Tropico 6 – İnceleme
0

Tropico 6 – İnceleme

Nis 15 GamerAdmin  

Tropico 6 – İnceleme

Tropico 6 – İnceleme

Tropico 6 – İnceleme

Geliştiricisi Limbic Entertaintment olan ve yayımcısı Kalypso Media olan oyunun, standart olarak ülke yönetimi, siyasi yaklaşım, ithalat ve ihracatın etki ettiği noktalar gibi hükümetlerin yönetimlerinde yer alan dinamiklerini bizlere gösteriyor. Tropico 6 – İnceleme yazım ile detaya değinelim.

Malum bunu gösterirken de kâh kara mizah ile, kâh dünyanın yönetim şeklinin gerçeklerini de yansıtıyor. Biraz Sim City ya da Cities Skylines oyunlarının temelini alsa da çok daha farklı bir platform üzerinde kurulu Tropico 6.

Tropico 6 – İnceleme

Tropico 6 : Fidel Castro’nun modellemesi El Presidente

Oyundaki görevler, süper güç olarak görünen Amerika, İngiltere, Rusya üzerine kurulu olsa da önceki oyunlarına nazaran bir de korsanları eklemişler. Burada aslında Almanya’daki bir örneği alarak bence korsanları eklemişler. Bilirsiniz Almanya’da diğer ülkelerdeki gibi mafya ortalıkta gözükmez.

Genelde sosyal devlet olan ülkelerde böyle bir durumla da karşılaşılması doğaldır. Özellikle de Avrupa’da. Mafya devletin denetimdedir, bir anlamda da devletin tetikçiliğini yapmaktadır. Bu sebeple de oyuna bu durumu korsanları ekleyerek değiştirmişler.

Tropico 6 – İnceleme

Tropico 6 : Strateji oyunu olmasının yanında ülke yönetiminden anlamak, politikayı bilmek gerekiyor

Zaman geliyor bir kaynağa ihtiyaç duyuyorsunuz oyunda, elinizdeki imkanlar kısıtlı olduğunda korsanları devreye sokup, yağma, siber saldırı, hırsızlık gibi şeyleri korsanlar üzerinden yaptırıp, diğer güçler arasında kriz çıkmasını engelleyebiliyorsunuz.

Aslında bu diplomasi ve ülke yönetimlerindeki zeminin doğa kanunlarındaki gibi olduğu gerçeği. Bu da ister istemez oyun içinde dürüstçe hareket etmeyerek, etrafından dolanıp hile ile ilerlemeniz bazen kilit noktaları oluşturabiliyor.

Tropico 6 – İnceleme

Tropico 6 : Ülke yönetmek zordur

Size verilen adalarda üretimi, teknolojiyi, eğitimli nüfusu kontrol ederek, zaman gelip teröristlere, zaman gelip asilere ya da düşmanlara karşı hem askeri hem de teknolojik gelişimleri ilerleterek karşısında durmanız, üretiminiz ile de kar edip amaçlarınıza ulaşmanız gerekiyor. Aksi halde diğer güçlü ülkelerin amaçlarına hareket eden bir diktatör olup çıkıyorsunuz.

Tropico 6 – İnceleme

Tropico 6 : Ekonomiden de anlamanız gerekiyor

Buradan anlayacağınız ise üretim yapmanız, madenlerinizi çalıştırmanız, yarı mamul ürünleri eksik olan diğer ürünlerle birleştiremezseniz, üstüne de başka ülkeler ile de özellikle ihracat yapmazsanız oyunda kilitlenir, hatta sadece kontrol ettiğiniz adanın insanlarını memnun etmekle yetinmek zorunda kalırsınız. Bu da size sadece mutlu ama gelişmemiş, diğer ülkelerle ticari bağlantı olmayacağı için de yeni teknolojileri geliştiremeyeceğiniz anlamına geliyor.

Tropico 6 – İnceleme

Tropico 6 : Dış ülke ilişkileriniz sizin kaderinizi belirliyor oyunda

Oyunda görev sistemi de bu platformda ilerlediğinden, tarafınızı seçerek karar vermeniz gerekiyor. Yalnız oyunda diğerlerinde olduğu gibi Rusları Komünist, Amerikalıları Liberal, İngiltere’yi de monarşist olarak ideoloji içerisine sokmuş.

Aslında bu durum diplomasilerinin temeli olarak aktarılıyor olsa da modern zamanda böyle olmadığı gerçeğini de ıskalamışlar. Bu da oyunun sizi kontrol ettiğini gösteriyor. Serbest açık dünya şeklinde ilerleyemediğinizden, bir şeylere hep bağlı kalarak görevleri bu durum üzerinden oyun bitirmenizi istiyor. Bu da oyun zevkinin azalmasına neden oluyor.

