Twitter’da Gerçek Onaylı Hesaplara ‘Gri Tik’ Geliyor
0

Twitter’da Gerçek Onaylı Hesaplara ‘Gri Tik’ Geliyor

Kas 09 GamerAdmin  

Twitter’da Gerçek Onaylı Hesaplara ‘Gri Tik’ Geliyor; Elon Musk’ın başa gelmesiyle köklü değişimlere hazırlanan Twitter’da ilk değişiklik, mavi tik rozeti için aylık ücret alınması olacak. Yeni uygulama geçtiğimiz günlerde kısa süreliğine aktifleştirilip geri çekilmişken, bugün uygulamadan tartışma başlatacak yeni bir haber geldi.

Twitter Blue bölümünün başında olan Esther Crawford, yaptığı paylaşımda mavi tik rozetine ek olarak gri tik rozetinin getirileceğini açıkladı. Bu yeni rozet, hükûmetler, şirketler ve politikacı, influencer veya ünlü isimler gibi topluma mâl olmuş kişilere ait seçili hesaplara verilecek.

Esther Crawford’un duyurusu:

Twitter'da Gerçek Onaylı Hesaplara 'Gri Tik' Geliyor

Twitter’da Gerçek Onaylı Hesaplara ‘Gri Tik’ Geliyor

“Pek çok kişi, mavi tik işaretli Twitter Blue aboneleri ile resmi olarak doğrulanmış hesapları nasıl ayırt edebileceğinizi sordu, bu nedenle, uygulamaya başladığımızda seçili hesaplar için “Resmi” etiketini tanıtıyoruz.”

“Önceden doğrulanmış tüm hesaplar “Resmi” etiketini almayacak ve etiket satın alınamayacak. Bunu alacak hesaplar arasında devlet hesapları, ticari şirketler, iş ortakları, büyük medya kuruluşları, yayıncılar ve bazı tanınmış kişiler yer alıyor.”

“Yeni Twitter Blue, kimlik doğrulaması içermiyor. Hizmet, mavi onay işareti ve belirli özelliklere erişim sunan, isteğe bağlı, ücretli bir abonelik. Hesap türleri arasında ayrım yapmanın yollarını denemeye devam edeceğiz.”

Peki neden böyle bir şey yapılıyor?

 

Twitter'da Gerçek Onaylı Hesaplara 'Gri Tik' Geliyor

Twitter’da Gerçek Onaylı Hesaplara ‘Gri Tik’ Geliyor

Yeni gri tik rozeti, aslında Twitter’a para verip onaylı hesaba geçenler ile bugünün ‘gerçek’ onaylı hesapları arasındaki ayrımı sağlayacak. Zira mavi tik, artık Twitter’a para ödeyen herhangi birisi tarafından herhangi bir hesap için satın alınabilecek. Yani bu rozet artık yalnızca bir kullanıcının Twitter’a para verdiğini gösterecek.

Gri tik rozeti ise bugünün mavi tikine sahip olan hesaplarla aynı şartları taşıyor. Bu hesaplar belgelerle doğrulanmış gerçek hesaplar olacak ve sadece önemli kişi ve kuruluşlarda olacak.

Ama bazı riskler de bulunmuyor değil:

Twitter'da Gerçek Onaylı Hesaplara 'Gri Tik' Geliyor

Twitter’da Gerçek Onaylı Hesaplara ‘Gri Tik’ Geliyor

Gri tik, bugün mavi tike sahip olan tüm kullanıcılara verilmeyecek. İşte burada da bazı şeyler birbirine karışıyor. Twitter’a para veren herkes, bir başkasını taklit eden bir hesaba mavi tik onayı alabilecek. Aynı zamanda, gerçekten bu kişiye ait olan hesapta da mavi tik onayı olacak. Dolayısıyla kullanıcılar, artık gerçek ve sahte hesapları birbirinden ayırmakta daha da zorlanacak.

Twitter, bu konuda alacağı önlemi henüz açıklamadı.

Yazar Hakkında: GamerAdmin

2003 yılında sistem mühendisliği (MCSE) eğitimi alan yazar, Sakarya Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunudur. Kendisi 1989'dan beri oyunlarla haşır neşir olan yazar, bu yıldan yanadır oyunlar hakkında bilgi sahibi olup, kendisi bir oyuncudur. Bilgilerini ve bitirdiği oyunların tam çözümleri hakkında sitede paylaşımlar yapmaktadır. Sorularınızı lütfen iletişim kısmındaki e-posta adresinden gönderiniz.

Cevap Yaz

You must be logged in to post a comment.