Dead Light – İnceleme
0

Dead Light – İnceleme

Kas 16 GamerAdmin  
  • Grafik
  • Oynanabilirlik
  • Sistem
  • Zorluk
  • Atmosfer
Dead Light - Mekan Modellemleri Gerçekten Güzel Tasarlanmış.

Dead Light – Mekan Modellemleri Gerçekten Güzel Tasarlanmış.

Oyunlarda bir zaman önce geçiş platformları mevcuttu. Mesela The Walking Dead adlı oyunda bunu görmüştük. Dead Light – İnceleme yazımda değineceğim. Yani macera tarzında değil de, grafikler çizgi film tarzında, kontroller ise oyunun bazı yerlerinde kullanılamıyordu. Yani aksiyon anında sadece karakteri kurtarmak için geçerli aksiyon tuşuna üst üste basmak zorunda kalıyorduk.

İşte bu durumda da bir 3D motor vardı. Yalnız Dead Light da bu duruma benzese de, 2D olarak oyunu oynuyoruz. Yani bir Limbo, bir Machinarium gibi platform üzerine yapılmış Dead Light. Tabi kendisine göre bir hikayesi olsa da, oyunda zombilerle savaşarak gerekli olan engebeli yolları aşıp hayatta kalarak, oyunu bitirmelisiniz.

Dead Light - Atla, hopla, zıpla. Herşey ölmemek ve hayatta kalmak için.

Dead Light – Atla, hopla, zıpla. Herşey ölmemek ve hayatta kalmak için.

Tabi oyun içerisindeki çevresel etmenlerin yanı sıra, sizin de uyanık olup bazı eşyaları kullanarak, hatta hoplayarak, zıplayarak yolunuzu açıp ilerlemeniz gerekiyor. Zaman zaman silahlara ulaşmanız zor olsa da, eğer ki hızlı hareket edip, zamanında saldırırsanız emin olun bunu da aşabilirsiniz.

Oyun içi mekan grafikleri güzel, fakat dediğim gibi 2D modunda olduğu için de sadece arka plan bu konuda başarılı olmuş. Her şeye rağmen güzel ve başarılı bir oyun yapmış Tequila Works S.L. firması. Yayımcı olarak da Microsoft Studios bu işe el atmış. Bir çok oyun gurusundan 9.5 notu alsa da, bence oyunu oynamadan karar vermeyin derim.

Dead Light - Helikopter çaresizce saldırsa da yine de yalnız kalıyoruz.

Dead Light – Helikopter çaresizce saldırsa da yine de yalnız kalıyoruz.

Çünkü malumdur bazı oyunlar bazı gurular tarafından şişirilse de, yüksek notlarla oyunculara anlatılsa da, ne yazık ki oynadığınızda o anda verdiğiniz not düşük olabilir. Sonuçta oyun guruları aldığınız oyunların ücretini ödemiyor ya da bunların geri-ödeme garantisini veremiyorlar. Bu da sırf birinin ağzına baktığınız için sosyal olarak kazık yemiş hissi verebiliyor.

O sebeple de sizlere tavsiyem, bir oyun almadan önce resimlere bakın, videolarını izleyin, hatta yetmediyse de bölüm listesini çıkartın, demosu var ise demosunu yükleyin. Bunların toplamında kafanıza yatar ise alın derim. Çünkü bu etmenlerde sadece 1 tanesi karar için yetmediği gibi, hepsini yapmadığınızda da emin olun yetmiyor olacaktır.

Dead Light - Ne varsa odalarda her yere bakmanızı öneririm.

Dead Light – Ne varsa odalarda her yere bakmanızı öneririm.

Sebebi ise bir oyunun resimlerine baktığınızda, o resimlerin yani ekran görüntülerinin alındığı ekran kartı, kullandığınız ekran kartından çok daha iyi olabilir. Oyun içi videolar ise oyun modelleme için kullanılan sistemlerde ve birden fazla modelleme için profesyonel olarak kullanılan ekran kartlarıyla elde edilip oluşturulmuş olabilir.

Bu da sizi yanıltacaktır, unutmayın belki de sisteminizde sadece 1 adet ekran kartı var ve oyunu satın aldıktan sonra sisteminizde çok yavaş çalışacaktır. Tabi ki oyun demosunu yüklediğinizde de size ilk karşınıza çıkacak olan bölüm ise en güzel dizayn edilmiş bölüm olacaktır. Malum demolar pazarlama stratejisidir. Bu da sizin cebinizdeki parayı almak için cezp edici bir ortam yaratmak istedikleridir.

Dead Light - Oyunda başa umulmadık kazalarda meydana geliyor. Dikkatli olun!

Dead Light – Oyunda başa umulmadık kazalarda meydana geliyor. Dikkatli olun!

Eğer ki Steam üzerinden bir oyun alacaksanız da önce topluluk bölümüne girip oyunun muhtemelen oyuncular tarafından yaşanan sorunları da göz önünde bulundurmak, hatta bir ufak kıstas olsa da oyunun sunumunda alttaki yorumları da okursanız az çok kafanızda şekillenecektir. Sakın sisteminiz için yeterli olup olmadığını anlama konusunda Youtube videolarına bakıp da aldanmayın.

Eğer ki çok hızlı ve stabil gözüküyorsa da videoda, videodaki açıklama kısmında sistem yazıyordur, yazmıyorsa da yorum bırakarak soru sormanız mantıklı olacaktır. Ama bu da bir kıstas olmamalı.

Bu ufak bilgilendirmeden sonra da, oyuna baktığımızda oynanabilir ve grafiksel anlamda iyi denilecek bir durumda olduğunu size söyleyebilirim. Fakat diğerleri kadar da büyük bir beklenti içerisine girmeyin. Atlamak, zıplamak, zombi öldürmek istiyorsanız biçilmiş kaftan. Ama serbest bir alan platformu olmadığı için de bitirmeniz uzun sürmeyecektir. Şu sıra oyun içi müzikler Steam üzerinde bedava olarak veriliyor. Kaçırmayın derim.

İyi oyunlar…

Yazar Hakkında: GamerAdmin

2003 yılında sistem mühendisliği (MCSE) eğitimi alan yazar, Sakarya Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunudur. Kendisi 1989'dan beri oyunlarla haşır neşir olan yazar, bu yıldan yanadır oyunlar hakkında bilgi sahibi olup, kendisi bir oyuncudur. Bilgilerini ve bitirdiği oyunların tam çözümleri hakkında sitede paylaşımlar yapmaktadır. Sorularınızı lütfen iletişim kısmındaki e-posta adresinden gönderiniz.

Cevap Yaz

You must be logged in to post a comment.