steam deck icin simdiden 100 oyun hazir X8e1jaSu
steam deck icin simdiden 100 oyun hazir X8e1jaSu

Steam Deck İçin Şimdiden 100 Oyun Hazır

Valve, Steam Deck ile çalışacak 100’den fazla oyunu test etmiş durumda. Çalışacak toplam 106 oyundan 60’ının en yüksek uyumluluğa sahip olduğu doğrulanırken bu, denetleyici yapılandırmasının ve gliflerin eşleşeceği, arayüzün okunaklı olduğu ve performansın iyi olduğu anlamına geliyor.

Oynanabilecek 41 oyun daha olduğu da bilgiler arasında. Yani oyuna bağlı olarak, oyunun istendiği gibi çalışması için biraz ince ayar yapılması gerekecek. 5 oyun deseklenmemiş ancak bunlardan 4’ünün doğal olarak Steam Deck’te çalışmayan VR oyunları olduğu görülüyor.

Steam’in web sitesinde test edilen oyunları bulmak mümkün değil. Bunun yerine SteamDB’den alınan bu hayran küratörlüğündeki listeye göz atmanız gerekiyor. Doğrulananlar arasında en dikkat çekici oyunlar ise Death Standing, Portal 2, Dark Souls 2 ve 3’ün yanı sıra Cuphead ve Celeste gibi popüler oyunlar bulunuyor.

Steam Deck ilk olarak 25 Şubat’ta ilk ön siparişler verenlere gönderilmeye başlanacak. Oyun konsolu, AMD Zen tabanlı dört çekirdekli bir CPU çalıştırıyor ve 16 GB LPDDR5 RAM ve 512 GB’a kadar PCIe NVMe depolama ile AMD’nin RDNA 2 mimarisine dayalı bir GPU kullanıyor. Oyunlar için 16:10 en boy oranına sahip 7 inç dokunmatik ekran kullanılıyor ve Steam Deck için optimize edilmiş oyunlar 1280×800 piksel çözünürlük için tasarlanmış olacak. Cihaz Windows için tasarlanmış oyunları destekleyen Arch Linux tabanlı Valve’ın Steam OS 3.0’ını çalıştırıyor.

GamerAdmin
2003 yılında sistem mühendisliği (MCSE) eğitimi alan yazar, Sakarya Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunudur. Kendisi 1989'dan beri oyunlarla haşır neşir olan yazar, bu yıldan yanadır oyunlar hakkında bilgi sahibi olup, kendisi bir oyuncudur. Bilgilerini ve bitirdiği oyunların tam çözümleri hakkında sitede paylaşımlar yapmaktadır. Sorularınızı lütfen iletişim kısmındaki e-posta adresinden gönderiniz.