16.8 C
İstanbul
23 Mayıs 2024
Image default
Makaleler

Çubukla Su Bulmak Mümkün mü?

Çubukla Su Bulmak Mümkün mü? Genellikle çiftçilerin Y veya L şeklinde çubukları kullanarak su bulmaya çalıştığı, “Dowsing” denilen bu yönteme dünyanın pek çok yerinde rastlanıyor. MÖ 1300‘lü yıllarda Mezopotamya’da dahi kullanıldığı biliniyor.

Radyestezi(ışımduyu) sayesinde yapılabildiği iddia edilen bu ilginç tekniği sadece özel yeteneği olan kişilerin uygulayabileceği söyleniyor. Yani dal veya çubuğun kendiliğinden kalkmadığı, yeraltındaki nesnenin enerji alanlarıyla insan vücudundaki titreşim alanlarının eşdeğer rezonansa girmesiyle bu tespitin yapılabildiği iddia ediliyor. Peki bu iddiaya bilimin cevabı neymiş, gelin bakalım:

Bilimsel Araştırmalarda Bu Yöntemin İşe Yaradığı Kanıtlanamadı

Çubukla Su Bulmak Mümkün mü?
Çubukla Su Bulmak Mümkün mü?

ABD‘de yapılan bir araştırmada, bu yöntemle su bulabildiğini iddia eden 27 kişinin derinlik ve miktar gibi konularda başarısız olduğu görüldü. Bir jeolog ve mühendis ise aynı arazide farklı noktalarda suyun derinliğini başarıyla tespit edebildiler.

Norveç’te de Konuyla İlgili Büyük Ölçekli Bir Deney Yapıldı

Çubukla Su Bulmak Mümkün mü?
Çubukla Su Bulmak Mümkün mü?

Radyestezi yeteneği olduğunu iddia eden 25 kişi, birbirlerinden habersiz bir şekilde aynı alanda arama yaptı. Deney sonunda hepsinin de farklı yerleri gösterdiği görüldü.

“Benim bir tanıdığım buluyor ama…” Diyenlerden Biriyseniz Şunları Hatırlatmakta Fayda Var

Yeraltı su kaynakları çok fazla yerde bulunur, sadece yeterince derine kazmak önemlidir. Ayrıca çiftçiler arazileri tanıma konusunda yeteneklidirler ve ister istemez bu noktalara yönelirler. Toprağın daha nemli olması, bitki sıklığının fazla olması gibi işaretler onları bu noktalara çeker.

Çubuğun Hareket Etmesinde Tutma Biçiminin de Etkili Olduğu Düşünülüyor

Kararsız Denge” adı verilen bir biçimde tutulduğu için küçük bilinçsiz hareketler bile çubuğu kolayca hareket ettirebilmektedir. Bir “umma anı” bile bunda etkili olabilir. Günümüzde bu yöntemin hâlâ devam ediyor olmasında “Yüzyıllardır yapıldığına göre eski insanların bir bildiği vardır” düşüncesi de oldukça etkili.

İlgili Yazılar

Windows Lisansınızın Süresi Yakında Dolacak Uyarısı Çözümü

GamerAdmin

Xiaomi Mi Flash Tool Nasıl Yüklenir Fastboot Nasıl Yapılır?

GamerAdmin

YouTube Kapak Resmi Thumbnail Nedir Nasıl Yapılır?

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku