tsmc arizona tesisi 3nm cipler uretecek 5imJbnIp
tsmc arizona tesisi 3nm cipler uretecek 5imJbnIp

TSMC Arizona Tesisi 3nm Çipler Üretecek

TSMC kurucusu Morris Chang, şirketinin Phoenix, Arizona’daki yeni bir tesiste 12 milyar dolarlık yeni bir yatırım yaptığını doğruladı. Buna göre TSMC Arizona tesisi 3nm çiplerin üretimine odaklanacak ve şu anda 5nm çip üreten Pheonix fabrika kompleksinin yakınında bulunacak. TSMC’nin 6 Aralık’ta da yeni tesisi için bir tören düzenlemesi bekleniyor.

Şirketin yeni nesil Apple iPhone’lar için N3 işlemine dayalı 3nm çiplerini ve iPad ile Mac bilgisayarlar için Apple Silicon çipsetleri tedarik edeceği söyleniyor. Potansiyel müşterilerin listesinin de zamanla büyümesi bekleniyor.

TSMC’nin ana fabrikaları anavatanı Tayvan’da bulunuyor. Öte yandan şirket, ABD’deki varlığını Camas, Washington ve Pheonix’deki fabrikaların yanı sıra Austin, Texas ve San Jose, California’daki tasarım merkezleriyle genişletti.

Tahminlere göre TSMC, 2022 yılının ilk çeyreğinde tüm çipset sevkiyatlarının yüzde 70’e kadarını kontrol etti.

GamerAdmin
2003 yılında sistem mühendisliği (MCSE) eğitimi alan yazar, Sakarya Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunudur. Kendisi 1989'dan beri oyunlarla haşır neşir olan yazar, bu yıldan yanadır oyunlar hakkında bilgi sahibi olup, kendisi bir oyuncudur. Bilgilerini ve bitirdiği oyunların tam çözümleri hakkında sitede paylaşımlar yapmaktadır. Sorularınızı lütfen iletişim kısmındaki e-posta adresinden gönderiniz.