square enix 2021deki mali basarisinin mimari olarak ff14u gosterdi qdQCtJnB
square enix 2021deki mali basarisinin mimari olarak ff14u gosterdi qdQCtJnB

Square Enix, 2021’deki Mali Başarısının Mimarı Olarak FF14’ü Gösterdi

Square Enix, eleştirmenler tarafından beğenilen MMORPG oyunu Final Fantasy 14’ü oynayan insan sayısının artmasını, son finansal başarısının arkasındaki en büyük nedenlerden biri olarak nitelendirdi.

Geliştirici ve yayıncı, son mali raporunda satışlarda %4’lük bir artış ve işletme gelirinde %17,1’lik bir artış bildirdi. Bu önemli artış, Square Enix’in mali yılın geri kalanı için kar tahminini artırmasına yol açtı. Nier Replicant ve Guardians of the Galaxy gibi oyunlar da güçlü satışlarının yanı sıra başarılı lansmanlar olarak nitelendirildi.

Ancak son mali çeyreğin parlayan yıldızlarından biri olarak Final Fantasy 14 gösterildi. Geçen kasım ayında piyasaya sürülen Endwalker genişlemesiyle birlikte, Final Fantasy 14’e o kadar yoğun bir talep oldu ki, oyunun satışları altı hafta durduruldu. Square Enix, oyunun cömert ücretsiz deneme sürümüne rağmen, ücretli abone sayısında önemli bir artış yaşandığını belirtti.

Final Fantasy 14’ün 2021’deki başarısı şaşırtıcı. Endwalker genişlemesinin başlangıçtaki oturum açma sorunları ve devam eden sunucu yoğunluğu sorunlarına rağmen, oyun hiç bu kadar iyi durumda olmamıştı. Yönetmen ve yapımcı Naoki Yoshida, MMO oyununun önümüzdeki 10 yılı için planlar yapmaya hazırlanırken oyun, gelecekte de Square Enix’in en önemli oyunlarından biri olacak gibi görünüyor.

GamerAdmin
2003 yılında sistem mühendisliği (MCSE) eğitimi alan yazar, Sakarya Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunudur. Kendisi 1989'dan beri oyunlarla haşır neşir olan yazar, bu yıldan yanadır oyunlar hakkında bilgi sahibi olup, kendisi bir oyuncudur. Bilgilerini ve bitirdiği oyunların tam çözümleri hakkında sitede paylaşımlar yapmaktadır. Sorularınızı lütfen iletişim kısmındaki e-posta adresinden gönderiniz.