18.9 C
İstanbul
23 Mayıs 2024
Image default
Teknoloji Haberleri

Avrupa’da Resmi Dijital Para Transferi Gerçekleştirildi

Avrupa’da Resmi Dijital Para Transferi Gerçekleştirildi

Avrupa'da Resmi Dijital Para Transferi Gerçekleştirildi
Avrupa’da Resmi Dijital Para Transferi Gerçekleştirildi

Dijital para piyasalarının her geçen gün biraz daha büyümesi, geleneksel finans dünyasında tedirginliğe yol açtı. Özellikle de merkez bankaları, devasa paraların kripto dünyasına akmasından pek de memnun değiller. Hatta bir süredir, pek çok ülke kendi kripto para birimini oluşturmak için çalışıyor. Bu dijital paralar, Blockchain teknolojisine dayanıyor ve Bitcoin’den esinlenerek oluşturuluyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, bir süredir kripto para projesi üzerinde çalışıyor. Ancak bu konuya yoğunlaşmış olan tek ülke, Türkiye değil. Örneğin Fransa ve İsviçre de dijital para birimi oluşturmak için bir süredir çalışıyordu. Hatta iki ülkenin merkez bankaları, Jura Projesi olarak isimlendirdikleri bir çalışma kapsamında dijital euro ile dijital frang transferi gerçekleştirmeye çalışıyorlardı. Şimdi bu projede önemli bir gelişme yaşandı. Avrupa’da ilk kez, resmi kripto para birimlerinin sınır ötesi transferi gerçekleştirdi.

Test başarılı olmuş olsa da acele edilmeyecek

Avrupa'da Resmi Dijital Para Transferi Gerçekleştirildi
Avrupa’da Resmi Dijital Para Transferi Gerçekleştirildi

Yapılan kripto para transferi ile ilgili açıklamalarda bulunuldu. Yetkililer tarafından yapılan açıklamalara göre bu başarılı transfer, tokenleştirilmiş euronun diğer kripto para birimleri gibi farklı kurumlar arasında transfer edilebilir olduğunu gözler önüne serdi. Yani kripto para dünyasındaki en önemli kilometre taşlarından bir tanesi aşıldı. Ancak kurumlar, konuyla ilgili olarak aceleci davranmayacaklarını, dijital euro ihracatının hemen başlamayacağını söylüyorlar.

Jura Projesi, Avrupa için de diğer ülkeler için de oldukça önemli. Çünkü kripto paraların güvenliği sağlanabilirse, banknotlara duyulan ihtiyaç tamamen ortadan kalkabilir. Zira insanlar, akıllı telefon gibi cihazlarda oluşturacakları cüzdanlar üzerinden anında ödeme yapabilecekler. Dijital paraların en büyük faydası ise sahte paraları ortadan kaldırabilecek potansiyele sahip olması. Zira sahte kripto para üretimi mümkün değil.

İlgili Yazılar

Avrupa’da 2 Haneden Biri Türkiye’de 4 Haneden Biri Fiber İnternete Erişebiliyor

GamerAdmin

Bugüne Kadar Toplam Kaç PlayStation 5 Satıldı?

GamerAdmin

Google Chromecast Nedir, Nasıl Kullanılır?

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku