Yapay Zeka ile Uzayda 8 Yeni Sinyal Keşfedildi
0

Yapay Zeka ile Uzayda 8 Yeni Sinyal Keşfedildi

Şub 04 Mustafa Uzunyılmaz  
Paylaş

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan yeni bir araştırma sonuçları, uzayda yeni sinyaller bulunduğunu gösterdi. Ancak bu araştırmanın ilginç tarafı yapay zekadan yardım alınıyor olmasıydı. 

Yapay zeka, araştırmacıların dünya dışı yaşam arayışlarında geniş çaplı bakabilmesine yardımcı oluyor. Aynı zamanda radyo frekanslarından gelen verileri aramak üzere eğitilen yapay zeka, geçtiğimiz günlerde ilginç sinyaller tespit etti. 

Klasik algoritmanın kaçırdığı, sekiz ilgi sinyali keşfetti. 

Araştırmacılar, radyo frekanslarını tespit etmek amacıyla eğittikleri yapay zekanın 8 ilgi sinyali tespit ettiğini fark etti. Bunun üzerine sinyalleri araştırmaya başlayan ekip, sinyalin tekrarlanmadığı keşfetti. 

Sinyalin tekrarlanmamasının sebebinin ise “radyo frekansındaki dalgalanmalar” olabileceği belirtildi. Araştırma ekibi aynı zamanda Güney Afrika’daki MeerKAT teleskobuna da bir sinyal işlemcisi yerleştirdi. Bu sinyal işlemcisi, diğerinin aksine radyo frekansındaki dalgalanmaları temizlediği için farklı bir sinyali tespit etmek çok daha kolay olacak.  

Yeni sinyal işlemcinin tespitleri, belki de galakside teknolojiye yalnızca insanlığın sahip olmadığının bir kanıtı olacak. Bu sebeple araştırmacılar buldukları sinyalleri araştırmaya devam ediyor. 

Görüşünüzü yazın

İsminizi yazın
E-posta adresinizi yazın
Website Bağlantısı
Görüşünüzü yazın