Tropico 6 – İnceleme

Tropico 6 : Turizm için çabalayın

Grafikler olarak baktığımızda gayet güzel ve kaliteli geliştirmeler var. Strateji oyunlarında bu durum parça işleme teknolojisi ile geliştirilir, fakat çok kaliteli olması için uğraşılmaz. Malum bu kuş bakışı açısından bakıldığında oyuna tüm açıkları gizlese de diğer strateji oyunlarında yakınlaştığınızda grafiklerin zayıf kaldığını görürsünüz. Bu oyunda öyle değil, bunu daha da geliştirmişler.

Oyunda yönlendirmeleriniz genel olarak topluca olduğundan bu konuda isabetli oyun dinamikleri var. Tabi bu her oluşturduğunuz bina, kurum ya da turizm ile ilgili araçlarla olduğunda ya nüfusunuzu adadakiler ile genişletmeli ya da dışarıdan yabancıları getirtip bunları aktif olarak kullanmalısınız. Aksi halde yaptıklarınız hızlı ve anlık olarak devreye girmeyecek, zaman kaybı da bazı görevler için sıkıntılı olacaktır. Hatta oyunda kaybetmeniz bile bunlara bağlı olabiliyor.

Oyun atmosferi ise yine klasik Latin müzikleri ile bezenmiş, lakin zaman zaman saçma sapan yardımcılarınızın ya da diğer ülke diplomatlarının istekleri ile kesilebiliyor. Bu da bazen çıldırmanıza olanak sağlıyor. Mesela bir düzen ayarladınız ve yaptığınız yolların etrafına seri olarak evler konumlandıracaksınız. Her seferinde tek tek seçip eklemeniz gerektiğinden, bir anda karşınıza çıkan istek ekranları buna mâni oluyor.

Genel olarak baktığımızda oyun geliştirilmiş ve bizlere sunulmuş. Diğer siteler ve kaynaklarda amaç diktatörlük kontrolü olarak geçse de aslında öyle değil. Sizi her alandan sarmalayan düşman diplomasisinde, vereceğiniz karar ve yaptırımlar aslında adanızdaki insanların gelecekleri konusundaki atacakları adımın da öncüsü.

Bu da sizin boş bir yönetici olmadığınızı, vereceğiniz kararların da sonraki nesiller için de önemli olacağını gösteriyor. Evet, günümüzde bile Amerika, İngiltere ve Avrupa kendi zihniyetlerinden olmayan devlet başkanlarına hep diktatörlükle baktılar.

Sanki diğer ülkelerin sahipleri kendileriymiş gibi, her zaman kendileri trendleri oluşturan, insan haklarının sahipleri ya da laiklik adı altında kendilerinin zorlama din ideolojilerini yapmıyorlarmış gibi davranıp, ülkeleri için gelişmişliklerine zemin hazırlayan devlet adamlarına asla tahammül edemediler.

Bu da onların ağızlarında “Diktatörlük” olarak kalıplaştı. Emin olun bu oyunda sadece adaya bakıp çevredeki sırtlan ve çakalların neler yaptığını günümüz dünyasına da özdeşleştirip anlayabiliriz.

Malum oyunda ada ya da Latin ülkesi olarak, üstü örtülü bir ülke olarak gösterilse de bu ülke Küba.

Küba’nın tarihini incelerseniz üstün körü, Amerika’ya boyun eğmemiş, kendi ülkesinin insanları için çalışmış, aşırı zenginleşme yerine ülkesine hizmet etmiş, hayatı boyunca o kadar maddi ve manevi fırsatları olsa da bir barakada yaşayıp yine orada hayatını kaybetmiş Fidel Castro için, batı ülkelerinin her daim o ağızlarına sakız olan “Diktatör” dediğine şahit olacaksınız. Malum çamur at izi kalsın, yalanı 40 defa söyle 41. defada yalan olsa da insanlar inanır.

Neyse genel olarak oyun güzel, arşivinizde olması gerekenlerden. En azından hükümetlerin nelerle savaştığını, neler konusunda ne gibi karar vermek zorunda olduklarını diplomatik açıdan görebiliyorsunuz. Oyunda kurgu oyun geliştiricilerinin elinde olduğundan sıkılabilir bazen oynamaya bile ara verebilirsiniz. Ama kendine bağlayacak bir oyun Tropico 6.

İyi oyunlar…

Yazar Hakkında: GamerAdmin

2003 yılında sistem mühendisliği (MCSE) eğitimi alan yazar, Sakarya Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunudur. Kendisi 1989'dan beri oyunlarla haşır neşir olan yazar, bu yıldan yanadır oyunlar hakkında bilgi sahibi olup, kendisi bir oyuncudur. Bilgilerini ve bitirdiği oyunların tam çözümleri hakkında sitede paylaşımlar yapmaktadır. Sorularınızı lütfen iletişim kısmındaki e-posta adresinden gönderiniz.

Cevap Yaz

You must be logged in to post a comment.