sigaradan kurtulmak isteyenlere yeni tedavi yontemi 6kb6kEOA
sigaradan kurtulmak isteyenlere yeni tedavi yontemi 6kb6kEOA

Sigaradan Kurtulmak İsteyenlere Yeni Tedavi Yöntemi

Çağımızın en büyük sorunlarından bir tanesi ne yazık ki sigara bağımlılığı. Hepimiz sigaranın zararlarını adımız kadar iyi biliyor olsak da bu beladan kurtulmak çok da kolay değil. Ancak bilimsel çalışmalar, sigara bağımlılarına umut olmaya devam ediyor. Öyle ki sigarayı bırakmayı kolaylaştıracak yeni bir tedavi yöntemi geliştirildi. Bilim dünyası, bu yeni yöntemi “umut verici” olarak nitelendiriyor.

Fransa’da hizmet veren Dijon Üniversite Hastanesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren bir grup bilim insanı, 699 kişiyi kapsayan bir dizi çalışma yaptı. Toplamda yedi farklı araştırmadan oluşan çalışmalar kapsamında özellikle de alkol bağımlılığı konusunda başarılı olan non-invaziv beyin stimülasyonu (NIBS) yönteminin sigara için de etkili olabileceği tespit edildi.

NIBS yöntemiyle sigara bırakma olasılığı 2,39 kat yüksek

Bilim insanları, yedi araştırmanın tümünde de bazı kontrol grupları oluşturdular. Yani araştırmaya dahil edilenlerin bazılarına gerçekten NIBS yöntemi uygulanırken bazılarına ise sahte NIBS uygulandı. Ancak araştırmaya dahil olan sigara kullanıcıları bu durumdan habersizdi.

Yapılan incelemeler sonucunda NIBS tekniğinin uygulandığı kişilerin sigara bırakma olasılığı, tekniğin uygulanmadığı kişilerin 2,39 katıydı. Yani NIBS, sigarayı bırakabilmede etkiliydi. Peki her şey tamam da nedir bu NIBS yöntemi? Gelin şimdi de son yıllarda kullanılmaya başlayan bu tedavi yönteminin detaylarına bakalım.

NIBS isimli tedavi yönteminin yaygın olarak kullanılmakta olan iki formu bulunuyor. Bunlar tDCS ve TMS olarak isimlendiriliyor. tDCS formunda hastanın kafa derisine elektrotlar yerleştiriliyor ve beyne düşük yoğunluklu elektrik akımı gönderiliyor. TMS formunda ise kafa derisinde metalik bir bobin yerleştiriliyor. Manyetik dalgalar üreten bobin, beynin belirli bir bölgesinin uyarılmasını sağlıyor. Yani her iki formda da insan beyninin sigara isteyen bölümü baskılanmış oluyor. Bu baskılama sigara isteğini düşürüyor ve en sonunda da bırakma noktasına geliniyor.

GamerAdmin
2003 yılında sistem mühendisliği (MCSE) eğitimi alan yazar, Sakarya Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunudur. Kendisi 1989'dan beri oyunlarla haşır neşir olan yazar, bu yıldan yanadır oyunlar hakkında bilgi sahibi olup, kendisi bir oyuncudur. Bilgilerini ve bitirdiği oyunların tam çözümleri hakkında sitede paylaşımlar yapmaktadır. Sorularınızı lütfen iletişim kısmındaki e-posta adresinden gönderiniz.