square enix blok zinciri oyunlarina yatirim yapiyor KYYslGML
square enix blok zinciri oyunlarina yatirim yapiyor KYYslGML

Square Enix, Blok Zinciri Oyunlarına Yatırım Yapıyor

Oyunlara blok zinciri teknolojisinin dahil edilmesi, şimdiye kadar oyuncular tarafından pek sıcak karşılanmadı. Ancak yine de büyük oyun şirketleri, bu teknolojinin peşini kolay kolay bırakmayacaklar gibi görünüyor. Zira bu doğrultudaki son resmi açıklama, Square Enix cephesinden geldi.

Engadget’in paylaştığı habere göre, Square Enix Başkanı Yosuke Matsuda, block zinciri gibi teknolojileri kullanan merkezi olmayan oyunların 2022’den itibaren şirket için “büyük bir stratejik tema” olacağını belirten yeni yıl mektubunu yayımladı. Matsuda bu mektupta, bu dağıtılmış teknolojiyi gelecekte çıkartacakları oyunlara nasıl dahil edeceklerine dair ipuçları verdi.

Matsuda, şirketin kendi kendini idame ettiren oyun büyümesini teşvik etmek için oyunlara kripto para ekonomilerini dahil edeceklerini söylüyor. Başkan, birçok insanın buna şüpheyle yaklaşacağını anlamış olsa da, en azından bazı oyuncuların “katkıda bulunmak için oynamak” istediklerine inanıyor. Teorik olarak blok zinciri oyunları, iyi niyet ve gönüllülük ruhuna güvenmek yerine, oyunculara kendi içeriklerini oluşturmaları için doğrudan bir teşvik sağlar. Buradaki dayanak noktası, oyuncuların kısmen ödül kazanmak için ögeler oluşturmalarıdır.

Square Enix, piyasadaki trendleri takip edecek ve buna göre hamleler yapacaktır. Ancak Başkan Yosuke Matsuda, bu konuda son derece iyimser ve firmanın kendi kripto paralarını çıkarabileceğini iddia ediyor. Ancak oyuncuların kripto para ve NFT’lerin oyunlara dahil edilmesi konusunda son dönemde verdikleri tepkileri göz önünde bulunduracak olursak, Square Enix’in böyle bir girişimde bulunması durumunda, bunun geri tepme olasılığının oldukça yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

GamerAdmin
2003 yılında sistem mühendisliği (MCSE) eğitimi alan yazar, Sakarya Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunudur. Kendisi 1989'dan beri oyunlarla haşır neşir olan yazar, bu yıldan yanadır oyunlar hakkında bilgi sahibi olup, kendisi bir oyuncudur. Bilgilerini ve bitirdiği oyunların tam çözümleri hakkında sitede paylaşımlar yapmaktadır. Sorularınızı lütfen iletişim kısmındaki e-posta adresinden gönderiniz.