samsungun dorde katlanabilen laptop konsepti ortaya cikti xaBxQSzl
samsungun dorde katlanabilen laptop konsepti ortaya cikti xaBxQSzl

Samsung’un Dörde Katlanabilen Laptop Konsepti Ortaya Çıktı

Dünyanın en ünlü akıllı telefon üreticisi Samsung, katlanabilen ekranlar konusunda her alanda öncü olmaya kafayı takmış görünüyor. Hatta katlanabilen ekranlara o kadar takıntılı olmuşlar ki, tasarım özellikleri açısından gerekliliği tartışılabilecek bir ürünün peşinde oldukları ortaya çıktı. Yeni bir habere göre Samsung, her parçası ikiye katlanabilen (yani toplam dörde katlanabilen) hibrit bir dizüstü bilgisayar patenti başvurusu yapmış durumda.

Samsung’un Galaxy Fold serisinden beklediği ilgiyi görememesi gibi olayları göz önünde bulundurarak katlanabilir ekranlarla olan geçmişi de düşünülünce aslında bu tasarımdan çekileceği düşünülebilir. Ancak Samsung, hem yeni katlanabilir ekranlı akıllı telefonlarıyla hem de bu yeni ortaya çıkan katlanabilir dizüstü bilgisayar patentiyle birlikte geri duracakmış gibi görünmüyor. Gelin patente bir göz atalım.

Patente göre bu dizüstü bilgisayar bir kâğıt gibi hem X hem de Y ekseninde, yani dörde katlanabilecek

Uluslararası patent kuruluşu WIPO’nun internet sitesinde yer alan patent başvurusu, çıkarılabilir klavye ünitesine sahip bir dizüstü bilgisayarın tasarımını içeriyor. Cihazın ekranlı kısmı tamamen fonksiyonel bir tablet olarak kullanılabiliyor ve kalem ile bu dokunmatik arayüze erişilebiliyor. Ekranın dörde katlanmasıyla birlikte cihazın kapladığı alan da bir hayli azalıyor.

Dizüstü bilgisayarın klavye ünitesi de ikiye katlanıyor. Klavye kısmının altındaki bilgisayar bileşenleri de katlanabilirliğe uygun olarak yerleştirilmiş. Böyle bir patent başvurusunun ortaya çıkması tabii ki de dizüstü bilgisayarın bir gün gerçekten çıkış yapacağını garantilemiyor ancak bir konsept örneği olarak Samsung, gelecekte bunu iyi bir şekilde sunabilir.

GamerAdmin
2003 yılında sistem mühendisliği (MCSE) eğitimi alan yazar, Sakarya Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunudur. Kendisi 1989'dan beri oyunlarla haşır neşir olan yazar, bu yıldan yanadır oyunlar hakkında bilgi sahibi olup, kendisi bir oyuncudur. Bilgilerini ve bitirdiği oyunların tam çözümleri hakkında sitede paylaşımlar yapmaktadır. Sorularınızı lütfen iletişim kısmındaki e-posta adresinden gönderiniz.