suudi arabistan ilk astronotlarini uzaya yolluyor rvvQ72yM
suudi arabistan ilk astronotlarini uzaya yolluyor rvvQ72yM

Suudi Arabistan İlk Astronotlarını Uzaya Yolluyor

Suudi Arabistan ile özel uzay şirketlerinden olan Axiom arasında bir anlaşma imzalandığı belirtildi. Bu anlaşmaya göre iki Suudi astronot, bir sonraki Axiom seferinde Uluslararası Uzay İstasyonu’na gidecek olan ekibin bir parçası olacak. 

Buna göre iki Suudi astronot, SpaceX Falcon 9 roketi ile yolculuk gerçekleştirecek. Böylece Körfez ülkelerinden gelen ilk sivil uzay yolcuları olacaklar. Gelen haberlere göre bu anlaşma yeni değil, yılın daha önceki dönemlerinde imzalanmış. 

Uzay yolculuklarında bir ilk

NASA ile Axiom, ilk olarak Nisan ayında dört kişilik sivil mürettebatı Uluslararası Uzay İstasyonu’nda ağırlamaya karar vermişti. O ekip uzayda 15 gün geçirmiş ve sonrasında gezegenimize sorunsuz bir dönüş gerçekleştirmişti. NASA, 2023 tarihli ikinci görev için de Axiom ile işbirliğine gitme kararı aldı. 

Uzay yolculuğu yapmak için şu anda çok zengin olmak gerekiyor. Yani petrol zengini körfez ülkelerinden böyle bir yolculuğa adaylar çıkmasına şaşırmamak gerekiyor. 1985 yılında da Suudi Prensi Sultan bin Salman Al Saud, Amerikan STS-51-G Space Shuttle görevi ile uzaya yolculuk yapmış ve uzaya çıkan ilk Arap ve ilk Müslüman olmayı da başarmıştı. 

Ax-2 görevinin başındaki isim, emekli NASA astronotu Peggy Whitson olacak. Pilotluk görevini ise eski yarışçı John Shoffner üstlenecek. NASA henüz mürettebat konusunda onay vermemiş olsa da konuya yakın kaynaklara göre bu konuda bir sorun çıkmayacak. 

Türkiye de uzaya astronot gönderecek

Axiom gibi firmalar uzay yolculuğu için yolcu bulmak amacıyla farklı ülkelerle iletişime geçiyor, zira bir koltuğun fiyatı 55 milyon doları buluyor. Türkiye de yaptığı anlaşma ile gelecek görevlerde uzaya bir Türk göndermek üzere firmayla anlaşma yapan ülkeler arasında bulunuyor. 

GamerAdmin
2003 yılında sistem mühendisliği (MCSE) eğitimi alan yazar, Sakarya Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunudur. Kendisi 1989'dan beri oyunlarla haşır neşir olan yazar, bu yıldan yanadır oyunlar hakkında bilgi sahibi olup, kendisi bir oyuncudur. Bilgilerini ve bitirdiği oyunların tam çözümleri hakkında sitede paylaşımlar yapmaktadır. Sorularınızı lütfen iletişim kısmındaki e-posta adresinden gönderiniz.