18.9 C
İstanbul
23 Mayıs 2024
Image default
Teknoloji Haberleri

Twitter’da Gerçek Onaylı Hesaplara ‘Gri Tik’ Geliyor

Twitter’da Gerçek Onaylı Hesaplara ‘Gri Tik’ Geliyor; Elon Musk’ın başa gelmesiyle köklü değişimlere hazırlanan Twitter’da ilk değişiklik, mavi tik rozeti için aylık ücret alınması olacak. Yeni uygulama geçtiğimiz günlerde kısa süreliğine aktifleştirilip geri çekilmişken, bugün uygulamadan tartışma başlatacak yeni bir haber geldi.

Twitter Blue bölümünün başında olan Esther Crawford, yaptığı paylaşımda mavi tik rozetine ek olarak gri tik rozetinin getirileceğini açıkladı. Bu yeni rozet, hükûmetler, şirketler ve politikacı, influencer veya ünlü isimler gibi topluma mâl olmuş kişilere ait seçili hesaplara verilecek.

Esther Crawford’un Duyurusu

Twitter'da Gerçek Onaylı Hesaplara 'Gri Tik' Geliyor
Twitter’da Gerçek Onaylı Hesaplara ‘Gri Tik’ Geliyor

“Pek çok kişi, mavi tik işaretli Twitter Blue aboneleri ile resmi olarak doğrulanmış hesapları nasıl ayırt edebileceğinizi sordu, bu nedenle, uygulamaya başladığımızda seçili hesaplar için “Resmi” etiketini tanıtıyoruz.”

“Önceden doğrulanmış tüm hesaplar “Resmi” etiketini almayacak ve etiket satın alınamayacak. Bunu alacak hesaplar arasında devlet hesapları, ticari şirketler, iş ortakları, büyük medya kuruluşları, yayıncılar ve bazı tanınmış kişiler yer alıyor.”

“Yeni Twitter Blue, kimlik doğrulaması içermiyor. Hizmet, mavi onay işareti ve belirli özelliklere erişim sunan, isteğe bağlı, ücretli bir abonelik. Hesap türleri arasında ayrım yapmanın yollarını denemeye devam edeceğiz.”

Peki Neden Böyle Bir Şey Yapılıyor?

Twitter'da Gerçek Onaylı Hesaplara 'Gri Tik' Geliyor
Twitter’da Gerçek Onaylı Hesaplara ‘Gri Tik’ Geliyor

Yeni gri tik rozeti, aslında Twitter’a para verip onaylı hesaba geçenler ile bugünün ‘gerçek’ onaylı hesapları arasındaki ayrımı sağlayacak. Zira mavi tik, artık Twitter’a para ödeyen herhangi birisi tarafından herhangi bir hesap için satın alınabilecek. Yani bu rozet artık yalnızca bir kullanıcının Twitter’a para verdiğini gösterecek. Gri tik rozeti ise bugünün mavi tikine sahip olan hesaplarla aynı şartları taşıyor. Bu hesaplar belgelerle doğrulanmış gerçek hesaplar olacak ve sadece önemli kişi ve kuruluşlarda olacak.

Ama Bazı Riskler de Bulunmuyor Değil

Twitter'da Gerçek Onaylı Hesaplara 'Gri Tik' Geliyor
Twitter’da Gerçek Onaylı Hesaplara ‘Gri Tik’ Geliyor

Gri tik, bugün mavi tike sahip olan tüm kullanıcılara verilmeyecek. İşte burada da bazı şeyler birbirine karışıyor. Twitter’a para veren herkes, bir başkasını taklit eden bir hesaba mavi tik onayı alabilecek. Aynı zamanda, gerçekten bu kişiye ait olan hesapta da mavi tik onayı olacak. Dolayısıyla kullanıcılar, artık gerçek ve sahte hesapları birbirinden ayırmakta daha da zorlanacak. Twitter, bu konuda alacağı önlemi henüz açıklamadı.

İlgili Yazılar

ESET’ten Güvenli İnternet’e Türkçe Destek

GamerAdmin

Samsung Galaxy Book2 Business Duyuruldu İşte Özellikleri

GamerAdmin

NVIDIA GeForce RTX 4090 Ti Madencilikte Ortaya Çıktı

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku