Rage 2 Header
Rage 2 Header

Rage 2 – İnceleme

Rage 2 - İnceleme
Rage 2 - İnceleme

Rage 2 – İnceleme

Rage 2
Rage 2 – İnceleme

[wbcr_js_snippet id=”7418″ title=”Yandex GZT Mobil – Reklamı”]

2011 yılları başında FPS oyun türünde bir patlama yaşanmıştı. Hatırlarsanız o dönem içerisinde Borderlands 2 gibi oyunlar yeni çıktığı tarihlerdi. Hatta Brink gibi bir oyunu da aynı dönemde farklı bir yapı ile Counter Strike’a alternatif olarak çıkartmıştı id Software ve Avalanche Studios, Bethesda Softworks yayımcılığında. İşte bu yıl içerisinde yine Rage 2 gibi bir oyunu da çıkartarak farklı bir oyun platformu şeklinde oyun severler ile buluşmuştu. Rage 2 – İnceleme yazımla haydi başlayalım.

[wbcr_js_snippet id=”7416″ title=”Yandex RTB Reklamı”]

Zamanına göre bakarsanız Rage gerçekten bağlayıcı, bu konuda açık dünyada FPS oyunlarının bir bakıma öncüsü konumunda. Hikayesi ve mekanikleri ile tabi ki Fallout tarzı gözükebilir fakat ondan daha farklı ve daha derli toplu bir oyundu.

İşte bu oyunun devamı olarak özellikle de pandemi nedeni ile beklentilerin yüksek tutulduğu 2021 yılının en çok kendinden söz ettiren oyunlarından olan Rage 2, 19 Şubat 2021 yılında piyasaya çıkartıldı.

Aslında bu oyunun çıkışı diğer beklenen oyunlardan daha fazla beklentiyi hak ediyordu ama, ne yazık ki o beklenen “Cyber Punk 2077” oyununun gereksiz olduğu ve büyük hayal kırıklığı yarattığı gerçeğinin arkasında kaldı hep Rage 2. Bu konuda tahminlerim ve sanırım isabetli olan olaylar hakkındaki görüşlerim de olacak.

Biliyorsunuz CD Projekt Red firması oyun severleri o kadar çok gazladı ki, insanlar adeta bir devrim bekliyordu oyun dünyasında. Aslında bu bir oyuna gereğinden fazla değer vermenin bedeliydi. Yalnız oyun severlerin gözlerinden kaçırdığı büyük bir oyun vardı ki, onu elinin tersi ile itip, koyun sürüsü gibi Cyber Punk 2077 bağımlılığına devam etmeyi seçtiler ve sıçtılar. Evet tam olarak böyle oldu.

CD Projekt Red ise sanırım büyük bir maddi hasar ile durma ya da devam etme noktasında karar vermeye kadar kayıplarla uğraşıyor olmalı şu sıra.

Mekanik, grafik, atmosfer ve oyun yapısı olarak Cyber Punk 2077 ne kadar da Rage 2’ye benziyor değil mi? Bakın hikâye demiyorum, tam olarak yapı diyorum. Bence en büyük darbeyi id Software ve Avalanche Studios’dan yedi CD Projekt Red. Çünkü her şeyden önce CD Projekt Red kendine olan aşırı güveni sonucunda kör olmuşçasına rakiplerini izlemekten aciz bir duruma geldi.

Fakat burada en büyük ödülü bence id Software ve Avalanche Studios almalıydı ki pazarlama yalanları ile oyun severlerin dikkatini üzerine çekmeye başardı CD Projekt Red. Böylelikle de kendi üzerinde topladığı büyük ilgi konusunda eğer kötü bir oyun da çıkartsa en azından vurgun yapabileceğini düşünüyordu belki de.

Ama kazın ayağı öyle olmadı tabi ki. O sebeple de orada burada CD Projekt Red gibi Pavyon varî Amerikan pazarlamasına girişmeyen Bethesda Softworks, ilgi konusunda kayıp yaşadı, ürünün ön plana çıkması konusunda belki de yeterli çaba sarf etmediği için farklı bir konuma geldi. Ama gerçek o ki Cyber Punk 2077 mekanik, yapı ve platform olarak Rage 2’nin çakması. Bu su götürmez bir gerçek.

Neyse biz gelelim Rage 2’nin incelemesine. Oyun gerçek anlamda başarılı olmuş. Zaten ilk oyundan altyapısı vardı açık dünya konusunda fakat bu sefer gerçekten başarılı olmuş. Oyun bir ara hatta Epic Store’da bedava verilmişti. Bu da bir bakıma oyun severlerin benimsemesine olanak tanıdı. Sonuçta çıkışı 200-500 TL bandında olan bir oyunu bedava edinmeyi herkes ister, ama oyun kendini oynatmıyorsa bir anlamı zaten olamaz.

Oyunun grafikleri gerçekten başarılı. Tabi istediği sistem gereksinimlerine göre çok iyi bir görsel şölen yaratıyor. Yani en fazla Nvidia GTX 1070 kart isteyen 2021 yılında çıkmış bir oyun sizce kadar kastırabilir ki sisteminizi? Hatta 2021 yılındaki son teknolojileri de içine alıyorsa değmeyin keyfinize.

Oyun içerisindeki modellemeler, çevre etkenleri birbirleri ile başarılı bir şekilde uyum sağlamış. Grafiksel anlamda gözüme çarpan bir hata da olmadı. Kararlı ve bu konuda sorunsuz bir yapıt olduğunu söylemem hata olmaz sanırım.

