Samsung SSD’lerde Yaşanan Düşük Sağlık Sorunu Çözüldü
0

Samsung SSD’lerde Yaşanan Düşük Sağlık Sorunu Çözüldü

Şub 18 Mustafa Uzunyılmaz  
Paylaş

Gelen son haberlere bakılırsa Samsung’un 980 Pro ve 990 Pro SSD’leri için yaşadığı kabus sona eriyor. Son aylarda bu üst sınıf SSD modellerinde yaşanan sağlık sorunlarından söz ediyoruz. 980 Pro sorunları 5B2QGXA7 sürümlü ürün yazılımı (firmware) ile giderildi. 990 Pro tarafındaki sorunlar ise yeni bir güncellemeyle çözüldü.

Samsung moderatörü DavidB, mühendislerin Samsung SSD 990 Pro’larda SMART Percentage Used (Samsung Magician‘da) veya Health Status (Crystal Disk Info’da) ile ilgili sorunların araştırıldığını doğrulamıştı. Ayrıca düşük SSD sağlığı sorunlarını gidermek için yeni bir firmware sürümünün geleceğini ekledi.

Samsung, aygıt yazılımı güncellemesiyle ilgili herhangi bir resmi belge sunmadı. Ancak DavidB bir zaman sonra şu açıklamayı yaptı: “Bu anormalliklerin 990 Pro SSD’nin aygıt yazılımındaki sorunlardan kaynaklandığı tespit edildi. Buna göre, anomalileri gidermek için 13 Şubat 2023’te bir ürün yazılımı güncellemesi yayınlandı.”

Konu hakkında iyi ve kötü haberler var. İyi haber şu ki, 1B2QJXD7 sürümlü aygıt yazılımı güncellemesi 990 Pro’nun sağlığının hızlı düşmesine neden olan sorunu gideriyor. İşin kötü tarafına gelecek olursak, 990 Pro SSD’lerde zaten etki yaratmış olan düşük sağlık sorunu düzelmiyor. DavidB, “Yazılım güncellendikten sonra S.M.A.R.T. değerleri fabrika varsayılanlarına sıfırlanmıyor. Her bir SSD’nin gerçek S.M.A.R.T. değerleri, kullanıcı ortamına ve kullanım koşullarına bağlı olarak değişecektir.” diyor.

Özetle, firmware güncellemesi 990 Pro’nun sağlığındaki hızlı düşüşü durduracak. Ne yazık ki zaten etkilenmiş olan ürünler olduğu gibi kalacak. 1B2QJXD7 sürümlü ürün yazılımına geçiş yapmak için Samsung Magician yardımcı programını kullanabilirsiniz.

Görüşünüzü yazın

İsminizi yazın
E-posta adresinizi yazın
Website Bağlantısı
Görüşünüzü yazın