steam deck pil performansi ortaya cikti FWJv6MRO
steam deck pil performansi ortaya cikti FWJv6MRO

Steam Deck Pil Performansı Ortaya Çıktı

Steam Deck için pil performans verileri paylaşıldı. Ürünü inceleyen kullanıcılar farklı sonuçların olduğunu kaydetti. Valve tarafından yapılan açıklamaya göre Deck’in pil ömrünün 2-8 saat aralığında olduğu biliniyor. Ancak teoride böyle olsa da pratikte durum biraz değişkenlik gösteriyor.

GamersNexus isimli YouTube kanalı Steam Deck pil testi ile ilgili verileri paylaştı. İnceleme videosunda 87 dakikada pilin tamamıyla bittiği ifade edildi. Yani Valve’nin asgari olarak taahhüt ettiği 120 dakika gereksinimi karşılanamamış. Bu durum oyunlardaki ayarlamalarla oldukça ilişkili. Yapılacak en ufak bir dokunuş pil ömrünüzün şekillenmesini sağlıyor.

GamerNexus, Devil May Cry 5 oyununda bir takım testler yaptı. Her seferinde de farklı sonuçlar meydana geldi. %50 parlaklık seviyesi, sınırsız FPS ve Vsync (FPS sabitleyici) kapalı olarak yapılan testte Steam Deck pil süresi 87 dakika oldu.

Bir diğer testte ise Vsync aktif edildi ve FPS limiti 60 olarak güncellendi. Bu sefer ise 2 saatlik oyun süresine ulaşıldı. Vsync açıkken ki sonuçların ortalama 85-90 dakikalık pil ömrüne neden olduğu gözler önüne serildi.

YouTuber (GamerNexus kanalı) The Phawx, Steam Deck’in her türlü senaryosunu denemiş. Valve’nin önizleme için sunduğu bir diğer oyun olan Dead Cells ile yapılan testte Vsync açıkken 6 saatlik oynanış söz konusu. Ayrıca düşük grafikli ve eski oyunların oynanmasıyla birlikte de ortalama bu saatleri görmek mümkün görünüyor.

The Phawx ayrıca Valve’nin 8 saate kadar olan pil ömrünü hiçbir şekilde göremediğini açıkça söyledi. Forza Horizon 5‘i de test eden YouTuber, oyunu 30 FPS’ye sabitleyip birkaç grafik ayarını değiştirerek yaptığı testte ise yaklaşık 4 saatlik bir oynanış süresi verdiğini ifade etti.

Bütün bu verilerin ardından Steam Deck pil şarj süresini merak etmişsinizdir. Onu da cevaplayan The Phawx sıfırdan %80’e 100 dakikada ulaşıldığını söylüyor. Bu bir taşınabilir oyun konsolu için güzel bir değer. Fakat %100 şarj olmasını beklemek biraz zahmetli görünüyor. Steam Deck %80’den sonra ortalama 80 dakika kadar sonra tam şarja ulaşıyor.

Bunun nedeniyse basit: tıpkı akıllı telefonlar gibi, Steam Deck de lityum iyon pilin ömrünü korumak için belirli bir noktadan (%80) sonra şarj hızını minimum düzeye indiriyor. Bu durumda ortalama 4 dakikada bir %1 şarj dolmuş oluyor.

GamerAdmin
2003 yılında sistem mühendisliği (MCSE) eğitimi alan yazar, Sakarya Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunudur. Kendisi 1989'dan beri oyunlarla haşır neşir olan yazar, bu yıldan yanadır oyunlar hakkında bilgi sahibi olup, kendisi bir oyuncudur. Bilgilerini ve bitirdiği oyunların tam çözümleri hakkında sitede paylaşımlar yapmaktadır. Sorularınızı lütfen iletişim kısmındaki e-posta adresinden gönderiniz.