Snapdragon ile Android’de uydu bağlantısı dönemi!
0

Snapdragon ile Android’de uydu bağlantısı dönemi!

Paylaş

Apple tarafından duyurulduktan sonra damgasını vuran akıllı telefonlar için uydu bağlantı hizmeti, nihayet Qualcomm Snapdragon çiplerine de geliyor. MWC 2023 fuarında yeni teknolojisini sergileyen Qualcomm; Xiaomi, Oppo ve diğer üreticilerle birlikte Snapdragon uydu bağlantısını erişime açacak.

Snapdragon uydu bağlantısıyla iletişimde yeni çağ

Yonga üreticisi devi Qualcomm, ilk olarak Tüketici Elektroniği Fuarı (CES) 2023’te uydu servis sağlayıcısı Iridium ile ortaklaşa geliştirdiği Snapdragon Satellite teknolojisini tanıttı. Barcelona’da gerçekleşen MWC 2023 fuarında ise bu teknolojisini detaylandırdı.

MWC 2023’teki açıklamaya göre Xiaomi, Oppo, Vivo, Motorola, Honor ve Nothing gibi akıllı telefon üreticileri, uydu iletişim teknolojisini mobil cihazlarına getirmek için çalışıyor. Bu teknoloji yakında piyasaya çıkacak RF modemlerde ve akıllı telefonlar için Snapdragon 8 ve 4 serisi işlemcilerde kullanılabilecek.

Snapdragon uydu teknolojisinin Android modellerine dahil edilmesi, acil durumlarda iki yönlü mesajlaşmayı mümkün kılıyor. Bu da, standart hücresel ağların bulunmadığı kırsal bölgelerde bile iletişim kurma imkanı tanıyor.

Qualcomm Başkan Yardımcısı Francesco Grilli, “Küresel bir LEO takımyıldızını, Snapdragon Satellite’e entegre ediyoruz. İş ortaklarımız ise bunu yeni nesil cihazlara dahil ederek dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılarına sunabilecek” dedi.

Görüşünüzü yazın

İsminizi yazın
E-posta adresinizi yazın
Website Bağlantısı
Görüşünüzü yazın