Tüm Dünyada Kullanılabilecek Starlink Paketi Test Ediliyor
0

Tüm Dünyada Kullanılabilecek Starlink Paketi Test Ediliyor

Şub 20 Mustafa Uzunyılmaz  
Paylaş

Elon Musk’ın uzay taşımacılığı şirketi SpaceX’in üzerinde çalıştığı projelerden bir tanesi de Starlink. En basit anlatımıyla Dünya’nın yakın yörüngesine yerleştirilmiş binlerce uydudan internet erişimi sağlamaya imkan tanıyan bu proje, dünyanın pek çok yerinde aktif olarak kullanılıyor. Hizmetin yakın bir gelecekte Türkiye’ye gelmesi de bekleniyor.

Bizler henüz bir sisteme ulaşamıyor olsak da Starlink, gelişmeye devam ediyor. Bu bağlamda; yapılan yeni bir açıklama, Starlink’in dünyanın neresinde olunsa olsun kullanılabilmesine imkan tanıyan yeni bir abonelik paketi üzerinde çalışıldığını ortaya çıkardı. “Global Roaming” olarak isimlendirilen bu paket, kullanıcıların dünyanın neresine giderlerse gitsinler Starlink’e bağlanabilmelerine olanak tanıyacak.

Yeni abonelik paketinin dünya çapında nasıl kullanılacağı net değil

Starlink’e üye olan bir kullanıcının, 599 dolar karşılığında çanak anten benzeri bir ekipman satın alması gerekiyor. Bu kiti satın alan kullanıcı, ayda 200 dolar ödeme yapmayı kabul etmesi halinde Starlink’i dünyanın her yerinde kullanabilecek. Ancak bunun nasıl mümkün olacağı net değil. Neticede bugün herhangi bir nedenden ötürü şehir veya ülke değiştirebiliyoruz. Bu değişimler sırasında Starlink’e bağlanmayı sağlayan antenin götürülüp götürülmemesi gerektiği belli değil.

Buna paralel olarak şöyle bir sorun daha var: ABD’de yaşayan bir Türk’ün birkaç haftalığına Türkiye’ye geldiğini ve anteni de beraberinde getirdiğini varsayalım. Starlink, Türkiye’de aktif olarak kullanılabilen bir teknoloji değil. Bu durumda hizmet alınabilecek mi alınamayacak mı bu da belli değil. Yalnız bununla ilgili dikkat çeken bir iddia var. PCMag’in iddiasına göre kapsamı alanı dışında kalan bölgelerdeki kullanıcılar, bu abonelik paketinden faydalanabilecekler. Yani yukarıda örneklediğimiz vatandaş, Starlink’i kullanabilecek.

Starlink hangi ülkeler de mevcut?

Starlink’in interaktif kapsama haritasına baktığımızda, uydu internet projesinin Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika, Afrika’nın küçük bir bölümü ve Avustralya’da kullanılabilir olduğunu görüyoruz. Hizmetin Türkiye’deki kullanılabilirlik dönemi içinse 2024 yılı işaret ediliyor. Hizmet Türkiye’ye geldiğinde, nasıl kullanılacağına ilişkin daha net bilgiler edinme imkanı yakalayacağımızı düşünüyoruz.

Görüşünüzü yazın

İsminizi yazın
E-posta adresinizi yazın
Website Bağlantısı
Görüşünüzü yazın