tehlikeye karşı teyakkuzda olmamız için vücudumuz olumsuz uyarıcılara maruz kalıyordu.

Gece Yarısı Uyanık Olmak Basitçe Doğamıza Uygun Değil!
Gece Yarısı Uyanık Olmak Basitçe Doğamıza Uygun Değil!

Söz konusu olumsuz uyarıcılar, geçmişte tehlike anında uyanmamızı sağlıyor olsa da günümüzde birer avcı olmadığımız için artık farklı bir sonuca yol açıyor. Uyarıcılar, geceleri ödül/motivasyon sisteminden besleniyor ve bu da kişiyi riskli davranışlara yatkın hale getirebiliyor. Ayrıca gece ayakta kalmakta birlikte gelen uyku kaybı, gündüz doğal olarak oluşan beyin aktivitelerini de olumsuz etkiliyor.

Üstelik gece ayakta kalmanın getirdiği bu olumsuz duygular, dünyadaki intihar oranlarını da etkiliyor. Daha önce yapılan araştırma da bunu kanıtlayacak şekilde, intihara meyilli olmanın gece yarısı ila sabaha karşı 6’ya kadarlık süreçte diğer tüm zamanlara göre 3 kat arttığını göstermişti.

İlgili Yazılar

Flutter Nedir Nasıl Kullanılır?

GamerAdmin

Mesh Wi-Fi Nedir Ne İşe Yarar?

GamerAdmin

DHCP Nedir Ne işe Yarar ve Nasıl Çalışır?

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku