Yeni Bir Gökada Keşfedildi

Yeni Bir Gökada Keşfedildi
Yeni Bir Gökada Keşfedildi

Bu hafta Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) uzay gözlemlerinde oldukça büyük öneme sahip Hubble Uzay Teleskobu’yla muhteşem bir görüntü kaydedildi. Görüntüde, Aquila (Latince ‘kartal’ anlamına geliyor) takım yıldızında bulunan sarmal bir gökada dikkat çekti.

Galaksinin derinliklerindeki devasa kara delikler hakkında daha fazla bilimsel veri elde etmek için gözlem yapan bilim insanları, gökadaya ‘UGC 11537’ adını verdi.

Hubble, birbirinin yansıması gibi görünen iki parlak görüntüyle karşılaştığında, kuasar olarak da bilinen aktif gökadaların çekirdeklerine bakıyordu.

Çalışmanın baş yazarı Richard Griffiths yaptığı açıklamada, “Güneşli bir günde bir yüzme havuzunun dalgalı yüzeyini düşünün, havuzun dibinde parlak ışık desenleri gösteriyor” dedi.

Alt kısımdaki bu parlak desenler, yerçekimi merceğine benzer bir etkiden kaynaklanıyor. Yüzeydeki dalgalanmalar kısmi mercekler gibi davranır ve güneş ışığını alt kısımdaki parlak dalgalı desenlere odaklar.’

Çifte nesne, yakındaki garip bir nesneyle birlikte galaksi çıkıntılarına benziyordu.

Sarmal Gökada’nın Görüntüsü Kaydedildi

NASA’nın Hubble Uzay Teleskobu’ndan alınan bu görüntüde, görkemli gökadanın yandan görünümü yer alıyor. Hubble’ın Geniş Alan Kamerası’nın kızılötesi ve ışık yetenekleri sayesinde gökadanın merkezinin etrafında hareket eden sıkıca sarılmış sarmal kollar başarıyla kaydedildi. UGC 11537 adlı sarmal gökada, Aquila takım yıldızında 230 milyon ışık yılı uzaklıkta ve samanyolu düzlemine yakın bir konumda yer alıyor.

O kadar yakın ki galaksimizdeki yıldızlar görüntüde yer aldı.

Görüntü, gökbilimcilerin uzak galaksilerin merkezlerindeki süper kütleli kara delikleri incelemek için tasarladıkları bir gözlemde kaydedildi. Hubble teleskobunun profesyonel gözlemleri ve diğer teleskoplarla elde edilen veriler, gökbilimcilerin bu galaksilerdeki yıldızların kütle ve hareketlerinin ayrıntılı modellerini yapmalarını sağladı.

Hubble Teleskobu, 30 yıldan daha uzun süredir çalıştığı için yavaş yavaş eskimeye başladı. Yakında Hubble’a rakip olacak olacak James Webb Uzay Teleskobu da uzaya fırlatılacak. Ancak NASA yine de Hubble’ı uzun süre daha çalışır durumda tutmayı planlıyor.

GamerAdmin
2003 yılında sistem mühendisliği (MCSE) eğitimi alan yazar, Sakarya Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunudur. Kendisi 1989'dan beri oyunlarla haşır neşir olan yazar, bu yıldan yanadır oyunlar hakkında bilgi sahibi olup, kendisi bir oyuncudur. Bilgilerini ve bitirdiği oyunların tam çözümleri hakkında sitede paylaşımlar yapmaktadır. Sorularınızı lütfen iletişim kısmındaki e-posta adresinden gönderiniz.