Apple’ın Bilgisayarlarına Neden Mac Deniliyor?
0

Apple’ın Bilgisayarlarına Neden Mac Deniliyor?

Eyl 23 GamerAdmin  

Apple’ın Bilgisayarlarına Neden ‘Mac’ Deniliyor?; Apple, piyasada ilk kez görünmeye başladığı ve iPhone‘ların daha henüz icat bile edilmediği yıllarda kuşkusuz en ikonik ürünü Macintosh bilgisayarlarla gündemdeydi.

Peki ya Apple, çıkardığı bu üründe neden rakipleri gibi “bilgisayar” ismini kullanmak yerine ‘Macintosh’ ismini kullanmayı tercih etti? Gelin, bu farklı ismin arkasında yatan hikayeyi hep beraber öğrenelim.

İlk Macintosh bilgisayardan başlayarak yavaş yavaş Mac isminin hikayesine bakalım.

Apple'ın Bilgisayarlarına Neden Mac Deniliyor?

Apple’ın Bilgisayarlarına Neden Mac Deniliyor?

İlk Macintosh bilgisayar, 24 Ocak 1984’te Steve Jobs tarafından Kaliforniya‘da Apple hissedarlarının önünde tanıtıldı. Zamanla yoğun bir ilgiyle karşılaşan bu Macintosh 9 inç ekrana, 128k hafızaya ve 3.5mhz işlemciye sahipti. Bu rakamlar günümüzde çok küçük sayılsa da o zamanın teknolojisiyle büyük bir teknolojik yenilik olarak görülüyordu. Macintosh’un yenilikçi olması ve dönemine göre küçük sayılabilecek bir boyutla üretilmesi kişisel bilgisayarların tarihini kökten değiştirdi.

Macintosh, adını McIntosh isimli bir elma türünden alıyor.

Apple'ın Bilgisayarlarına Neden Mac Deniliyor?

Apple’ın Bilgisayarlarına Neden Mac Deniliyor?

Steve Jobs, kişisel yaşamında farklı farklı diyetler deniyordu. Denediği bu diyetlerden biri olan meyve diyetini yaparken birelma çiftliğini ziyaret ediyor ve 3 ortağıyla kuracakları şirketin isminin elma (apple) olmasına karar veriyor. Şirketin adının elmadan gelmiş olması gibi bilgisayarları ise Macintosh adını bir elma türü olan ‘McIntosh’tan alıyor. ‘Macintosh’un ismineyse şirketin ileride ‘Macintosh‘ olarak adlandırılacak bilgisayar projesinin sorumlusu Jef Raskin karar veriyor.

Raskin, 2003 yılında yaptığı bir röportajındaysa ‘Macintosh‘ ismine karar vermesinin altında yatan sebebin McIntosh elmasının tadını sevmesi olduğunu söylüyor. McIntosh yerine Macintosh isminin tercih edilmesinin nedeniyse Mcintosh adında başka bir şirketin bulunması. Apple, McIntosh‘a ‘a’ harfi ekleyerek bu telif sorununu çözüyor ve şirketin ikonik bilgisayarlarının doğuşunu sağlıyor.

Bu meşhur McIntosh elmasına da değinelim:

Apple'ın Bilgisayarlarına Neden Mac Deniliyor?

Apple’ın Bilgisayarlarına Neden Mac Deniliyor?

McIntosh Red olarak adlandırılan kırmızı ve yeşil kabuklu elma türü Kanada’nın ulusal elması olarak tanınıyor. Bu elma, adını 1811 yılında çiftliğini temizlerken cinsi belirsiz bir elma fidesini keşfeden, fidedeki elmaların tadını beğenen ve bu elma fidesini çoğaltan Kanadalı çiftçi John McIntosh’tan alıyor. McIntosh soyadının anlamıysa ‘şefin oğlu’ demek. Soğuk iklimleri seven bu elma türü, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri’nde oldukça popüler; bizim Amasya elması gibi düşünebilirsiniz.

Peki bu ‘Macintosh’ nasıl Mac ismine dönüştü?

Apple'ın Bilgisayarlarına Neden Mac Deniliyor?

Apple’ın Bilgisayarlarına Neden Mac Deniliyor?

Apple çalışanları, ‘Macintosh‘ ilk çıktığı yıllarda müşterilerin ve basın yetkililerinin aklında kalması için ‘Mac’ kısaltmasını tercih ediyordu. Söylemesi ‘Macintosh’a göre kolay olan bu takma addan yola çıkarak AppleMacintosh‘un MacPaint ve MacWrite gibi uygulamalarının başına da ‘Mac‘ kısaltmasını uygun görüyor ve 1997 yılına girildiğinde firma, işletim sisteminin adının MacOS olarak kullanılmasına karar vererek ‘Mac‘ ismine doğru kalıcı değişikliklere imza atıyor.

1998 yılına girildiğindeyse iMac isimli ilk ‘Mac’ ismine sahip bilgisayar tanıtılıyor ve artık firmanın ikonik bilgisayarlarının serisi ‘Mac‘ olarak adlandırılıyor. Şirket, ürünlerinin farklılığını ve kalitesini göstermek ek olarak kullanıcılarının aklında kalmak için ‘Mac‘ ismini kullanıyor gibi görünüyor.

Yazar Hakkında: GamerAdmin

2003 yılında sistem mühendisliği (MCSE) eğitimi alan yazar, Sakarya Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunudur. Kendisi 1989'dan beri oyunlarla haşır neşir olan yazar, bu yıldan yanadır oyunlar hakkında bilgi sahibi olup, kendisi bir oyuncudur. Bilgilerini ve bitirdiği oyunların tam çözümleri hakkında sitede paylaşımlar yapmaktadır. Sorularınızı lütfen iletişim kısmındaki e-posta adresinden gönderiniz.

Cevap Yaz

You must be logged in to post a comment.