Oyundaki mekanikler ise güzel ve tatmin edici. Tabi bir FPS oyununda (First Person Shooter) kör noktalar olsa da oyun içerisinde sıkıntılı durumlar yok. Çok ayrı bir açık dünya yaratıldığı için oyunda insanlar, yaratıklar ve uzaylı teknolojileri gibi şeyler bulunduğundan, birden çok saldırı ve çatışma mekaniği var.

Hatta oyundaki yetenekleri tek bir alıştırma kısmına değil de bazı bölgelerdeki bulacağınız özel mekanlara girip orada deneyimleyip edinebileceksiniz. Bu da bir bakıma oyuna birden en güçlü olarak başlamanızı engellediği gibi, hikayesi konusunda da tutarlı olmanızı sağlıyor. Bence bu kontrol mekanizması da oyundaki mekaniğin sapıtmaması açısından büyük bir nimet.

Oyunun atmosferi güzel. Çatışma anında çalan müziklerden tutun da size biraz Fallout evrenine götürmesi de bir başka etken. Ama bir etken, tamamı ile götürmüyor. Zaten oyunun zorladığı nokta ise çatışmada yapay zekanın hareketli olduğu zamanlarda mesafenizi korumanızın zorunlu olduğu gerçeği.

Yani öyle aptalca yapay zekalar olmadığı için, oyundan zevk alacağınızı düşünüyorum. Oyunun sizi bilgilendirmesi, görevler konusundaki listelediği tablolar, kişileri size tanıtması, yetenek ağacınızın görevlere ve toplayacağınız puanlara göre açılması gibi şeyler oyuna büyük bir artı katıyor.

Oynanabilirlik konusunda çok zorlanacağınızı sanmıyorum ama bazı özel tuş kombinasyonlarına alışmanız zaman alacaktır. Oyundaki ufaktan büyüğe düşmanlar zorluyor fakat kaçmanız, saklanmanız veya siper almanız diğer oyunlardakinden zor değil. Mühimmat, yeni silahlar gibi durumlar ise oyundaki açık dünyada bulunan mekanlarda bolca var. Tabi mühimmat olarak bolca var, silah olarak ilerledikçe oyunda alabildiğiniz çeşitlerden.

Rage 2
Rage 2 : Oyundaki açık dünya gerçekten grafiksel olarak güzel.

Genel anlamda Rage 2 görüntü, yapı ve platform olarak başarılı olsa da nedense birçok anlamda Cyber Punk 2077 platformuna benziyor. Benzemesinin yanında ise yapılan yabancı derecelendirme sitelerine göre değerlendirmeler çok basit ve saçma olmuş.

Yani Cyber Punk 2077’ye yüksek puanlar verip de bariz olarak parayla bu değerlendirmeleri yaptıkları ortaya çıkan bu siteler, Rage 2 için verdikleri puanları görünce içler acısı duruma düştüklerini görebiliyorsunuz. Mesela eleştirenlerin önerisi olarak %41, En iyi eleştirmen ortalaması olarak 71, Open Critic değerlendirmesi olarak ise ortalama değerini vermişler.

Bence Cyber Punk 2077’ye göre çok düşük. Benim açımdan en az öneri olarak %70, Open Critic değerlendirmesi olarak ise tatmin edici olmalıydı. Peki 100 üzerinden kaç verilir derseniz, 80-85 arası olabilir derim.

Rage 2
Rage 2 : Düşmanlar bazen zorlayabiliyor.

Kendi sistemimde MSI Armor X2 Nvidia GTX 1070 8 GB ekran kartım ve Amd Ryzen 7 1800 X işlemcim ile sıkıntısız oynadığımı belirtmem lazım. Tabi oyunun boyutu da 40-50 GB arası olduğunu göz önünde bulundurursanız, büyük bir açık dünya oyunu olduğunu anlarsınız. Bence şu zamanlarda oyun sıkıntısı yaşayanlar için güzel bir başlangıç olacaktır Rage 2. Hatta ilk oyunu oynayıp bitirenler de serinin bu devam oyununu kaçırmasın derim.

Rage 2 : Savaş sahneleri nefes kesici

Tabi oyunun kemiksiz fiyatı şu an %50 indirim ile 150 TL olmakla birlikte yanında kemik, bilumum pilav ile fiyatı yine %50 indirim ile 200 TL civarında. Bu da bir bakıma oyunun fiyatı bu mu olmalıydı dedirtebilir. Sonuçta indirimsiz fiyatları 300-400 TL arasında. Karar sizin.

İyi oyunlar…

RAGE 2
RAGE 2
Geliştirici: id Software, Avalanche Studios
Fiyat: 349 TRY
RAGE 2 (PC)
RAGE 2 (PC)
Geliştirici: Bethesda Softworks
Fiyat: Serbest
GamerAdmin
2003 yılında sistem mühendisliği (MCSE) eğitimi alan yazar, Sakarya Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunudur. Kendisi 1989'dan beri oyunlarla haşır neşir olan yazar, bu yıldan yanadır oyunlar hakkında bilgi sahibi olup, kendisi bir oyuncudur. Bilgilerini ve bitirdiği oyunların tam çözümleri hakkında sitede paylaşımlar yapmaktadır. Sorularınızı lütfen iletişim kısmındaki e-posta adresinden gönderiniz.