turkiyeden siha isteyen putine baykardan yanit ne kadar para teklif ederse etsin satmayiz sC6pR6eQ
turkiyeden siha isteyen putine baykardan yanit ne kadar para teklif ederse etsin satmayiz sC6pR6eQ

Türkiye’den SİHA isteyen Putin’e BAYKAR’dan yanıt: Ne kadar para teklif ederse etsin satmayız

Bayraktar İHA’ların üreticisi olan BAYKAR’ın Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar ve şirketin Genel Müdürü Haluk Bayraktar BBC Ukrayna’ya konuştu.

BAYKAR’ın İstanbul’daki fabrikasını ziyaret eden BBC Ukrayna ekibine tesisi gezdiren Selçuk Bayraktar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı olduğu için şirketin öne çıktığı söylemlerini reddediyor. “İHA’ların üretimine 2000’li yıllarda başladık. Bir anlamda babam, kardeşim, annem ve ben hayatlarımızı buna adadık” dedi. Selçuk Bayraktar, evlilikten sonra daha fazla siyasi eleştiri aldığını ancak hayatının çok az değiştiğini belirtiyor.

Bayraktarların Ukraynalılar için bir tür özgürlük sembolü haline gelmesi hakkında ne hissettiği sorulduğunda Haluk, geliştirdikleri teknolojilerin bağımsızlık mücadelesinde Ukrayna’yı desteklemesinden gurur duyduğunu belirtti. Ukrayna’nın özgür bir dünya için savaştığını da sözlerine ekledi.

Haluk Bayraktar Ukraynalı yetkililerin birçok ülkeden insansız hava aracı transfer etmelerini istediğini, ancak kendisine göre sadece Türkiye’nin anlaşmayı kabul ettiğini söyledi. “Bayraktar sistemleri Ukrayna’da 2018’den beri kullanılıyor” diye hatırlatıyor.

‘RUSYA’YA İHA SATMAYIZ’

“Moskova size büyük miktarda para teklif ederse, onlara da satacak mısınız?” diye soruyor BBC. “Para ve maddi kaynaklar hiçbir zaman işimizde amaç olmadı” diyen Haluk Bayraktar şöyle devam ediyor:

“Ukrayna ile dostluğumuz ve iş birliğimiz uzun yıllardır devam etmekte. Bu nedenle, bize ne kadar para teklif ederlerse etsinler, dürüst olmak gerekirse, bu durumda onlara (Moskova’ya SİHA) vermek söz konusu olamaz. Bu dönemde tüm desteğimiz tamamen Ukrayna’nın tarafındadır. Çünkü çok güçlü bir bağımız var ve Ukrayna çok haksız bir saldırıya maruz kalıyor. Bu nedenle, hiçbir şey Ukrayna ile iş birliğimizi gölgeleyemez, ne kadar teklif edilirse edilsin, bu konudaki tutumumuz açıktır.” Haluk Bayraktar, askeri insansız hava araçlarını kime tedarik edeceğine kimin karar verdiği sorulduğunda, bunun hem şirketin hem de Türk devletinin kararı olduğunu söyledi. Selçuk Bayraktar ise Rusya’ya SİHA satışı olasılığı konusunda daha temkinli.

ERDOĞAN: HER KES İHA İSTİYOR, SİHA İSTİYOR

Teknoloji ve Sanayinin Merkezi Kocaeli’ye Değer Katanlar Ödül Töreni’nde 7 Ağustos’ta konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan Şunları söylemişti:

Şimdi herkes İHA istiyor, SİHA istiyor, Akıncı istiyor. Mesele buydu, bunu başarmaktı. Dün işte Sayın Putin ile bunları konuştuk. Tahran’da yine konuşmuştuk. Şimdi bizimle bu alanlarla da ortak yatırımlara girmek isteyen dünyadaki süper güçler var. Güçlü olursan bunlar oluyor, olmadığınız sürece bunlar olmuyor.

GamerAdmin
2003 yılında sistem mühendisliği (MCSE) eğitimi alan yazar, Sakarya Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunudur. Kendisi 1989'dan beri oyunlarla haşır neşir olan yazar, bu yıldan yanadır oyunlar hakkında bilgi sahibi olup, kendisi bir oyuncudur. Bilgilerini ve bitirdiği oyunların tam çözümleri hakkında sitede paylaşımlar yapmaktadır. Sorularınızı lütfen iletişim kısmındaki e-posta adresinden gönderiniz.