Samsung Exynos’a veda: Yeni işlemci yolda!
0

Samsung Exynos’a veda: Yeni işlemci yolda!

Paylaş

Samsung, Exynos işlemcileri ile bir süredir akıllı telefonlarına güç veriyor. Önceki yıl amiral gemisi S21 modelinde de Exynos 2100 işlemcisine yer veren Güney Koreli üretici, S22 ve bu sene tanıttığı S23 modellerinde ise Qualcomm imzalı Snapdragon işlemcilere geçiş yapmıştı. Şirket her ne kadar üst düzey modellerinde kullanmasa da henüz kendi işlemcilerinden vazgeçmiş değil.

Samsung kendi CPU teknolojisini üretmeye hazırlanıyor

Samsung, işlemci sektöründe iddialı bir rol üstlenmek istiyor. Güney Koreli teknoloji şirketinin bu konuda önemli bir adım atarak özel bir CPU çekirdeği geliştirmek için bir ekip kurduğu belirtildi. Şirket bu yeni ekibe liderlik etmesi için ise eski bir AMD çalışanını işe almış durumda.

Samsung şu anda Exynos işlemcileri için hazır Arm CPU çekirdeklerini kullanıyor. Ancak şirktin kendi özel çekirdeklerini kullanmasının teorik olarak daha iyi performans ve daha iyi verimlilik sağlayacağı öngörülüyor. Qualcomm da bu konuda aslında Samsung ile benzer bir yol izliyor. Şirket bilgisayarlarda sunacağı Oryon işlemcilerinde kendi işlemci çekirdeklerini kullanacak. Mobil işlemciler için de şirketin bu yolu izlemesi bekleniyor.

Güney Koreli üretici daha önce de kendi işlemcileri için özel çekirdekler geliştirmişti. Şirket daha önce 2016’dan 2020’ye kadar Exynos işlemcilerde özel Mongoose CPU çekirdeklerini kullanmıştı. Ancak 2021’den itibaren Arm imzalı işlemci çekirdeklerine geçiş yaparak bu girişimi sonlandırdı. Exynos 990, Samsung’un özel çekirdeğini kullanan son işlemci oldu.

Görüşünüzü yazın

İsminizi yazın
E-posta adresinizi yazın
Website Bağlantısı
Görüşünüzü yazın