valve deck depolamasini iyilestirecek steam guncellemesi yayinladi kpx8Yk3S
valve deck depolamasini iyilestirecek steam guncellemesi yayinladi kpx8Yk3S

Valve, Deck Depolamasını İyileştirecek Steam Güncellemesi Yayınladı

Valve, bu Cuma günü Steam’in gölgelendirici ön önbelleğe alma sisteminin verimliliğini artıran yeni bir Steam beta güncellemesi yayınladı. Artık Steam, eski veya kullanılmamış önbellek gölgelendirici kodunu algıladığında, depolama alanından tasarruf etmek için otomatik olarak temizleme işlemi yapacak.

Bu yenilik, özellikle temel modelde 64 GB depolamaya sahip Steam Deck için tam zamanında geliyor. Ayrıca Steam Deck’in yapılandırılabilir GPU performans ayarlarına sahip olduğuna dair kanıtlar ortaya çıktı.

Daha iyisi, bu özellik sadece Steam Deck ile sınırlı kalmayacak; GPU sürücüsü değiştirildiğinde veya güncellendiğinde Windows, Linux ve Mac çalıştıran normal oyun bilgisayarlarında da çalışıyor. Phoronix, özellikle Linux kullanıcıları için bu özelliğin genellikle haftada bir güncellenen yeni Mesa grafik sürücülerinin Git yapılarını kullananlar için faydalı olacağını belirtiyor.

Ön derleme (pre-compiling) giderek daha popüler hale geliyor. Esasen bir oyun veya program çalışırken bazı kod parçalarının anında derlenmesi gerekir. Bir uygulama veya oyun çalışmaya başlamadan önce bu kodun önceden derlenmesi, yükleme süresini azaltır ve oyun performansını iyileştirir. Ancak depolama bant genişliğine fazladan yük bindirebilir ve daha fazla depolama alanı kullanabilir.

Akıllı telefon dünyasında bile ön derleme uygulamaları giderek daha popüler hale geliyor. Örneğin, bir Samsung cihazınız varsa yükleme sürelerinde %15’e varan azalma için telefonunuzdaki tüm uygulamalarınızı önceden derleyen Samsung Galaxy App Booster’ı çalıştırabilirsiniz.

Genel olarak bir sistemdeki önceden derlenmiş gölgelendiriciler, birkaç oyun oynarsanız genellikle birkaç gigabayt değerinde yer tutabilir ve çok sayıda oyun oynadığınızda boyut 10 GB’ı geçebilir. Dolayısıyla bu yeni Steam beta güncellemesi, 64 GB depolamaya sahip temel Steam Deck modelleri gibi küçük depolama sürücülerine sahip sistemler için çok önemli olabilir.

Boiling Steam, Steam Deck’in cihazın performans artırıcı seçenekleriyle ilgili kısa bir videosunu da paylaştı. Buradaki ikinci seçeneğin, Steam Deck sahiplerinin GPU performansını değiştirerek pil ömrünü etkilediğii bildiriliyor.  Dört ayar mevcut: otomatik, manuel, düşük ve yüksek. Pil ömrünü daha da iyileştirmek için Valve’ın bir kare hızı sınırlayıcı uyguladığı da görülüyor. Ek olarak performans veya pil ömrüne öncelik verebileceğiniz TDP sınırlama özelliği de mevcut.

GamerAdmin
2003 yılında sistem mühendisliği (MCSE) eğitimi alan yazar, Sakarya Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunudur. Kendisi 1989'dan beri oyunlarla haşır neşir olan yazar, bu yıldan yanadır oyunlar hakkında bilgi sahibi olup, kendisi bir oyuncudur. Bilgilerini ve bitirdiği oyunların tam çözümleri hakkında sitede paylaşımlar yapmaktadır. Sorularınızı lütfen iletişim kısmındaki e-posta adresinden gönderiniz.