Ctrl-Alt-Del Komutu İçin Neden İki El Birden Kullanılıyor?
0

Ctrl-Alt-Del Komutu İçin Neden İki El Birden Kullanılıyor?

Şub 19 GamerAdmin  

Windows‘larda sistemi yeniden yüklemek veya görev yöneticisini çalıştırmak için kullanılan bir klavye kısa yolu olan Ctrl-Alt-Delete, Control ve Alt tuşlarına basarken aynı anda Delete tuşuna da basarak gerçekleştirilen bir tuş kombinasyonu olarak hayatımızda bulunuyor.

İki elin de kullanılmasını gerektiren bir tuş kombinasyonu olması sebebiyle de kullanabilmek sıkıntılı olabiliyor. Kafası karışmış bilgisayarlara en etkin ilaç olarak bilinen fakat bazen kullanıcıyı sinir edebilen bu komutun hikâyesi çok eskilere uzanıyor.

Hayatımızın Vazgeçilmez Parçalarından Olan Kişisel Bilgisayarlar 1980’li Yılların Başından Beri Kullanılıyor

Ctrl-Alt-Del Komutu İçin Neden İki El Birden Kullanılıyor?

Ctrl-Alt-Del Komutu İçin Neden İki El Birden Kullanılıyor?

Komutun ortaya çıkmasında, o dönemde bilgisayar teknolojisi konusunda büyük ağırlığı olan IBM şirketindeki çalışanların imzası bulunuyor. Şirketin kişisel bilgisayar projesinde çalışan araştırmacılar, programlamayla ilgili bir sorunla karşılaştıklarında bütün sistemi yeniden başlatmak zorunda kalıyordu.

Sistemin Kullanıcı Tarafından Yeniden Başlatılması Sırasında Gerçekleştirilen Bellek Testleri Zaman Kaybına Neden Oluyordu

Ctrl-Alt-Del Komutu İçin Neden İki El Birden Kullanılıyor? - David Bradley

Ctrl-Alt-Del Komutu İçin Neden İki El Birden Kullanılıyor? – David Bradley

Bunun üzerine IBM mühendisi David Bradley, sistemin bellek testleri yapılmaksızın yeniden başlatılmasını sağlayan bir kısa yol komutu oluşturdu.

Başlangıçta bu amaçla Control-Alt-Escape Tuşları Seçilmişti

Ctrl-Alt-Del Komutu İçin Neden İki El Birden Kullanılıyor?

Ctrl-Alt-Del Komutu İçin Neden İki El Birden Kullanılıyor?

Bu tuşlara aynı anda tek elle basılabildiği için sistemin yanlışlıkla yeniden başlatılmasını ve veri kaybını engellemek amacıyla Escape yerine Delete tuşu tercih edildi. Mühendisler ilk etapta kendileri için geliştirdikleri ve hataya neden olmamak için birbirinden uzak tuşları seçtikleri bu komut, daha sonra Microsoft’un geliştirdiği işletim sisteminde de kullanıldı.

Microsoft’un Kurucularından Bill Gates Yıllar Sonra Bu Konuyla İlgili Samimi Bir İtirafta Bulunmuştu

Bloomberg Global İş Forumu’ndaki bir panelde kendisine yöneltilen konuyla ilgili soruya yanıt veren Bill Gates, bu komutun tek bir tuşla da olabileceğini; ancak o dönemdeki IBM klavye tasarımını yapan kişinin, kendilerine tek bir tuş vermek istemediğini ve bu sebeple düşük seviyede programlama yaptıklarını, bunun da hata olduğunu söylemişti. Bill Gates “Bana kalsa bu fonksiyon tek bir tuştan oluşurdu.” diyerek Ctrl-Alt-Delete kısa yolundan hoşlanmadığını belirtmişti.

Yazar Hakkında: GamerAdmin

2003 yılında sistem mühendisliği (MCSE) eğitimi alan yazar, Sakarya Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunudur. Kendisi 1989'dan beri oyunlarla haşır neşir olan yazar, bu yıldan yanadır oyunlar hakkında bilgi sahibi olup, kendisi bir oyuncudur. Bilgilerini ve bitirdiği oyunların tam çözümleri hakkında sitede paylaşımlar yapmaktadır. Sorularınızı lütfen iletişim kısmındaki e-posta adresinden gönderiniz.

Cevap Yaz

You must be logged in to post a comment.