Yer Çekimi Etkisi Diğer Gezegenlerde Nasıl?
0

Yer Çekimi Etkisi Diğer Gezegenlerde Nasıl?

Mar 11 GamerAdmin  

Şu an Ay’da ya da Jüpiter’de olsaydınız, yer çekimi sizi nasıl etkileyecekti? Güneş Sistemi’ndeki diğer gök cisimlerinde Dünya’da olduğundan daha farklı bir yer çekimi olduğunu biliyoruz. Örneğin Ay’da gezegenimizin altıda biri kadar bir yer çekimi (kütleçekim) vardır. Kütleçekim, gök cisimlerinin kütlesine ve yoğunluğuna göre değiştiği için tüm gezegenlerde de birbirinden farklıdır.

Peki acaba Plüton’da ya da Mars’ta, Jüpiter’de yer çekiminin etkisi nasıl? Son dönemde sosyal medyada karşımıza sık sık çıkan eğlenceli bir video, bunu anlatmanın oldukça basit ve etkili bir yolunu bulmuş.

Güneş Sistemi’ndeki diğer gezegenlerde yer çekimi etkisi nasıl görünüyor?

Bu kısa ve etkili videoda Güneş Sistemimizdeki farklı gezegenlerde yer çekimi etkisi, bir arabanın üzerine düşen kerestelerle anlatılıyor. Videoda yer çekimi etkisinin bazı gezegenlerde birbirine epey yakınken, kimilerinde ise arada uçurumlar olduğunu görebiliyoruz.

Örneğn Ay’da düşük yer çekimi etkisiyle araba adeta havada süzülürken, Güneş’te ise saniyesine adeta perte çıkıyor. Bu eğlenceli video, son dönemde hem YouTube’da hem de Twitter’da viral olmuş durumda, siz videoyu beğendiniz mi? Etkisini en çok merak ettiğiniz ve deneyimlemek istediğiniz gök cismi hangisi oldu? Bizimle yorumlarda paylaşmayı unutmayın!

Yazar Hakkında: GamerAdmin

2003 yılında sistem mühendisliği (MCSE) eğitimi alan yazar, Sakarya Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunudur. Kendisi 1989'dan beri oyunlarla haşır neşir olan yazar, bu yıldan yanadır oyunlar hakkında bilgi sahibi olup, kendisi bir oyuncudur. Bilgilerini ve bitirdiği oyunların tam çözümleri hakkında sitede paylaşımlar yapmaktadır. Sorularınızı lütfen iletişim kısmındaki e-posta adresinden gönderiniz.

Cevap Yaz

You must be logged in to post a comment.