telefon kamerasiyla yapilan covid 19 testi gelistirildi ddxiuqE1
telefon kamerasiyla yapilan covid 19 testi gelistirildi ddxiuqE1

Telefon Kamerasıyla Yapılan COVID-19 Testi Geliştirildi

COVID-19, hala insanlığın uğraştığı en büyük problemlerden biri. Bilim insanları da bu durumun ne kadar süreceği konusunda net bir fikir sahibi değil. Yıllarca bizle birlikte olabilir de olmayabilir de diyorlar. E böyle olursa PCR testi mi dayanır?

Dayanmaz tabii, pahalı çünkü. Bunu göz önünde bulunduran Kaliforniya Santa Barbara Üniversitesi bilim insanları, sadece akıllı telefonlarınızı ve basit laboratuvar kitlerini kullanarak COVID-19 olup olmadığınızı öğrenebileceğiniz bir test yöntemi geliştiriyor. Üstelik sadece COVID-19 değil, grip için de etkiliymiş.

Sadece 7 dolara telefonunuzdan test olabiliyorsunuz

ABD standartlarında göre oldukça uygun bir fiyat etiketine sahip olan (7 dolar) ‘Laboratuvar kitlerini ve akıllı telefonları kullanmak nasıl PCR testi ile aynı seviyede olabilir?’ (zaten şu an değil, hâlâ geliştiriliyor) diye merak ediyorsanız hemen açıklayalım.

Metot şöyle işliyor: Kullanıcı, bilim insanlarının geliştirdiği ‘Bacticount’ isimli uygulamayı indiriyor. Daha sonra akıllı telefonun ön kamerasını portatif bir ısıtıcıya döndürüyor. En sonunda ise ağızdan alınan tükürük örneği, 7 dolarlık test kitine koyuluyor ve portatif ısıtıcı yüzeyine koyuluyor.

Bu test, virüslü RNA’yı telefonunuzun kamerasında daha belirgin hale getirecek reaktif bir solüsyon içeriyor. Uygulamayı çalıştırıldığı zaman ekran parlak kırmızıya dönerse sonuç pozitif demektir. Uygulama ayrıca renk reaksiyonunun ne kadar hızlı gerçekleştiğine bağlı olarak virüs miktarını da tahmin edebiliyor.

Sizce gelecekte telefondan bu tür bulaşı hastalıklarını test edebileceğimiz bir standart yöntem ortaya çıkar mı? Düşüncelerinizi yorumlarda belirtmeyi lütfen unutmayın.

GamerAdmin
2003 yılında sistem mühendisliği (MCSE) eğitimi alan yazar, Sakarya Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunudur. Kendisi 1989'dan beri oyunlarla haşır neşir olan yazar, bu yıldan yanadır oyunlar hakkında bilgi sahibi olup, kendisi bir oyuncudur. Bilgilerini ve bitirdiği oyunların tam çözümleri hakkında sitede paylaşımlar yapmaktadır. Sorularınızı lütfen iletişim kısmındaki e-posta adresinden gönderiniz.