Telefonunuzdaki Elementlerin Ne İşe Yaradığını Bilseniz Asla Çöpe Atmazsınız!
0

Telefonunuzdaki Elementlerin Ne İşe Yaradığını Bilseniz Asla Çöpe Atmazsınız!

May 08 GamerAdmin  

Devam eden değerli element madenciliğinin sürdürülemez olduğuna dikkat çeken bir kampanyayı yürüten RSC, Ukrayna’daki savaşı da hatırlatarak dünyadaki jeopolitik huzursuzluğun, elektrikli araç pilleri için önemli bir element olan nikel gibi malzemelerin fiyatlarında büyük artışlara neden olduğunu belirtti.

“İHTİYACIMIZ OLAN HAM MADDELERİ TÜKETME RİSKİYLE KARŞI KARŞIYAYIZ”

Maden pazarındaki istikrarsızlık, elektronik üretimini mümkün kılan “tedarik zincirlerini kaosa” sürüklerken, pil teknolojisinin bir diğer önemli bileşeni olan lityum talebinin yükselmesi; fiyatlarının da 2021 ile 2022 arasında neredeyse yüzde 500 artmasına neden oldu.

RSC başkanı Prof. Tom Welton, “Teknolojideki tüketim alışkanlıklarımız son derece sürdürülemez durumda” dedi. Söz konusu alışkanlıkların bizi, “ihtiyacımız olan ham maddeleri tüketme riskiyle karşı karşıya bıraktığını” belirten Prof. Welton, bu alışkanlıkların “çevresel zararı artırmaya devam ettiğini” de sözlerine ekledi.

AKILLI TELEFONLARDA KULLANILAN GELECEK YÜZYILDA TÜKENEBİLECEK ELEMENTLER

Galyum: Tıbbi termometrelerde, LED’lerde, güneş panellerinde, teleskoplarda kullanılır.
Arsenik: Havai fişeklerde ve ahşap koruyucu olarak kullanılır.
Gümüş: Aynalarda ve güneş ışığında kararan reaktif lenslerde kullanılır.
İndiyum: Transistörlerde, mikroçiplerde, yangın yağmurlama sistemlerinde, Formula 1 arabalarında ve güneş panellerinde kullanılır.
İtriyum: Beyaz LED ışıklarda, kamera lenslerinde kullanılır ve bazı kanserleri tedavi etmek için kullanılabilir.
Tantal: Cerrahi implantlarda, neon ışıkları elektrotlarında, türbin kanatlarında, roket ağızlarında ve süpersonik uçakların burun kapaklarında, işitme cihazlarında ve kalp pillerinde kullanılır.

“ÜRETİLEN ELEKTRONİK ATIK MİKTARI HER YIL İKİ MİLYON TON ARTIYOR”

Tüm bunların yanında, üretilen elektronik atık miktarı her yıl yaklaşık iki milyon ton artıyor. Bunların yüzde 20’den azı toplanabilir ve geri dönüştürülebilir durumda. Prof. Welton, “Hükümetlerin daha sürdürülebilir üretime yatırım yapmak için geri dönüşüm altyapısını ve teknoloji işletmelerini elden geçirmesine ihtiyacımız var” dedi.

RSC’nin yürüttüğü yeni araştırma, tüketicilerin daha sürdürülebilir teknolojiye artan eğilimini de ortaya çıkardı. 10 ülkede 10 bin kişiyle yapılan çevrimiçi bir ankette katılımcıların yüzde 60’ı, ürünün sürdürülebilir bir yöntemle üretildiğini bilseler tercih ettikleri teknoloji markasını değiştirme olasılıklarının daha yüksek olacağını söyledi. Anket ayrıca, insanların kendi elektronik atıklarıyla ne yapacaklarını bilmediklerini de ortaya koydu.

Yazar Hakkında: GamerAdmin

2003 yılında sistem mühendisliği (MCSE) eğitimi alan yazar, Sakarya Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunudur. Kendisi 1989'dan beri oyunlarla haşır neşir olan yazar, bu yıldan yanadır oyunlar hakkında bilgi sahibi olup, kendisi bir oyuncudur. Bilgilerini ve bitirdiği oyunların tam çözümleri hakkında sitede paylaşımlar yapmaktadır. Sorularınızı lütfen iletişim kısmındaki e-posta adresinden gönderiniz.

Cevap Yaz

You must be logged in to post a comment.