18.4 C
İstanbul
11 Nisan 2024
Image default
Makaleler

SQL Nedir Kullanım Alanları Nelerdir?

Bazı temel bilgisayar ve internet kavramlarını hepimiz biliriz, yani en azından adını duymuşuzdur. Bunlardan bazılarını bilmek kimsenin işine yaramaz ancak bazıları oldukça kritik öneme sahiptir. Bunlardan biri de SQL dilidir. SQL, bilinenin aksine bir programlama dili değildir yalnızca veri tabanlarını, özellikle ilişkisel olanları yönetmek için kullanılan özel bir dildir.

SQL bilmek elbette ilk olarak yazılımcıların görevi ancak bir yazılımcı ya da sistem geliştiricisi olmasanız bile bu dili öğrenmeniz gerekebilir. Çünkü bu dilin kullanıldığı veri tabanları neredeyse artık her yerde karşımıza çıkmaya başladılar. SQL dilini ilk kez duyuyorsanız gelin SQL nedir, ne işe yarar, nerelerde kullanılır, öğrenip de ne yapacaksınız gibi merak edilen soruları yakından inceleyelim.

SQL Nedir Kullanım Alanları Nelerdir?
SQL Nedir Kullanım Alanları Nelerdir?

SQL Nedir?

SQL, veri yönetimi amacıyla kullanılan bir dildir. İlişkisel veri tabanları başta olmak üzere pek çok farklı türdeki veri tabanında bulunan veriler SQL dili kullanılarak yönetilir. SQL dilini kullanılarak yazılan komutlar aracılığıyla veri tabanına yeni veriler eklenebilir, var olan veriler değiştirilebilir, kayıtlı veriler silinebilir ve var olan verilerden özel listeler oluşturulabilir.

Veri tabanı sistemleri geliştikçe verileri yönetmek için alternatif yol arayışı sonucu SQL dili doğmuştur. İlk olarak matematiksel bir dizilim olan SQUARE, daha sonra ise bu dilin geliştirilmiş versiyonu olan SEQUEL kullanılmıştır. Bu dillerin son hali ise Structured Query Language, kısaca SQL, Türkçesi ile Yapılandırılmış Sorgu Dili olmuştur.

SQL Ne İşe Yarar?

SQL Nedir Kullanım Alanları Nelerdir?
SQL Nedir Kullanım Alanları Nelerdir?

SQL dili kullanılarak oluşturulan ilişkisel veri tabanları, büyük çaplı verilerin çok daha kolay ve güvenilir bir şekilde yönetilmesini sağlar. Birkaç sayfadan oluşan Excel dosyası bile nasıl yoruyor bir düşünün. Bunun onlarca kat fazla veriden oluşmuş bir versiyonunu SQL dili olmadan yönetmeye çalışmak hiç de akıl karı değil.

Günümüzde pek çok açık kaynaklı veri tabanı SQL ile çalışıyor. Pek çok şirket de SQL dili ile hazırlanan veri tabanları kullanıyor ve bu nedenle çalışanlarından bu dili bilmelerini istiyor. Hevesli bir öğrenci olursanız SQL dilini birkaç saatte öğrenmeniz mümkün. Çünkü günlük hayatta kullanılan basit İngilizce kelimeler aynı zamanda SQL dili komutlarında da kullanılıyor.

SQL ile Neler Yapılabilir?

SQL Nedir Kullanım Alanları Nelerdir?
SQL Nedir Kullanım Alanları Nelerdir?

SQL ile veri tabanı oluşturmak uzmanların işi. Bu nedenle birkaç saatte öğrendiğiniz dil ile bunu yapmak pek kolay değil. Ancak oluşturulmuş bir ilişkisel veri tabanında herhangi bir işlem yapmak için temel SQL dil bilgisi yeterli olacaktır.

SQL dilinde yazdığınız komutlar sayesinde söz konusu veri tabanına yeni veriler ekleyebilir, var olan veriler üzerinde değişiklikler yapabilir, verileri silebilir ve kayıtlı verileri düzenleyerek çok daha kolay ulaşılmasını sağlayacak özel listeler hazırlayabilirsiniz. Yani SQL dilini bilmek demek, veri tabanını kontrol etmek demektir.

SQL Güvenli mi?

SQL Güvenli mi?
SQL Güvenli mi?

Her yerde karşımıza çıkan ve verileri yönetmek için yaygın olarak kullanılan bir dilin son derece güvenli olmasını beklersiniz ancak durum pek de öyle değil. Dediğimiz gibi SQL bir programlama dili değil. Onu kullanarak güçlü güvenlik duvarları oluşturamazsınız, yalnızca ilişkisel veri tabanını yönetirsiniz.

SQL dili ile oluşturulan komutlar son derece basit kelimelerden oluştuğu herkes tarafından kolayca tahmin edilebilir. Bu noktada yapılması gereken veri tabanını değil, ondan bir önceki aşamayı güçlendirmektir. Yani olası bir sanal saldırı sırasında veri tabanına ulaşılmaması için güvenlik duvarları çok daha önce ve çok daha güçlü bir şekilde oluşturulmalıdır.

SQL Öğrenmek Gerekli mi?

SQL Öğrenmek Gerekli mi?
SQL Öğrenmek Gerekli mi?

Son zamanlarda iş ilanlarını incelediyseniz ne öğrenseniz kar olduğunu göreceksiniz. SQL ise en mantıklı tercihlerden biri olacaktır. Çünkü büyük bir şirkette çalışmak istiyorsanız karşınıza büyük bir veri tabanı çıkacağını aklınızdan çıkarmayın.

Böyle büyük bir veri tabanında neler olduğunu bilmek, var olan verileri yönetmek ve söz konusu verileri analiz ederek ilerleyen zamanlarda nasıl verilere ihtiyacınız olacağını öngörmek gerçekten büyük bir beceri olacaktır.

SQL Dili Kullanılan Bazı Veritabanları

SQL Dili Kullanılan Bazı Veritabanları
SQL Dili Kullanılan Bazı Veritabanları
  • Microsoft Access
  • MySQL
  • Firebird
  • PostgreSQL
  • Progress
  • Microsoft SQL Server
  • IBM Informix
  • Oracle
  • Sybase
  • IBM DB2

Örnek SQL Kullanımı

CREATE TABLE tabloilceler (

ilceNo mediumint(8) unsigned DEFAULT ‘0’ NOT NULL,

ilce varchar(30) NOT NULL,

postakodu varchar(5),

ilceTel char(3),

plakaKodu char(2) NOT NULL

)

SQL dili kullanılarak hazırlanmış bir ilişkisel veri tabanına yeni bir tablo eklemek için yazabileceğiniz örnek komut bu şekilde. Detayları dilediğiniz gibi özelleştirerek veri tabanına yeni veriler eklemeniz, bu verileri düzenlemeniz ve daha sonra silmeniz mümkün.

Veri yönetimi için en yaygın kullanılan dillerden biri olan SQL nedir, ne işe yarar, SQL ile neler yapılabilir, SQL öğrenmek gerekli mi gibi merak edilen soruları yanıtladık ve bu dil hakkında bilmeniz gereken detaylardan bahsettik.

İlgili Yazılar

Microsoft Edge 105 Çökme Sorunu Nasıl Çözülür?

GamerAdmin

Wattpad Hesabı Kalıcı Olarak Silme Nasıl Yapılır?

GamerAdmin

Revo Uninstaller Ne İşe Yarar Nasıl Kullanılır?

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku