sony 2026ya kadar 10 adet cok oyunculu oyun cikaracak GMUeNsCM
sony 2026ya kadar 10 adet cok oyunculu oyun cikaracak GMUeNsCM

Sony, 2026’ya Kadar 10 Adet Çok Oyunculu Oyun Çıkaracak

Sony’nin son kazanç raporuna göre, Mart 2026’ya kadar PlayStation 5 için 10 yeni canlı servis oyunu piyasaya sürülecek. Sony, birkaç gün önce gerçekleştirdiği kazanç toplantısında planlarını açıkladı ve yakın zamanda Destiny 2 geliştiricisi Bungie’yi satın almasının, etkileyici çok oyunculu oyunlar yapma hedefine ulaşmasına yardımcı olacağını doğruladı.

GamesRadar tarafından aktarılan habere göre Sony CFO’su Hiroki Totoki, diğer PlayStation stüdyolarının Bungie’den öğreneceğini ve Sony’nin arzusunun, Bungie’nin şirketle yakından çalışmaya istekli olması olduğunu söyledi.

Sadece dört yılda on canlı servis oyunu çıkarma hedefi etkileyici olsa da, bu oyunların neler olabileceğine dair elimizde pek fazla bir bilgi yok. Özellikle stüdyonun Destiny serisi ile oluşturduğu uzun vadeli çok oyunculu oyun sicili göz önüne alındığında, bu oyunlardan birinin, Bungie’nin çok oyunculu bir aksiyon oyunu olarak tanımlanan yeni oyunu olma ihtimali bulunuyor.


Diğer bir PlayStation’a özel çok oyunculu oyun ise The Last of Us Part 2’nin ayrı bir oyun olarak geliştirilen çok oyunculu modu olacaktır. Eylül 2021’de The Last of Us Part 2’nin çok oyunculu Factions modunun hala geliştirme aşamasında olduğu doğrulandı ve stüdyonun yayınladığı son iş ilanları çok oyunculu modun ücretsiz olabileceği izlenimini uyandırdı. Bu arada geliştirici Naughty Dog’un halihazırda geliştirilmekte olan birden fazla oyuna sahip olduğu biliniyor.

Sony’nin 2026 zaman çizelgesi göz önüne alındığında, bu oyunların çoğunun PlayStation 5 odaklı olması yüksek ihtimal gibi görünüyor. Ayrıca VentureBeat muhabiri Jeff Grubb’un Twitter’da belirttiği gibi, Sony, PlayStation’ı PlayStation yapan diğer tüm oyunların maliyetlerine yardımcı olmak için canlı hizmet oyunları istiyor. Kendisinin belirttiğine göre, bu projeler için harcanan bütçe, bu projeler için harcanmasaydı, yeni bir hikaye odaklı tek kişilik oyun yapmak için kullanılmayacaktı. Zira Sony’nin çatısı altındaki tüm stüdyolar, şu anda bir proje üstünde çalışıyorlar.

GamerAdmin
2003 yılında sistem mühendisliği (MCSE) eğitimi alan yazar, Sakarya Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunudur. Kendisi 1989'dan beri oyunlarla haşır neşir olan yazar, bu yıldan yanadır oyunlar hakkında bilgi sahibi olup, kendisi bir oyuncudur. Bilgilerini ve bitirdiği oyunların tam çözümleri hakkında sitede paylaşımlar yapmaktadır. Sorularınızı lütfen iletişim kısmındaki e-posta adresinden gönderiniz.