Samsung, Düşük SSD Sağlığı Sorunlarını Araştırıyor
0

Samsung, Düşük SSD Sağlığı Sorunlarını Araştırıyor

Şub 07 Mustafa Uzunyılmaz  
Paylaş

Samsung’tan gelen son yorumlara göre, SSD’lerde yaşanan sağlık sorunları hakkında yakında olumlu gelişmeler yaşanabilir. Teknoloji devi, ComputerBase‘e yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Samsung, yeni NVMe M.2 SSD 990 PRO da dahil olmak üzere SSD’lerinin arkasında duruyor. Bu sorunla ilgili raporların farkındayız ve kullanıcı yapılandırmaları değişiklik gösterdiğinden şu anda konuyu araştırıyoruz.

Bir Samsung Community moderatörü ise konuyla ilgili ek bilgiler sundu. DavidB, şirketin SSD teknisyenleriyle görüştüğünü ve “Samsung’un şu anda Samsung SSD 990 PRO’nun SMART Percentage Used (Samsung Magician) ve Health Status (Crystal Disk Info) ile ilgili müşteri sorunlarını incelediğini” belirtti.

Bilgisayar kullanıcıları, 990 Pro SSD’lerde SSD sağlığının çok hızlı şekilde düştüğünü bildirmişti. Örneğin Neil Schofield, yalnızca 2 TB veri yazıldıktan sonra 990 Pro sağlığının %64’e düştüğünü bildirdi. Başka bir kullanıcı, bir ayda 980 Pro sağlığının %12’sini kaybettiğini iddia etti.

Neowin editörü Robbie Khan, 990 Pro 2 TB modelini satın aldıktan sonra sadece birkaç gün içinde sürücü sağlığının %99’a düştüğünü fark etti. Sürücü sağlığı kısa süre sonra %98’e geriledi ki bu dönemde 2 TB’lık veri bile yazılmadı. Üstelik sürücü sağlığı kısa zaman içinde %95’e düştü. Samsung Memory ile iletişime geçen kullanıcı, “bu düşüşün normal olduğu” şeklinde bir yanıt aldı.

Sorunu Reddit ve overclock.net‘e taşıyan Khan, farklı kişilerin de benzer sorunlar yaşadığını anladı. Sürücü sağlığı %94’e düştü ve ürün garantiye (Samsung/Hanaro) gitti. Süreç hakkında bilgi almak için yetkili servise bir e-posta gönderildi. Gelen yanıtta ise “hiçbir kusur bulunmadığı, aynı ürünün tekrar gönderildiği” yazıyordu:

Teknolojik cihazlarla yakından ilgilenen kullanıcı aslında istenen tüm ayrıntıları ve ekran görüntülerini kanıt olarak sunmuştu. Hanaro’dan gelen e-posta’da sürücünün fabrika varsayılanlarına sıfırlandığı yazıyor. Yani sürücü yalnızca yeniden biçimlendirilmiş ve tekrar gönderilmiş. Samsung’un yetkili servisi Hanaro, sonrasında SSD’yi yenisiyle değiştirmeyi teklif etti.

Görüşünüzü yazın

İsminizi yazın
E-posta adresinizi yazın
Website Bağlantısı
Görüşünüzü yazın