Twitter, Dark Web Sürümünü Kapattı
0

Twitter, Dark Web Sürümünü Kapattı

Paylaş

İnternet sağlayıcılarının sunduğu standart DNS ile erişemediğimiz, ‘dark web’ ve ‘deep web’ gibi kavramları araştırırken sıklıkla duyabileceğiniz, Tor ağındaki platformlara erişim sağlayan “.onion” uzantısı, bazı büyük platformlar tarafından da benimsenmeye devam ediyor.

Örneğin Twitter, geçtiğimiz yıl ‘.onion’ uzantılı alan adı üzerinden platforma erişim sunmaya başlamıştı. Fakat şirket, alan adını yenilemesi gerektiği sürede hiçbir şey yapmadı. Twitter’ın ‘.onion’ hizmeti, böylelikle kendi kendine sonlandırıldı.

“Sertifika yanlışlıkla yenilenmemiş” gibi bir durum olmayabilir:

Twitter’ın .onion uzantılı internet sitesine erişmeye çalıştığınızda artık uzantının doğrulanmadığına dair hata mesajı ile karşılaşıyorsunuz. Ayrıca sertifikanın 6 Mart itibarıyla geçerliliğini yitirdiği belirtiliyor.

Öte yandan .onion uzantısının mimarı The Tor Project, Twitter’ı sertifikanın geçerliliğini yitirmek üzere olduğu konusunda daha önceden bilgilendirdiğini açıkladı. Fakat geçtiğimiz yıl Twitter’ın hizmeti konusunda şirkete yardımcı olan Alec Muffett, neden bir aksiyon alınmadığı konusunda şu şekilde ipucu veriyor:

“Onu inşa eden insanların – en azından etkileşimde bulunduğum herkes – hepsi gitti (kovuldu ya da işten çıktı).”

.onion uzantısı, Twitter’a ne kazandırıyordu?

.onion uzantısının Twitter’a sunduğu özellikler, tamamen uzantı ve Tor ağının sunduğu avantajlardan oluşuyor. Tor ağı, tamamen anonim olarak erişilen şifreli bir ağ olduğundan, kullanıcıların konumunu ve kimlik bilgilerini gizlemesine imkân tanıyor. Bu da aslında Twitter’ın sansüre karşı bir önlemi olarak görülüyordu.

Tabii bu noktada büyük bir uyarı yapmakta fayda var: .onion uzantılı bağlantıların birçoğu, kötü amaçlı kişilerce kurulmuş platformlara ait olabiliyor.

  • Twitter’ın .onion alan adı şu şekildeydi: 
    twitter3e4tixl4xyajtrzo62zg5vztmjuricljdp2c5kshju4avyoid.onion

Görüşünüzü yazın

İsminizi yazın
E-posta adresinizi yazın
Website Bağlantısı
Görüşünüzü yazın