son dakika omicron varyanti turkiyede goruldu 5cPXNKdZ
son dakika omicron varyanti turkiyede goruldu 5cPXNKdZ

SON DAKİKA: Omicron Varyantı Türkiye’de Görüldü

SON DAKİKA: Omicron Varyantı Türkiye’de Görüldü
SON DAKİKA: Omicron Varyantı Türkiye’de Görüldü

Omicron Varyantı; Çıktığı ilk günden itibaren “ya ülkemizde görülürse” diye düşündüren Omicron varyantı, geçtiğimiz günlerde Yunanistan ve diğer komşu ülkelerde görülmüştü.

Vaka sayıları ve pandeminin açtığı yaralar daha yeni yeni kapanmaya başlamışken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, beklenen o açıklamayı yaptı.

Omicron varyantı Türkiye’de

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz dakikalarda Omicron varyantının ülkemizde 6 kişide görüldüğünü açıkladı. Bu 6 kişiden 1 tanesinin İstanbul’da olduğunu ve diğer 5 hastanın İzmir’de olduğunu açıklayan Koca hastaların durumu hakkında da bilgi verdi.

Bakan Koca, “6 vakanın hastane ihtiyacı olmadı. Belirtileri son derece hafif, ayaktan takip edilen, herhangi bir sorunu olmayan hastalar.” açıklamasını yaptı.

Delta’nın 2,8 milyondan fazla dizisine kıyasla, varyantın küresel olarak 100`den az genom dizisi rapor edildi.

Bilim insanları, bilinen vakaların çoğu hala Güney Afrika’da yoğunlaştığından, varyantı erken tespit ettiklerini umuyor.

Daha yüksek sayıda mutasyon, bir varyantı mutlaka daha ölümcül veya daha bulaşıcı hale getirmiyor. Ayrıca Omicron’un aşılara karşı tamamen dirençli olacağı anlamına gelmiyor.

Omicron varyantının 1-2 günlük kas ağrısı, yorgunluk, hafif öksürük gibi belirtilerinin bulunduğu; enfekte olanlardan bazılarının evde tedavi gördüğü biliniyor.

Omicron varyantı hakkında şimdiye kadar neler biliyoruz?

İlk olarak Güney Afrika’da tespit edilen bir koronavirüs varyantı, birçok ülkeye yayıldı. Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika’da bir dizi seyahat kısıtlaması yeniden başlatıldı.

Halk sağlığı uzmanları , Omicron adı verilen yeni varyantın, Delta varyantından daha bulaşıcı veya ciddi hastalığa neden olma olasılığını artırabilecek çok sayıda mutasyon taşıdığını söylüyor.

Ancak Dünya Sağlık Örgütü “Omicron varyantının daha hızlı yayıldığına dair net kanıt yok” diyor.

Yani varyantın kendisi, COVID-19 aşısı aldıktan sonra vücutta gelişen antikorlardan kaçmasını kolaylaştırabilecek birden fazla mutasyona sahip. Ancak aşılara karşı direnci henüz araştırılma aşamasında.

BioNTech’in kurucu ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin, Omicron varyantı nedeniyle paniğe gerek olmadığını açıkladı, “Aşı, ağır hastalık seyrine karşı koruma sağlıyor. Ağır hastalık seyrine de koruma sağladığı için bir güven sağlıyor” dedi.

GamerAdmin
2003 yılında sistem mühendisliği (MCSE) eğitimi alan yazar, Sakarya Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunudur. Kendisi 1989'dan beri oyunlarla haşır neşir olan yazar, bu yıldan yanadır oyunlar hakkında bilgi sahibi olup, kendisi bir oyuncudur. Bilgilerini ve bitirdiği oyunların tam çözümleri hakkında sitede paylaşımlar yapmaktadır. Sorularınızı lütfen iletişim kısmındaki e-posta adresinden gönderiniz.