Xiaomi, yeni nesil katı hal bataryasıyla sınırları zorlayacak!
0

Xiaomi, yeni nesil katı hal bataryasıyla sınırları zorlayacak!

Paylaş

Xiaomi, 300W HyperCharge teknolojisini tanıttıktan sadece birkaç gün sonra pil teknolojisinde yeni bir atılım duyurdu. Çinli şirket bu kez, 1.000 Wh/L’lik enerji yoğunluğuna ulaşan katı hal pil teknolojisini (solid-state battery) sergiledi. Bu teknolojisini, 6000 mAh batarya ile Xiaomi 13‘e yerleştirdi.

Xiaomi’nin katı hal teknolojisi bataryayı ikiye katlayacak

Xiaomi tarafından geliştirilen yeni katı hal batarya, Xiaomi 13 modelinde test edildi. Halihazırda 4500 mAh kapasiteli bir bataryadan beslenen Xiaomi 13, yeni teknoloji sayesinde 6000 mAh kapasiteyi taşıyabiliyor. Bu, kasa içerisinde aynı boyutu kaplamasına rağmen, lityum-iyon pillere göre yüzde 33’lük kapasite artışı anlamına geliyor.

Çinli üretici, katı hal pilinin ayrıca daha güvenli olduğunu iddia ediyor. Lityum-iyon bataryalara kıyasla delinme sorunu yaşamayacağını, doğal olarak kısa devre ve yangın riski oluşturmayacağının altını çiziyor. Yani katı hal pil, hem daha fazla kapasite imkanı hem de daha fazla güvenlik sunuyor.

Xiaomi ayrıca yeni teknolojinin, -20 santigrat derece gibi aşırı soğukta bile yüzde 20’ye kadar daha fazla güç sağladığını söyledi. Bu yenilik, akıllı telefonlarını özellikle soğuk iklimlerde kullanan kişiler için yararlı olacaktır.

Heyecan verici duyuruya rağmen, Xiaomi bu pilleri seri üretime sokmaya hazır değil. Xiaomi 13’te prototip olarak kullanılmış olsa da, şimdilik pazara sunulmayacak. Şirketin, ürün yelpazesinde katı hal pillere dönmesi muhtemelen birkaç yıl alacak.

Görüşünüzü yazın

İsminizi yazın
E-posta adresinizi yazın
Website Bağlantısı
Görüşünüzü yazın