Spotify’dan Yapay Zekâ Destekli DJ Özelliği
0

Spotify’dan Yapay Zekâ Destekli DJ Özelliği

Şub 22 Mustafa Uzunyılmaz  
Paylaş

200 milyondan fazla abonesiyle dünyanın en popüler müzik ve podcast platformu konumunda bulunan Spotify, kullanıcı deneyimini iyileştirmek için yepyeni bir özellik getirdiğini duyurdu. Şirketin bugün paylaştığı blog gönderisinde, özelliğin yapay zekâ destekli bir DJ olduğu belirtildi.

 ‘AI DJ’ olarak isimlendirilen yeni özellik, Spotiify tarafından “Spotify’da müzik dinlemenin ve sevdiğini sanatçılarla daha da derinden bağlantı kurmanın yeni bir yolu” olarak tanımlanıyor. Özellik için yapay zekâ şirketi OpenAI’dan, DJ’in sesi için ise geçtiğimiz yaz aylarında Spotify tarafından satın alınan Sonantic’ten yardım alındığı da belirtiliyor.

AI DJ, gerçek bir insan gibi konuşuyor, sevebileceğiniz müzikleri sizlere gösteriyor

Açıklamalara göre yapay zekâ destekli DJ, kullanıcıları ve onların müzik zevklerini çok iyi bir şekilde tanıyor. Özellik, dinleme geçmişi ve alışkanlıklarına göre abonelere şarkılar dinletiyor. Spotify bununla ilgili şu ifadeleri kullanıyor: “DJ, sizi ve müzik zevkinizi o kadar iyi tanıyor ki, beğeneceğiniz son şarkıları tarıyor veya sizi geçtiğimiz yıl dinlediğiniz nostaljik bir çalma listesine götürüyor.”

Daha da kişiselleştirilmiş bir deneyim sunmayı amaçlayan yeni özellik, ayrıca size yıllar önce dinlediğiniz şarkıları dinletebilecek ve geri bildirimlerinize göre gösterdiği müzikleri değiştirebilecek. Özelliği daha fazla kullandıkça DJ’in önerilerinin de o oranda iyileşeceği belirtiliyor.

Son olarak DJ’in oldukça aşırı gerçekçi bir sesle geldiğini söylememiz mümkün. Şirketin paylaştığı videoda yapay zekâ ses platformu Sonantic ile oluşturulan sesin, tıpkı gerçek bir insanın sesine benzediğini görüyoruz. DJ, size neden o müziği seçtiği, o şarkıyı en son ne zaman dinlediğiniz gibi birçok konuyu da açıklıyor.

Yapay zekâ destekli DJ özelliği, şimdilik ABD ve Kanada’daki Spotify Premium aboneleri için kullanıma sunuldu. Diğer kullanıcılara ne zaman geleceğini ise ilerleyen zamanlarda göreceğiz.

Görüşünüzü yazın

İsminizi yazın
E-posta adresinizi yazın
Website Bağlantısı
Görüşünüzü yazın